Brązowa Odznaka Jeździecka- pytania i odpowiedzi egzaminacyjne 151 - 250

Data publikacji: 2015-05-19
Brązowa Odznaka Jeździecka- pytania i odpowiedzi

 

Przedstawiamy wszystkie pytania i odpowiedzi jakie obiązują przy zdawaniu Brązowej Odznaki Jeździeckiej. Są to oficjalne pytania egzaminazyjne obowiązujące w każdym ośrodku i stajni, która organizuje Egzaminy na Odzanki Jeździeckie i są zatwierdzone przez Polski Związek Jeździecki. W tej części przedstawiamy pytania i odpowiedzi od 151 - 250.

 

151. Wymień kilka (co najmniej 4) znanych Ci rodzajów wędzideł.
Wędzidło anatomiczne, wędzidło skórzane, wędzidło podwójnie łamane (z łącznikiem), wędzidło zwykłe, ­wędzidło oliwkowe, wędzidło policzkowe (z wąsami), wędzidło Pessoa (wielokrążek), wędzidło skokowe, ­wędzidło nie łamane, wędzidło obrotowe, wędzidło przelotowe (cygańskie).

152. W jaki sposób jeździec oddziałuje na wędzidło?
Jeździec działa na wędzidło dłońmi za pośrednictwem wodzy, które są przypięte do pierścieni wędzidła. Wodze stanowią zatem przedłużenie ręki jeźdźca, a nie uchwyt do trzymania się na koniu!

153. W jakim celu stosuje się nachrapniki?
Nachrapnik jest uzupełnieniem kiełzna, wyrównuje ustawienie górnej i dolnej szczęki konia oraz zapobiega otwieraniu przez konia pyska. Generalnie nachrapnik wspomaga działanie wędzidła poprzez przeniesienie nacisku na grzbiet nosa.

154. Wskaż następujące części siodła sportowego: terlica (szkielet), przedni łęk, krawędź tylnego łęku, siedzisko, ­zaczep puśliska (zamek), skrzydełko, puślisko, strzemię, tybinka, podtybinka, poduszki, wyś­ciółka, poduszka kola­nowa, popręg ze sprzączkami, przystuły.

155. Co to jest zaczep zatrzaskowy puśliska?
Zaczep służy do przypinania puśliska ze strzemieniem do siodła. Zatrzask (bezpiecznik) zaczepu musi być sprawny i naoliwiony, by w razie upadku jeźdźca uwolnił puślisko wraz ze strzemieniem, co zapobiega wleczeniu jeźdźca za nogę przez konia.

156. Do czego służy czaprak?
Czaprak chroni grzbiet konia przed bezpośrednim naciskiem siodła, a także ochrania poduszki siodła przed niszczącym działaniem potu końskiego.

157. Z jakich materiałów najczęściej wykonuje się czapraki?
Czapraki najczęściej wykonane są z filcu, bawełny, tworzywa sztucznego, a także skóry i gumy.

158. Co to są bezpieczne strzemiona?
Bezpieczne strzemiona ułatwiają uwolnienie stopy jeźdźca w razie upadku. Istnieje kilka rodzajów ­takich strzemion, różniących się sposobem działania.

159. Wymień kilka (przynajmniej 3) znane Ci rodzaje siodeł.
Siodło sportowe, siodło western, siodło wojskowe, siodło turystyczne (rajdowe), siodło wyścigowe, siodło damskie, siodło dla kuców islandzkich.

160. Wymień podstawowe typy siodła sportowego i podaj różnice w ich budowie.
Wśród siodeł sportowych wyróżniamy siodło ujeżdżeniowe, siodło skokowe i siodło wszechstronne (ogólnoużytkowe). Siodło ujeżdżeniowe leży blisko grzbietu konia i ma długie tybinki. Siodło skokowe ma długie, płaskie siedzisko, wysunięte do przodu tybinki i często dodatkowe poduszki kolanowe. Siodło wszechstronne to pośrednia forma obu wcześniej wymienionych siodeł, spełnia podstawowe wymagania jazdy ujeżdżeniowej, skokowej i pracy w terenie, najlepsze do podstawowego szkolenia.

161. Dlaczego sprzęt jeździecki wymaga regularnej konserwacji?
Sprzęt jeździecki jest drogi i jego trwałość zależy od regularnej pielęgnacji i czyszczenia. Ponadto dobry stan sprzętu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jeźdźca.

162. Na czym polega pielęgnacja sprzętu jeździeckiego?
Poprawna pielęgnacja sprzętu polega na czyszczeniu po każdorazowym użyciu, na konserwacji skórzanych ­części i szwów co 8–14 dni, na okresowej kontroli stanu sprzętu pod kątem uszkodzeń oraz na gruntownym czyszczeniu dwa razy do roku.

163. W jaki sposób konserwuje się części skórzane sprzętu jeździeckiego?
Skórzane części sprzętu należy porozpinać i umyć w letniej wodzie z dodatkiem mydła do skór (glicerynowego). Po umyciu wysuszyć na powietrzu i dokładnie natłuścić używając specjalnego oleju lub smaru do konserwacji skór.

164. Czy zużyty olej samochodowy nadaje się do konserwacji siodła?
Nie! Oleje mineralne niszczą skórę i ich stosowanie przynosi efekt odwrotny do zamierzonego! Skórę siodła można natłuszczać tylko specjalnym smarem.

165. Dlaczego nie należy suszyć skórzanych części sprzętu jeździeckiego na grzejnikach lub na słońcu?
Skóra suszona w podwyższonej temperaturze staje się krucha, łamliwa i nieelastyczna. Części skórzane należy suszyć w przewiewnym miejscu, w temperaturze pokojowej.

166. W jaki sposób konserwujemy metalowe części sprzętu jeździeckiego?
Strzemiona, sprzączki, łańcuszki itp. można czyścić na wilgotno z użyciem delikatnych materiałów ściernych (drobny papier ścierny) lub środków chemicznych do czyszczenia i polerowania metalu. Po użyciu tych środków należy metal dokładnie umyć i posmarować cienką warstwą wazeliny. Wędzideł nie wolno czyścić środkami chemicznymi! Wędzidła pęknięte, porysowane, z odpryskującym chromowaniem należy bezwzględnie wymienić z uwagi na ryzyko okaleczenia konia i bezpieczeństwo jeźdźca.

167. Jakie podstawowe elementy ekwipunku powinien posiadać każdy jeździec?
Odpowiednie spodnie do jazdy konnej (miękkie, bez szwów po wewnętrznej stronie nogawek), buty z gładką podeszwą i płaskim obcasem sięgające powyżej kostki (sztyblety) lub długie buty do jazdy konnej (tzw. oficerki), przylegające do ciała okrycie wierzchnie i ochronne nakrycie głowy z odpowiednim atestem bezpieczeństwa (kask, toczek). Ponadto należy posiadać bat do jazdy konnej (dł. 110–120 cm; na zawodach – 120 cm) lub palcat (dł. 75 cm), wskazane są również rękawiczki oraz sztylpy, używane do krótkich butów (sztybletów).

168. Jakich butów nie należy używać do jazdy konnej?
Nieodpowiednie do jazdy konnej są półbuty, miękkie obuwie sportowe bez obcasa oraz buty z grubą zelówką i protektorem na podeszwie. Wszystkie te rodzaje obuwia stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa jeźdźca.

169. Co to jest kamizelka ochronna?
Kamizelka ochronna jest zalecanym wyposażeniem każdego jeźdźca podczas treningu skoków (na parkurze i w terenie) i ma za zadanie chronić korpus (klatkę piersiową, narządy wewnętrzne) przed ­urazami w razie ­upadku z konia. Używanie kamizelki jest obowiązkowe w konkurencji WKKW (próba terenowa) oraz w konkursach dla dzieci na kucach.

170. Czy osoby pełnoletnie mają prawo jeździć bez toczków?
Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa każdy jeździec, bez względu na wiek i posiadane umiejętności powi­nien dosiadać konia wyłącznie w ochronnym nakryciu głowy. Odstępstwa od tej zasady i związane z tym urazy mogą skutkować odmową wypłaty odszkodowania oraz konsekwencjami prawnymi dla instruktora odpowiedzialnego za prowadzenie zajęć w danym ośrodku.

171. Jakie podstawowe cechy powinien mieć poprawny strój do jazdy konnej?
Każdy strój jeździecki powinien spełniać podstawowe wymogi bezpieczeństwa, a ponadto być schludny, czysty i poprawnie dopasowany do figury jeźdźca.

172. Co należy zrobić z długimi włosami podczas jazdy konnej?
Długie włosy ze względów bezpieczeństwa powinny być do jazdy związane lub zaplecione, ewentualnie ukryte pod toczkiem (kaskiem).

173. Czy biżuteria może stanowić dodatkowy element stroju jeźdźca?
Jako dopuszczalnej biżuterii można używać jedynie spinki do plastronu (przy oficjalnym stroju jeździeckim) i spinek do mankietów koszuli. Inne ozdoby, zwłaszcza kolczyki, naszyjniki itp. mogą stwarzać dla jeźdźca dodatkowe zagrożenie podczas upadku z konia.

174. Jak prawidłowo przenosimy siodło?
Siodło można przenosić na dwa sposoby: przewieszone na lewym przedramieniu, przednim łękiem w kierunku łokcia, albo oparte tylnym łękiem o lewe biodro, podtrzymywane lewą dłonią za przedni łęk. W kaŻdym przypadku popręg jest przewieszony przez siedzisko, a strzemiona podciągnięte.

175. Co należy zrobić z siodłem, gdy wykonujemy przy koniu inne czynności?
Siodło najlepiej powiesić na specjalnym wieszaku przy boksie, albo na drzwiach boksu. W ostatecz­ności można je oprzeć przednim łękiem o podłogę, tylnym łękiem o ścianę, tak, by czaprak (potnik) był na zewnątrz. Nie wolno kłaść siodła na ściółce w boksie.

176. Na co należy uważać, wieszając siodło na drzwiach boksu?
Siodła tak powieszonego nie należy pozostawiać bez nadzoru, gdyż konie często gryzą skórę i mogą zniszczyć sprzęt pozostawiony w zasięgu ich pyska.

177. Czy koniowi stojącemu w stanowisku (na uwięzi) najpierw zakładamy ogłowie czy siodło?
Koniowi stojącemu w stanowisku lepiej najpierw załoŻyć siodło, a w drugiej kolejności ogłowie.

178. Który element rzędu zakładamy najpierw koniowi, który stoi w boksie?
Koniowi stojącemu w boksie najpierw zakładamy ogłowie (kiełznamy go), a następnie przystępujemy do siodłania.

179. Opisz i zademonstruj prawidłowe kiełznanie konia.
Uporządkować ogłowie przewieszone na lewej ręce, podejść do konia z lewej strony, objąć prawą ręką łeb ­konia, przełożyć wodze przez szyję (o ile koń stoi spokojnie!), zdjąć kantar lewą ręką – prawa przytrzymuje głowę konia za grzbiet nosa, chwycić palcami prawej dłoni policzka ogłowia podanego lewą ręką, ułożyć wędzidło płasko na lewej dłoni (kciuk wolny), włożyć ostrożnie wędzidło lewą dłonią do pyska, naciskając lekko kciukiem na wargę, równocześnie unieść prawą dłonią ogłowie, by wędzidło wsunęło się na swoje miejsce (nie uderzyć wędzidłem o zęby!), po uniesieniu ogłowia przełożyć nagłó­wek lewą ręką najpierw przez lewe ucho, potem prawą ręką przez prawe ucho konia. Po nałożeniu ogłowia przełożyć grzywkę przez naczółek oraz zapiąć podgardle i nachrapnik.

180. Jak ciasno należy zapinać podgardle?
Podgardle zapinamy na tyle luźno, by można było wsunąć pod nie na szerokość całą dłoń. Nie może ono uciskać tchawicy i utrudniać oddychania.

181. Jak należy dopasować nachrapnik hanowerski?
Pasek nosowy nachrapnika hanowerskiego leży na szerokość 4 palców ponad nozdrzami (nie dotyczy to kucy i małych koni!) i jest zapięty w taki sposób, by nachrapnik nie utrudniał oddychania. Pomiędzy żuchwą, a podbródkiem nachrapnika muszą zmieścić się dwa palce płasko położone, aby koń mógł wygodnie żuć wędzidło, nie otwierając pyska. Kółeczka nachrapnika muszą się znajdować przed ogniwami wędzidła. Sprzączka podbródka musi leżeć z boku i nie może uciskać krawędzi szczęki.

182. Jak należy dopasować nachrapnik polski lub kombinowany?
Pasek nosowy nachrapnika polskiego lub kombinowanego leży na szerokość dwóch palców poniżej kości jarzmowej. Pomiędzy zapiętym paskiem i kością nosową pozostaje miejsce na co najmniej jeden palec.

183. Dlaczego każdy koń w stajni powinien mieć swoje ogłowie?
Bardzo ważne jest prawidłowe dopasowanie ogłowia do wymiarów głowy konia oraz dobór właści­wego wędzidła. Dlatego dla każdego konia ogłowie dopasowuje się indywidualnie i nie należy używać ogłowia innego konia, który może mieć inne wymiary głowy i potrzebować innego kiełzna.

184. Czy ma znaczenie, które siodło z siodlarni weźmiemy dla naszego konia?
Siodło musi być dopasowane rozmiarem do konia i do jeźdźca, w związku z tym najczęściej każdy koń ma własne siodło i nie należy używać sprzętu należącego do innego konia.

185. Z której strony podchodzimy do konia z siodłem podczas siodłania?
Do konia podchodzimy z lewej strony, trzymając siodło na lewym przedramieniu.

186. Co należy sprawdzić przed nałożeniem siodła?
Sprawdzamy czystość potnika (czapraka), podciągnięcie strzemion na puśliskach oraz stan zaczepów puślisk i przystuł popręgowych. Przystuły nie mogą być naderwane, puśliska muszą mieć szwy w ­dobrym stanie i nie mogą być ponadrywane, a zamki puślisk powinny być sprawne, naoliwione i najlepiej otwarte.

187. W jakim celu przygładzamy sierść konia na grzbiecie przed nałożeniem siodła?
Przygładzamy w ten sposób zmierzwione włosy oraz sprawdzamy stan skóry pod kątem ewentualnych urazów i bolesności.

188. W jaki sposób prawidłowo nakładamy siodło? Zademonstruj.
Siodło powoli i ostrożnie nakładamy tak, by jego środek znalazł się nad kłębem konia. Następnie silnie naciskając lewą ręką na przedni łęk przesuwamy siodło do tyłu aż do chwili, gdy trafi ono we wgłębienie grzbietu tuż za kłębem. Następnie wyrównujemy potnik (czaprak), który nie może być pofałdo­wany, zawinięty i powinien przylegać do wewnętrznej strony przedniego łęku. Po założeniu siodła należy przejść na prawą stronę i po skontrolowaniu położeniu potnika, opuścić popręg i sprawdzić jego ułożenie pod prawą tybinką. Następnie powrócić na lewą stronę, sięgnąć po popręg prawą ręką i lekko zapiąć go do przystuł pod lewą tybinką. Podczas przypinania popręgu tybinkę można oprzeć o swoją głowę.

189. W którym miejscu na koniu powinien znajdować się popręg siodła?
Popręg powinien leżeć na mostku konia, mniej więcej szerokość dłoni za wyrostkami łokciowymi ­konia.

190. Dlaczego zalecane jest przejście na prawą stronę konia podczas siodłania?
Jeździec powinien skontrolować stan popręgu i potnik po prawej stronie, a ponadto będąc po prawej stronie może delikatnie opuścić popręg unikając uderzenia konia po kończynach. Poza tym w ­przypadku koni stojących w stanowisku unika się przypięcia konia popręgiem do przedzielnika, co czasem może się zdarzyć!

191. Z której strony należy iść prowadząc konia?
Prowadząc konia należy iść po jego lewej stronie.

192. Dlaczego prowadząc konia należy wcześniej podciągnąć strzemiona?
Strzemiona opuszczone na dół mogą uderzać konia i przestraszyć go, a także mogą zaczepić się o wysta­jące przedmioty.

193. W której ręce trzymamy wolny koniec wodzy podczas prowadzenia konia?
Wolny koniec wodzy należy trzymać w lewej dłoni – końcówki wodzy razem i przytrzymane kciukiem.

194. W jakim przypadku podczas prowadzenia konia nie zdejmujemy wodzy z szyi konia?
Wodze pozostają na szyi konia wówczas, gdy używany jest wytok.

195. W którą stronę zawracamy prowadząc konia?
Podczas prowadzenia konia zawraca się go zawsze w prawo. Aby zawrócić konia, należy unieść lewą dłoń, a prawą wywrzeć lekki nacisk na prawą wodzę.

196. Jakie czynności należy wykonać przed przystąpieniem do wsiadania na konia?
Należy dociągnąć popręg, przerzucić wodze na szyję konia oraz opuścić strzemiona i wyregulować długość puślisk, zwracając równocześnie uwagę na to, by ani przez chwilę koń nie pozostał bez kontroli.

197. W jaki sposób należy ustawić konia by bezpiecznie go dosiąść?
Koń powinien być ustawiony na linii środkowej hali lub otwartej ujeżdżalni względnie w środku koła. Należy zachować bezpieczne odstępy pomiędzy końmi.

198. W jaki sposób regulujemy długość puślisk stojąc obok konia?
Prawidłowa długość puśliska wraz ze strzemieniem odpowiada w przybliżeniu długości ramienia. ­Należy więc dotknąć środkowym palcem sprzączki puśliska leżącej na zamku i ułożyć naprężone puś­lisko wzdłuż wewnętrznej strony wyprostowanej ręki. Stopka strzemienia powinna dotykać pachy.

199. Z której strony konia wsiadamy?
Konia dosiadamy od jego lewej strony.

200. W jaki sposób należy stanąć przy koniu podczas wsiadania?
Przy koniu stajemy po jego lewej stronie, plecami do jego głowy, lewym biodrem w stronę lewego stawu barkowego konia.

 

 

 

201. Co robimy z batem wsiadając na konia?
Bat należy trzymać w lewej ręce wraz z wodzami, końcówką skierowaną w dół.

202. Podaj, jakie najczęstsze błędy popełnia się podczas wsiadania?
Do błędów przy wsiadaniu należy: zbyt krótkie lub zbyt luźne trzymanie wodzy w lewej ręce, co może powodować kręcenie się konia lub brak nad nim kontroli. Uderzanie konia kolanem prawej nogi w okolicę nerek, w czasie przekładania nogi nad grzbietem. Zgięta noga w kolanie. Wbijanie czubka lewego buta w żebra konia. Wszystkie te błędy mogą spowodować niepokój lub spłoszenie się konia, a w konsekwencji wypadek.

203. W jaki sposób sprawdza się dopasowanie długości puślisk siedząc na koniu?
Strzemiona opuszczone na dół powinny sięgać mniej więcej o palec poniżej kostki jeźdźca swobodnie siedzą­cego w siodle z luźno opuszczonymi nogami.

204. Czy jeździec może samodzielnie wyregulować długość puślisk siedząc w siodle?
Oczywiście, jest to możliwe. Prawidłowe dopasowanie strzemion jest możliwe jedynie z siodła. Regulacja puś­lisk przed wsiadaniem ma znaczenie jedynie orientacyjne.

205. W jaki sposób należy prawidłowo regulować długość puślisk z siodła?
Jeździec pozostawiając stopę w strzemieniu odchyla nieco kolano i udo od siodła, a ręką pociąga za końcówkę puśliska rozpinając klamerkę. Po skróceniu lub wydłużeniu puśliska należy wskazującym palcem trafić bolcem sprzączki w otwór puśliska i zapiąć sprzączkę. Klamrę puśliska należy następnie podciągnąć do zamka siodła, by nie wystawała poniżej skrzydełka, co może spowodować zranienie nogi jeźdźca.

206. Na co należy zwrócić uwagę dokonując regulacji puślisk?
Ważne jest, by oba puśliska były wyregulowane na identyczną długość, gdyż w przeciwnym wypadku jeździec będzie siedział krzywo w siodle.

207. Czy siedząc na koniu można dociągać popręg?
Dociąganie popręgu z siodła jest możliwe i bardzo wskazane. Dzięki temu uzyskujemy ostateczne ­pewne zamocowanie siodła na grzbiecie konia, co uniemożliwia jego przesunięcie oraz otarcie ­grzbietu konia.

208. Czy popręg lepiej dociągać w „stój” czy w stępie?
Prawidłowo należy dociągać popręg w stępie, gdyż wówczas mniejsze jest ryzyko „przyszczypania” popręgiem fałdek skóry konia oraz trudniej jest koniowi napinać mięśnie klatki piersi

209. W jaki sposób prawidłowo dociągamy popręg z siodła?
Jeździec bierze wodze do jednej ręki, przesuwa nogę przed tybinkę siodła pozostawiając stopę w strzemieniu. Odchyla tybinkę siodła, a wolną ręką po kolei skraca przystuły dociągając popręg. Bolec ­sprzączki popręgowej najlepiej przytrzymywać wskazującym palcem i wprowadzić go w otwór przystuły.

210. Jakich błędów nie wolno popełnić dociągając popręg z siodła?
Dociągając popręg nie wolno wypuszczać z ręki wodzy ani przesuwać nogi za tybinkę, gdyż wówczas mimo woli uderzamy konia pięta po słabiźnie, co może sprowokować konia do gwałtowniejszych ­ruchów, które mogą być przyczyną upadku z konia.

211. Czy prawidłowo dociągnięty popręg przeszkadza koniowi w oddychaniu?
Dzięki odpowiedniej budowie klatki piersiowej konia popręg nie przeszkadza w oddychaniu, gdyż opiera się na mostku konia. Podczas oddychania obwód klatki piersiowej konia w miejscu przylegania popręgu nie zmienia się.

212. Jak należy prawidłowo ustawić konia do zsiadania na ujeżdżalni?
Koń powinien być ustawiony równolegle do krótkiej ściany, na linii środkowej.

213. Opisz jeden ze sposobów zsiadania z konia.
Najbardziej prawidłowy i bezpieczny sposób jest następujący: zatrzymać konia we właściwym miejscu, wyjąć obie nogi ze strzemion i pochylając tułów do przodu przerzucić prawą nogę ponad zadem i wylą­dować miękko na obu stopach po lewej stronie konia. Lewa ręka powinna cały czas przytrzymywać wodze na wysokości kłębu konia.

214. Jakich błędów należy się wystrzegać podczas zsiadania z konia?
Nie wolno wypuszczać wodzy z ręki i tracić w ten sposób nad koniem kontroli, nie zaleca się zsiadać po strzemieniu (kolejność czynności odwrotna do wsiadania), gdyż grozi to wypadkiem w razie gwałtownego ruchu konia. Ponadto należy zachować bezpieczne odstępy od innych koni.

215. Gdzie należy rozsiodływać konia?
Konia należy rozsiodływać w stajni, po wprowadzeniu do boksu lub stanowiska.

216. W jakiej kolejności zdejmujemy z konia części rzędu podczas rozsiodłania w boksie?
W pierwszej kolejności zdejmujemy siodło, a następnie ogłowie.

217. Na co należy uważać opuszczając odpięty popręg?
Należy uważać, by nie uderzyć konia sprzączkami po przednich kończynach. W tym celu odgradzamy własną nogą kończyny konia od opadającego popręgu.

218. Które części ogłowia rozpinamy podczas zdejmowania uzdy?
Należy rozpiąć podgardle i nachrapnik.

219. Co należy zrobić po zdjęciu ogłowia, a przed zdjęciem siodła w stanowisku?
Należy nałożyć koniowi na głowę kantar z uwiązem, który zaraz po wprowadzeniu zakładamy na jego szyję.

220. Na co musimy uważać zdejmując ogłowie?
Należy zwrócić uwagę, aby wodze były przewieszone przez lewe przedramię jeźdźca (nie mogą zwisać dotykając ziemi) oraz by wędzidło podczas zdejmowania uzdy nie uderzyło ani nie zaczepiło się o zęby konia.

221. Jak należy się zachować wjeżdżając lub wchodząc na ujeżdżalnię?
Przed wjazdem lub wejściem na ujeżdżalnię należy głośno zapytać „wejście wolne?” i dopiero po otrzymaniu odpowiedzi „wejście wolne” można wjechać lub wejść na plac lub na halę. Podobnie ­należy postąpić opuszczając ujeżdżalnię.

222. Kto odpowiada za porządek i dyscyplinę na ujeżdżalni?
Za porządek na ujeżdżalni odpowiada szkoleniowiec prowadzący zajęcia (najwyższy rangą, jeżeli zajęcia prowadzi kilku instruktorów) lub w razie jego nieobecności – jeździec o najdłuższym stażu.

223. Kto może przebywać na ujeżdżalni podczas jazdy?
Na ujeżdżalni mogą przebywać jedynie jeźdźcy i szkoleniowiec prowadzący zajęcia. Nikt inny nie ma prawa wchodzić na ujeżdżalnię.

224. W jakiej sytuacji psy mogą biegać po ujeżdżalni podczas jazdy?
W żadnym przypadku psy, nawet te najbardziej posłuszne, nie mogą biegać luzem po placu, gdyż grozi to spłoszeniem się konia i wypadkiem.

225. W którym miejscu na ujeżdżalni powinno odbywać się wsiadanie, zsiadanie i dociąganie popręgów?
Wszystkie tego rodzaju czynności przeprowadza się na linii środkowej z końmi ustawionymi równo­legle do krótkiej ściany w bezpiecznych odstępach jeden od drugiego.

226. Jaki jest minimalny dopuszczalny bezpieczny odstęp pomiędzy końmi podczas jazdy?
Minimalny bezpieczny odstęp od konia poprzedzającego lub mijanego to co najmniej 3 kroki (ok. 2,5 metra).

227. W jaki sposób wymijają się jeźdźcy poruszający się w przeciwnych kierunkach?
Jeźdźcy wymijają się na ujeżdżalni zawsze po lewej ręce (ruch prawostronny).

228. W jakiej odległości od zbliżającego się konia powinien zjechać ze śladu jeździec ustępujący pierwszeństwa?
Jeździec ustępujący pierwszeństwa powinien zjechać ze śladu najpóźniej w odległości ok. 10 metrów, jeżeli obaj poruszają się stępem – wystarczy odległość ok. 5 metrów.

229. Kto ma pierwszeństwo na ujeżdżalni – zastęp wspólnie ćwiczących jeźdźców czy pojedynczy jeźdźcy?
Pierwszeństwo ma zawsze zastęp jeźdźców.

230. W którym miejscu placu nie należy przechodzić do stępa i zatrzymywać się podczas jazdy kilku jeźdźców na ujeżdżalni?
Zatrzymywanie i przechodzenie do stępa podczas jazdy kilku jeźdźców na ujeżdżalni jest zabronione na pierwszym śladzie, na całym obwodzie placu.

231. Co to jest „drugi ślad”?
Drugi ślad to linia biegnąca po obwodzie ujeżdżalni w odległości ok. 2,5 m (3 kroków) od ściany (bandy) ujeżdżalni (pierwszego śladu) .

232. Kto ma pierwszeństwo na ujeżdżalni?
Pierwszeństwo mają: jeźdźcy jadący na lewą rękę, jeźdźcy jadący wyższym chodem, jeźdźcy na pierwszym śladzie przed jeźdźcami wykonującymi inne figury, jeźdźcy jadący po liniach prostych przed jeźdźcami jadącymi po łukach (wężyk, serpentyna, koło).

233. Czy jeźdźcy początkujący lub zaawansowani mają na ujeżdżalni jakieś szczególne przywileje?
Wszystkich jeźdźców obowiązują te same zasady porządku i bezpieczeństwa. Nikt w czasie jazdy nie jest uprzywilejowany. Jeźdźcy bardziej doświadczeni powinni jednak zwracać uwagę na jeźdźców początkujących, którzy mają nieraz kłopoty z opanowaniem koni lub znajomością wszystkich zasad poruszania się po placu.

234. Jakie są dwa podstawowe rodzaje jazdy na ujeżdżalni?
Jeźdźcy mogą jeździć indywidualnie (przestrzegając zasad pierwszeństwa i porządku) albo mogą jeździć w zastępie. W obu przypadkach o porządku jazdy decyduje instruktor lub najstarszy (stażem) jeździec.

235. Na czym polega jazda w zastępie?
Jazda w zastępie polega na wykonywaniu ćwiczeń ujeżdżeniowych przez grupę jeźdźców. Za pierwszym (czołowym) koniem jadą kolejni jeźdźcy w odpowiednich odległościach, nakazanych przez instruktora.

236. Jakie znasz sposoby jazdy w zastępie?
Rozróżniamy następujące sposoby jazdy w zastępie: jazda na ogonach, jazda z określonymi odległościami, jazda w „podzieleniu” (czasem używane określenie „luzem” – przyp. MR), jazda dowolna.

237. Na czym polega jazda „na ogonach”?
Jazda na ogonach odbywa się za jeźdźcem czołowym, konie poruszają się jeden za drugim, a odległość między nimi wynosi ok. 0,5 metra. Wszystkie komendy instruktora wykonuje się za jeźdźcem czołowym, jadąc jego śladem.

238. W jaki sposób jeździec może się zorientować, że jedzie jedną lub dwie długości konia za koniem poprzedzającym?
W przypadku jednej długości konia jeździec widzi pomiędzy uszami swojego konia stawy skokowe konia ­poprzedzającego, a w przypadku dwóch długości – widzi jego kopyta (tylnych kończyn).

239. Na czym polega jazda „w podzieleniu”?
Jazda „w podzieleniu” polega na tym, że jeźdźcy dzielą równo obwód ujeżdżalni pomiędzy siebie, a wszystkie komendy instruktora wykonują równocześnie (nie za czołowym).

240. Na czym polega jazda dowolna?
Jazda dowolna odbywa się w dowolnym kierunku, po całej ujeżdżalni. Najczęściej podawany jest rodzaj chodu, w którym powinny poruszać się wszystkie konie Jeźdźcy muszą przestrzegać zasad pierwszeństwa i bezpieczeństwa wobec siebie nawzajem.

241. Co to są figury na ujeżdżalni?
Figury na ujeżdżalni to linie, po których powinien poruszać się koń.

242. Jakie wymiary ma plac do podstawowego szkolenia?
Plac do szkolenia podstawowego to czworobok o wymiarach 20 m x 40 m

243. W jaki sposób oznacza się położenie punktów na czworoboku?
Do oznaczania punktów na czworoboku służą znaczniki (tabliczki, stojaki) z literami.

244. Wymień podstawowe, najczęściej wykonywane figury na ujeżdżalni.
Cała ujeżdżalnia, wyjeżdżanie narożników, zmiany kierunku, wolta, półwolta, wężyk, serpentyna.

245. Co to jest wolta i od czego zależy jej średnica?
Wolta jest to koło o średnicy od 10 do 6 m (wymiary są podane od łatwiejszego do trudniejszego wykonania!). Średnica wolty zależna jest od stopnia wyszkolenia konia i jeźdźca. Przed wydaniem polecania wykonania wolty instruktor powinien podać jej wymaganą średnicę.

246. Podaj średnice dużego i małego koła.
Duże koło ma średnicę 20 m, a małe koło – 10 m.

247. Jakie wymiary ma duży czworobok?
Duży czworobok ma wymiary 20 m x 60 m.

248. Co powinno cechować każdego, kto chce być dobrym jeźdźcem?
Tylko ten, kto rozumie potrzeby konia, jego zachowanie i charakter, może właściwie współpracować z koniem.

249. Czy wyszkolenie jeźdźca ma znaczenie dla konia?
Tylko poprawnie wyszkolony jeździec gwarantuje koniowi bezpieczeństwo i zadowolenie oraz sprawia, że koń nabiera zaufania i chęci do współpracy.

250. Co jest najważniejszym celem szkolenia jeździeckiego?
Najważniejszym celem szkolenia jest uzyskanie harmonii pomiędzy jeźdźcem i koniem, bez której nie ma prawidłowej jazdy konnej.

 

pytania i odpowiedzi na brązową odznakę

 

 

fot. grafika equista.pl, pytania i odpowiedzi PZJ