CSIO5* Sopot 2018: Henrik von Eckermann wygrywa Grand Prix!

Data publikacji: 2018-06-15
Henrik von Eckermann (SWE) & Castello fot Dava Palej Timeless Photography

 

To właśnie dziś mogliśmy podziwiać zawodników startujących w jednym z najważniejszych konkursów CSIO5* Sopot 2018! Zawody Grand Prix przyciągnęły tłumy wielbicieli skoków przez przeszkody, choć zmagania na poziomach CSI2* i CSIO 5* 140 cm też były ekscytujące. Które gwiazdy mogliśmy podziwiać i kto wywalczył atrakcyjne nagrody?

 

Henrik von Eckermann (SWE) & Castello

 

Konkurs Grand Prix rozpoczął się o 16:00, a na starcie zobaczyliśmy 50 zawodników z najwyższej półki. Warto też zauważyć, że zachętą do pojawienia się w Sopocie była nie tylko ranga konkursu, ale i wysoka pula nagród. Jako pierwszy swoich sił spróbował nasz rodak – Radosław Zalewski, a następnie kolejne gwiazdy: m.in. Tadahiro Hayashi (JPN) – pod koniec maja zajął 2. miejsce w CSI3* Grand Prix Two Rounds Hongcheon, Emilio Bicocchi (ITA) – w 2017 r. zajął 4. miejsce w Rolex Grand Prix Spruce Meadows, Mario Stevens (GER) – 2. miejsce w CSI2* Grand Prix Table A Kronenberg, Thierry Rozier (FRA) – 1 miejsce w CSI3* Grand Prix Table A Cagnes-sur-Mer, Fredrik Jönsson (SWE) – 4. miejsce drużynowo w CSIO5* Nations Cup Rome Piazza di Siena, Malin Baryard-Johnsson (SWE) – 4. miejsce w CSIO5* Longines Grand Prix Šamorín, Henrik von Eckermann (SWE) – zajmujący 4. miejsce w Rankingu Longines, Jérôme Guery (BEL) – 2 miejsce w CSI3* Grand Prix Table A Maubeuge, Pieter Devos (BEL) – 14. miejsce w Rankingu Longines, a także Anna Power (USA), Paolo Paini (ITA), Jamie Gornall (GBR), Denis Nielsen (GER), Sergio Alvarez Moya (ESP), Jessica Springsteen (USA), Olivier Robert (FRA) czy Olivier Philippaerts (BEL).  

 

Radosław Zalewski to oczywiście nie jedyny przedstawiciel Polski. Na starcie zobaczyliśmy kolejno: Maksymiliana Wechtę, Michała Kaźmierczaka, Jana Bobika, Kamila Grzelczyka, Mściwoja Kieconia, Andrzeja Opłatka, Wojciecha Wojcianieca, Krzysztofa Ludwiczaka i Jarosława Skrzyczyńskiego. Pełna lista zawodników i koni jest dostępna TUTAJ.

 

Jaroslaw Skrzyczyński (POL) & Chacclana

 

Wyniki drugiego dnia CSIO5* Sopot 2018

 

Konkurs nr 7, CSIO 5* Grand Prix, wysokość przeszkód 160 cm

1. Henrik von Eckermann (SWE) & Castello

2. Margie Goldstein-Engle (USA) & Royce

3. Jaroslaw Skrzyczyński (POL) & Chacclana

4. Wojciech Wojcianiec (POL) & Naccord Melloni

5. Denis Nielsen (GER) & DSP Cashmoaker

6. Evelina Tovek (SWE) & Mill's Sheridan

7. Janne-F. Meyer-Zimmermann (GER) & Buettner's Minimax

8. Lillie Keenan (USA) & Fibonacci

Wyniki szczegółowe

Plan trasy przejazdu

 

 

W konkursie Grand Prix do drugiego przebiegu awansowało aż 17 zawodników – z nich najlepszy okazał się Szwed Henrik von Eckermann na siwym Castello (Cristallo – TOP LEVINJATOP LEVINJATop Levinja/Lifestyle), który dwie fazy pokonał na czysto uzyskując w rozgrywce wspaniały czas 45,86 sekund, co zapewniło mu pierwsze miejsce. Tuż za nim, wolniej o 54 setne sekundy na linii mety, znalazła się Amerykanka Margie Goldstein-Engle na ogierze Royce (Cafe Au Lait – Petula/Grandilot). PETULA

Wielkich emocji wszystkim kibicom dostarczyły przejazdy naszych rodaków: Jarosława Skrzyczyńskiego oraz Wojciecha Wojciańca. We wspaniałym stylu, z czasem 46,46 na trzeciej pozycji uplasował się nasz multimedalista Jarosław Skrzyczyński na klaczy Chacclana (Chacco-blue – Ramilana/Capilano), tuż za nim Wojciech Wojcianiec na Naccord Melloni (Nabab de Reve – Oberlina/Acord II). 

Parkur był wymagający, ale Chacclana poradziła sobie z nim wyśmienicie. Drugi nawrót był prawdziwym wyścigiem. Najważniejsza była jazda do przodu i to, by do końca wytrzymać tę presję. To pierwsze pięciogwiazdkowe Grand Prix Chacclany, a do zwycięstwa zabrakło niewiele, więc optymistycznie patrzę na nasze kolejne starty – powiedział Jarosław Skrzyczyński.

 

Wojciech Wojcianiec (POL) & Naccord Melloni

 

Margie Goldstein-Engle (USA) & Royce

 

Konkurs nr 6, CSIO 5* wysokość przeszkód 140 cm

1. Adam Grzegorzewski (POL) & Torpedo des Forets

2. Paolo Paini (ITA) & Clodia CSG

3. Thierry Rozier (FRA) & Star

Wyniki szczegółowe

Plan trasy przejazdu

 

Adam Grzegorzewski (POL) & Torpedo des Forets

 

Konkurs nr 5, CSI2*, wysokość przeszkód 140 cm

1. Grzegorz Psiuk (POL) & Kouchette ter Goes Z

2. Nawojka Kiecoń (POL) & Charyzma W

3. Andrius Petrovas (LTU) & Caracas

Wyniki szczegółowe

Plan trasy przejazdu

 

Grzegorz Psiuk (POL) & Kouchette ter Goes Z

 

Jutrzejszy program zapowiada się rewelacyjnie! Już o 9:30 rozpocznie się konkurs CSI 2* o nagrodę Torpol, o 11:30 wystartują zawody CSIO 5* o nagrodę Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, a o 13:00 konkurs CSIO 5* o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Następnie – o 16:00 – swój pokaz zaprezentuje Husaria z Zamku Gniew. Ostatnim punktem programu będzie konkurs CSIO 5* – Memoriał Rotmistrza Witolda Pileckiego. Zmagania zaczną się o 17:55, a zawodnicy zawalczą o nagrodę LOTTO.

 

 

Przydatne linki:

Niezbędnik kibica

Oficjalna strona internetowa CSIO Sopot 

Program

Pełna lista zawodników

Bilety

Mapa obiektu

FEI TV

 

 

  

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography

 

 

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Chacclana

DSP Cashmoaker

Naccord Melloni

Royce

Torpedo des Forets