In memoriam: First Class van Eeckelghem

Data publikacji: 2017-07-01
Daniel Deusser & First Class van Eeckelghem fot. Stefano Grasso

 

W wieku zaledwie 12 lat odszedł wałach First Class van Eeckelghem (Balou du Rouet x Feinschnitt I van de Richter), jeden z podstawowych wierzchowców Daniela Deussera. Przyczyną śmierci tego niezwykle utalentowanego konia była kolka. 

First Class van Eeckelghem, wyhodowany przez Pierre Floru, urodził się w Belgii i był zapisany do księgi BWP. Jego ojcem był Balou du Rouet (Baloubet du Rouet x Continue) słusznie uważany za jednego z najlepszych, o ile nie najlepszego, z synów legendarnego sportowca i reproduktora, ogiera Baloubet du Rouet (Galoubet A x Starter). Matką wałacha First Class van Eeckelghem była natomiast Paprika van't Steenputje - córka hanowerskiego ogiera Feinschnitt I van de Richter (Wendekreis x Waldfried) i klaczy... pełnej krwi angielskiej Souka po Kebah. Co ciekawe Feinschnitt nie dość, że sam z powodzeniem w konkursach skokowych to zasłużył się w hodowli jako ojciec dobrych matek. Dał m.in. klacz Fatima Z - matkę klaczy Cadjanine Z (Cannabis Z, jeźdźcy: Gregory Wathelet, Rodrigo Pessoa), Parole - matkę Bingo (Idem d'Azur, jeździec: Gunnar Klettenberg) czy wreszcie klacz Quina, matkę zwycięzcy Grand Prix CSIO3* Sopot 2010, ogiera Uppercut DS (Nonstop, jeździec: Emanuel Gaudiano).

Patrząc na pochodzęnie wałacha First Class trudno się dziwić, że on sam był obdarzony ponadprzeciętnym talentem skokowym. Koń ten zadebiutował na arenie międzynarodowej w 2013 roku, początkowo w zawodach dla młodych koni - CSIYH, ale już rok później występował w międzynarodowych zawodach rangi 5*, w tym m.in. w prestiżowej serii Longines Global Champions Tour. Do największych sukcesów pary Daniel Deusser (GER) & First Class van Eeckelghem należy z pewnością 2. miejsce w Grand Prix CSI5* GCT Chantilly 2016, oraz brązowy medal IO Rio de Janeiro 2016 zdobyty razem z drużyną niemiecką (indywidualnie para wywalczyła 9. miejsce). W samych konkursach LGCT First Class "zarobił" blisko 190 tys. euro.

Przedwczesne odejście tego utalentowanego konia jest bolesną stratą dla zawodnika oraz stajni Stephex Stables, będącej właścicielem First Classa. 

 

Daniel Deusser (GER) & First Class van Eeckelghem, IO Rio 2016

 

 

fot. Stefano Grasso/LGCT, grafika: Equista.pl

 

 

Konie - zobacz rodowody

Balou du Rouet

First Class van Eeckelghem