Cavaliada Poznań 2018: Zawody pełne gwiazd!

Data publikacji: 2018-11-22
Jarosław Skrzyczyński (POL) & Chacclana fot Dava Palej Timeless Photography
Jarosław Skrzyczyński (POL) & Chacclana przy pełnych trybunach, Cavaliada Poznań 2018

 

Z roku na rok Cavaliada umacnia swoją pozycję, cały Tour 2018/2019 oraz edycja poznańska zapowiadają się niezwykle ciekawie. Wspominaliśmy już o nowej lokalizacji zawodów (więcej TUTAJ), programie (więcej TUTAJ) oraz wyższej randze (więcej TUTAJ), a teraz przyszedł czas na przedstawienie nazwisk gwiazd, które potwierdziły swoje przybycie do Poznania. Kogo zobaczymy na Cavaliadzie? 

 

Rolf-Göran Bengtsson (SWE) & Yajamila

 

 

SKOKI

Martin Fuchs (SUI) – 8. miejsce w Rankingu Longines

26-letni Szwajcar, którego chyba nic nie zatrzyma! W zasadzie można powiedzieć, że Martin ma hippikę we krwi, ponieważ w jego rodzinie nie brakuje gwiazd jeździectwa – ojciec Thomas jest olimpijczykiem, a matka Renata ma na koncie Mistrzostwo Szwajcarii. Zawodnik zdobywa medal za medalem; jego występy miały wpływ na zdobycie 2 brązowych medali na Mistrzostwach Europy (Akwizgran 2015, Göteborg 2017), na IO w Rio (2016) wywalczył 6. miejsce, a całkiem niedawno świętował zdobycie 2. miejsca na Światowych Igrzyskach Jeździeckich (więcej na ten temat TUTAJ).

 

Philipp Weishaupt (GER) – 30. miejsce w Rankingu Longines

O wielkości tego skoczka najlepiej świadczą 2 wygrane konkursy Grand Prix w ramach Rolex Grand Slam, czyli w jednych z najtrudniejszych zawodów świata (Akwizgran 2016, Spruce Meadows 2017). Philipp świetnie sprawdza się również w konkursach drużynowych, zmaganiach na poziomie CSIO5*, a na koncie ma także Mistrzostwo Niemiec (2009). Na co dzień trenuje w stajni legendarnego Ludgera Beerbauma.

 

Danielle Goldstein (ISR) – 51. miejsce w Rankingu Longines

Danielle urodziła się w USA, jednak jej miłość do Izraela okazała się na tyle mocna, że w 2010 r. zaczęła występować jako reprezentantka tego kraju. Zawodniczka pokonała wszystkich na Grand Prix CSI5* Wellington (2018), ma też na koncie niezłe pozycje na Mistrzostwach Europy czy Świata (ME 2017 – 9. miejsce, MŚ 2018 – 20. miejsce). Oprócz startów zajmuje się również prowadzeniem własnego ośrodka jeździeckiego Starwyn Farms, który jest położony na Florydzie (USA).

 

Jarosław Skrzyczyński (POL) & Quintella

  

 

Jarosław Skrzyczyński (POL) – 61. miejsce w Rankingu Longines

Uznawany za najlepszego polskiego zawodnika – od kilku lat jest niepokonanym królem rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego. To nie wszystko, bo wśród Polaków to właśnie Jarosław Skrzyczyński zajmuje najwyższe miejsce w Rankingu FEI (więcej TUTAJ). W tym roku zajął 3. miejsce w prestiżowym konkursie CSIO 5* Grand Prix w Sopocie (więcej TUTAJ) – czołowi zawodnicy z innych krajów zdecydowanie mają czego się obawiać!

 

Jur Vrieling (NED) – 70. miejsce w Rankingu Longines

49-letni Holender już wcześniej odwiedzał Cavaliadę, a ponowna możliwość zobaczenia zawodnika na żywo z pewnością będzie czymś niesamowitym. Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie przyczynił się do drużynowego zdobycia srebrnego medalu, wśród jego innych sukcesów można wymienić 1. miejsce na Pucharze Świata 2017 w Helsinkach (więcej TUTAJ). Wraz z partnerką prowadzi stajnię Stal Vrieling w Holwierde (więcej na temat stajni np. TUTAJ).

 

Rolf-Göran Bengtsson (SWE) 

 

 

Rolf-Göran Bengtsson (SWE) – 118. miejsce w Rankingu Longines

Ten utytułowany zawodnik i olimpijczyk ze Szwecji ma na koncie wiele sukcesów – na IO w Pekinie (2008) zdobył srebrny medal, z IO w Atenach (2004) wraz ze swoją drużyną wywalczył srebro, jest także Mistrzem Europy (2011) czy zwycięzcą cyklu Longines Global Champions Tour (2016; więcej TUTAJ). W Niemczech założył własną stajnię, a od kwietnia tego roku współpracuje z Helgstrand Dressage (więcej TUTAJ).

 

Wojciech Wojcianiec (POL) – 138. miejsce  w Rankingu Longines

Według Polskiego Związku Jeździectwa i rankingu Longines jest drugim najlepszym polskim zawodnikiem. W tym roku triumfował na CSIO5* w Budapeszcie czy Grand Prix CSI2 w Neustadt (więcej TUTAJ), zdobył również brązowe medale na Mistrzostwach Polski Seniorów w Jakubowicach (więcej TUTAJ) czy Silesia Equestrian 2018 (więcej TUTAJ).

 

Wojciech Wojcianiec (POL) & Curt A

 

 

Marco Kutscher (GER) – 268. miejsce w Rankingu Longines

Podwójny medalista olimpijski (brąz indywidualny i brąz drużynowy w Atenach), jak również zdobywca złotych medali drużynowych na Mistrzostwach Europy (2011, 2015) i Mistrz Europy (2005). Do Poznania przyjedzie z m.in. 16-letnim ogierem Van Gogh (Numero Uno – Movera/Bernstein), z którym zwyciężał w konkursach CSI5* (Los Angeles 2015, Valkenswaard 2015). Wraz z partnerką prowadzi własny ośrodek jeździecki w Bad Essen.

 

Maksymilian Wechta (POL) & La Calidad

 

Maksymilian Wechta (POL) – 335. miejsce w Rankingu Longines

25-letni zawodnik od lat pokazuje się od najlepszej strony – zdobył m.in. tytuł Mistrza Polski Młodych Jeźdźców (2013) czy brązowy medal podczas Mistrzostw Polski Seniorów (2015). Pasmo sukcesów wstrzymał poważny uraz, który wymagał przeprowadzenia operacji. Na szczęście młody zawodnik szybko powrócił do zdrowia (więcej TUTAJ), a także na parkury – w 2018 r. wywalczył m.in. 2. miejsce podczas CSI2* w Michałowicach oraz 2. pozycję na CSI3*W w Ołomuńcu.

 

Andrzej Opłatek (POL) & Copperfield 40

 

Andrzej Opłatek (POL) – 447. miejsce w Rankingu Longines

Zdobywca m.in. 8. miejsca na Mistrzostwach Europy Juniorów (2014), 2. miejsca na CSI4* Poznań 2018 (więcej TUTAJ) i zwycięzca Grand Prix na zeszłorocznej Cavaliadzie w Poznaniu (więcej TUTAJ). Andrzej Opłatek ma dopiero 21 lat, a już jest jednym z najlepszych polskich zawodników!

 

Ilona Janas (POL) & Lord Django

 

 

UJEŻDŻENIE

Tegoroczne zawody w ramach Dressage Cup odbędą się wg nowych zasad – pod uwagę nie będą brane wszystkie uzyskane wyniki, a tylko 5 najlepszych (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ). Wśród występujących zobaczymy czołowych zawodników, w tym m.in.: Ilonę Janas, Aleksandrę Szulc czy Izabelę Dyrek- Matuszewska.

 

Bartłomiej Kwiatek (POL)

 

POWOŻENIE

W Halowym Pucharze Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi udział wezmą Bartłomiej Kwiatek, Adrian Kostrzewa, Ireneusz Kozłowski, Łukasz Hałupka i Piotr Mazurek – ostatni z wymienionych pojawi się w Poznaniu dzięki przyznanej dzikiej karcie (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ). Przed nami 7 konkursów kwalifikacyjnych, a następnie walka o Puchar Polski, która odbędzie się w marcu 2019 r.

 

Mateusz Kiempa (POL) & Lassban Radovix

 

WKKW

Podczas Halowego Pucharu Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego zobaczymy 10 zawodników – wśród nich m.in. Jana Kamińskiego, Pawła Warszawskiego, Joannę Pawlak czy Mateusza Kiempę, który zwyciężył w zeszłorocznej edycji (pisaliśmy o tym TUTAJ). Próba crossu w ramach Eventing Tour będzie miała charakter dwunawrotowy, a w kolejnym etapie najważniejsza będzie szybkość.

 

 

 

Przydatne linki:

Cavaliada – fanpage na Facebooku

Cavaliada – oficjalna strona internetowa

Zgłoszenia i wyniki na żywo

 

 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography