IO Rio 2016: Francuzi z kolejnym złotym medalem!

Data publikacji: 2016-08-18
Rene Tebbel fot. Hippo - Foto Dirk Caremans/FEI
 fot. Hippo Foto - Dirk Caremans

 

Za nami kolejna ceremonia medalowa w centrum jeździeckim Deodoro. Wczoraj na tej pięknej arenie udekorowano najlepsze drużyny skokowe IO Rio de Janeiro 2016. 

 

75 zawodników, 15 drużyn

Skoczkowie rozpoczęli rywalizację w niedzielę, 14 sierpnia. Na starcie stanęło 75 jeźdźców, z 24 krajów. Wyniki części z nich liczą się nie tylko do klasyfikacji indywidualnej, ale również drużynowej. I właśnie ostateczne wyniki rywalizacji 15 drużyn narodowych poznaliśmy wczoraj. Indywidualnych mistrzów poznamy w piątek, 19 sierpnia (Transmisja od 15.00 - online Rio 6 i TVP Sport, a od 18.25 online Rio 6 i TVP 1 HD, szczegółowy plan transmisji dostępny jest TUTAJ).

 

Czarna seria i szczęśliwe zakończenie 

Rywalizacji skoczków od początku towarzyszą wielkie emocje. Jeszcze przed pierwszym startem, z powodu niedyspozycji koni musieli wycofać się: wicelider światowego rankingu - Simon Delestre (FRA) oraz Marcus Ehning (GER). Niewiele zabrakło aby do grona tych zawodników dołączyła Penelope Leprevost, której Flora di Mariposa wykazywała lekkie objawy kolki.

W pierwszym konkursie również nie obyło się bez niespodzianek. Wspomniana wcześniej Penelope Leprevost, po dużym skoku nad jednym z okserów spadła z konia, tracąc w ten sposób szansę na dalszą walkę o medale indywidualne. Fatalny występ zanotował też inny utytułowany zawodnik - Jur Vrieling. Koń tego holenderskiego zawodnika - Zirocco Blue nie był skory do współpracy i po dwóch odmowach para została wyeliminowana. Zdenerwowany jeździec użył bata tak mocno, że komisja sędziowska zdecydowała się go zdyskwalifikować (ostatecznie zawodnika dopuszczono do startu w I nawrocie konkursu drużynowego). 

Do II nawrotu konkursu drużynowego awansowało 8 drużyn - USA, Holandia, Niemcy,  Brazylia (0 pkt), Francja (1 pkt), Kanada (4 pkt), oraz Szwecja i Szwajcaria (po 8 pkt). Największym rozczarowaniem I nawrotu był start drużyny brytyjskiej. Obrońcy mistrzowskiego tytułu, wywalczonego cztery lata temu w Londynie nie zdołali awansować do finału. W nim bezapelacyjnie najlepsi byli Francuzi. Zarówno Philippe Rozier, Kevin Staut oraz Roger Yves Bost pokonali trudny parkur bez zrzutek (Philippe i Roger "złapali" po jednym punkcie za czas) i ostatnia w drużynie Penelope Leprevost w ogóle nie musiała już startować. Drugie miejsce, z wynikiem końcowym 5 pkt, zajęli Amerykanie, a trzecie - Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi musieli jednak powalczyć o medal w rozgrywce. W niej okazli się lepsi od Kanadyjczyków. 

Zdecydowanie poniżej swoich możliwości zaprezentowali się Holendrzy. Po kolejnej eliminacji Jur Vrieling wycofał się z udziału w II nawrocie, a jego koledzy startowali ze zmiennym szczęściem - zrzutki w finale konkursu drużynowego mieli zarówno Jeroen Dubbeldam (5 pkt) jak i Harrie Smolders (12 pkt). 

Złoto francuskich skoczków, jest już trzecim medalem wywalczonym przez zawodników "trójkolorowych" w Rio. Wcześniej medal z tego samego kruszcu wywalczyła drużyna WKKWistów

 

Skoki przez przeszkody - IO Rio de Janeiro 2016 - klasyfikacja drużynowa

 1. Złoty medal: Francja - 3 pkt
  Philippe Rozier & Rahotep de Toscane - 4/1
  Kevin Staut & Reveur de Hurtebise - 0/0
  Roger Yves Bost & Sydney Une Prince - 1/1
  Penelope Leprevost & Flora di Mariposa - 0/nie startowała


 2. Srebrny medal: USA - 5 pkt
  Kent Farrington & Voyeur - 0/1
  Lucy Davis & Barron - 0/4
  Elizabeth 'Beezie' Madden & Cortes C - 8/wycofana
  McLain Ward & HH Azur - 0/0


 3. Brązowy medal: Niemcy - 8 pkt
  Ludger Beerbaum & Casello - 4/0/w rozgrywce nie startował
  Meredith Michaels-Beerbaum & Fibonacci - 0/5/0
  Christian Ahlmann & Taloubet Z - 0/8/0
  Daniel Deusser & First Class - 0/4/0

 4. Kanada - 8 pkt
 5. Brazylia - 13 pkt
 6. Szwajcaria - 15 pkt
 7. Szwecja - 18 pkt
  Holandia 

Wyniki szczegółowe do pobrania

       

 Najlepsze drużyny skokowe IO Rio de Janeiro, od lewej Amerykanie: McLain Ward, Lucy Davis, Kent Farrington, Beezie Madden,
Francuzi: Roger Yves Bost, Penelope Leprevost, Kevin Staut, Philippe Rozier i Niemcy: Christian Ahlmann, Meredith Michaels-Beerbaum, Ludger Beerbaum i Daniel Deusser
fot. Arnd Bronkhorst/FEI

 

 

Meredith Michaels-Beerbaum & Fibonacci fot. Richard Juilliart/FEI

 

 

Kevin Staut (FRA) & Reveur de Hurtebis, fot. Hippo Foto - Dirk Caremans