In memoriam: Cento

Data publikacji: 2018-02-07
Cento - Gestuet Dobel
 fot. Gestuet Dobel, grafika Equista.pl

 

W wieku 29 lat na wiecznie zielone pastwiska pogalopował holsztyński ogier Cento (Capitol I x Caletto II). Sylwetkę tego wspaniałego sportowca i sprawdzonego reproduktora przybliżamy krótko poniżej. 

 

Rodowód

Holsztyński Cento przyszedł na świat w Niemczech. Jego hodowca - Heinrich Schoof, postanowił skojarzyć ogiera Capitol I z córką Caletto II - klaczą Viola XI. To połączenie okazało się niezwykle trafne nie tylko w przypadku Cento. Z dokładnie takiego samego nicku pochodziły bowiem takie sławy jak Indoctro, Cassini I i II, a z podobnego m.in. Clarimo (pochodzący tak jak Cassini I i II od klaczy Wisma po Caletto II, po ogierze Clearway czyli synu og. Capitol I). Co warte podkreślenia Capitol I pozostawił w hodowli również tak cenne reproduktory jak Carthago czy Calato, a matka Cento - kl. Viola XI dała jeszcze dwa, uznane ogiery - Casado (Coriano) i Zento (Quasimdo Z).

Cento wywodził się ze Stammu 2137, z którego pochodził także m.in. uznany w Holsztynie Nekton (Nimmerdor). 

 

Kariera sportowa

Świetne pochodzenie Cento znalazło odzwierciedlenie w sukcesach na międzynarodowych parkurach. Dzielny siwek, na sportowych arenach występujący pod nazwą Dobel's Cento, miał na koncie wiele zwycięstw. Największe sukcesy pary Otto Becker & Cento, będącej przez kilka sezonów podporą drużyny niemieckiej, wymieniamy poniżej:

  • 1. miejsce Wielka Nagroda Akwizgranu, 2000
  • 1. miejsce (drużyna), złoty medal IO Sydney 2000
  • 1. miejsce Finał PŚ, Lipsk 2002
  • 7. miejsce (indywidualnie), Światowe Igrzyska Jeździeckie, Jerez de la Frontera 2002
  • 1. miejsce (drużyna), złoty medal ME Dnaueschingen 2003
  • 1. miejsce Grand Prix CSIO Spruce Meadows 2003
  • 3. miejsce (drużyna), brązowy medal IO Ateny 2004

 

Otto Becker (GER) & Dobel's Cento - 1. miejsce Wielka Nagroda Akwizgranu, 2000

 

Otto Becker - kiedyś znakomity zawodnik i jeździec og. Cento, dziś ceniony trener i szef ekipy niemieckiej

 

 

Kariera hodowlana

Cento jako dwuipółlatek został uznany w Związku Holsztyńskim, a niespełna rok później, poddany stacjonarnej próbie dzielności, wywalczył drugie miejsce. Ze względu na interesujący rodowód i dużą urodę był chętnie wykorzystywany w hodowli, pozostawiając nie tylko uznanych synów, ale również doskonałe matki.

W sporcie pozytywnie zaznaczyły się m.in. Chippendale Z, Centino du Ry, Chepetto czy Timpex Cent, a do hodowli trafili tacy synowie Cento jak wspomniane Chippedale Z i Chepetto (uznany m.in. w Związku Holsztyńskim).

Doskonałym potwierdzeniem jego hodowlanego potencjału są jego wnuki, które z powodzeniem startują lub startowały w Polsce. Te konie to m.in. og. Quvee Pretsige (Quidam de Revel x Cento) - zwycięzca Korungu Holsztyńskiego 2012, zakupiony przez stajnię Wechta i równocześnie oferowany hodowcom i startujący z powodzeniem w konkursach skokowych, wał. Chabento (Chacco Fly x Cento) - przez kilka sezonów podstawowy koń Sandry Piwowarczyk-Bałuk (amazonka zajęła na nim m.in. 4. miejsce w MPS w Warce w 2014 roku), og. Alczento (Cento Sohn x Marcus), który w 2014 roku wywalczył złoty medal Mistrzostw Polski Młodych Koni, a obecnie jest również wykorzystywany w hodowli, czy wreszcie wał. Chintablue (Chintan x Chacco Blue) - imponujący możliwościami skokowymi, jeden z podstawowych koni Wojciecha Wojciańca. 

 

Wojciech Wojcianiec & Chintablue, fot. Oliwia Chmielewska 

 

Alczento (Cento Sohn x Marcus), fot. Oliwia Chmielewska 

  

Quvee Prestige (Quidam de Revel x Cento), fot. Oliwia Chmielewska 

 

Chabento (Chacco Blue x Cento), fot. Oliwia Chmielewska 

 

 

 

 

tekst: Equista.pl

 

 

Konie - zobacz rodowody

Cento (Dobel's Cento)

Inspiracje

Facebook

Instagram