1988-2014 Cassini I (Capitol I x Caletto II)

Data publikacji: 2014-11-17
Cassini I tło
 Cassini I (Capitol I x Caletto II), fot. Holsteiner Verband

 

W niedzielę, 26 listopada świat obiegła przykra informacja o śmerci jednego z najbardziej rozpoznawalnych reproduktorów skokowych ostatnich kilkunastu lat, ogiera Cassini I. Postanowiliśmy przybliżyć sylwetkę tego konia, który legendą stał się jeszcze za życia.

 

Rodowód

Holsztyński Cassini I urodził się w 1988 roku i był synem doskonałego ogiera Capitol I (Capitano x Maximus) i bardzo zasłużonej w hodowli klaczy Wisma (Caletto II x Mahmud).

Capitol I to reprezentant rodu ogiera pełnej krwi angielskiej Cottage Son i jeden z najbardziej zasłużonych reproduktorów Związku Holsztyńskiego. Poza Cassinim pozostawił on m.in takie ogiery jak Carthago Z, Cento, Indoctro, Carolus I czy Calato oraz doskonałe klacze m.in. Soleil (matka ogierów Corrado I, II) i Tschita (matka ogierów Acobat I i II).

Matka ogiera Cassini I - Wisma w swojej karierze hodowlanej urodziła 13 źrebiąt - osiem ogierów, w tym trzy uznane: Cassini I, Cassini II (Capitol I) oraz Clarimo (Clearway) i pięć córek, które są z powodzeniem wykorzystywane w hodowli. Cztery z nich zostały wyróżnione premiami (jedna państwową, trzy - okręgowymi) i podobnie jak Wisma są matkami uznanych ogierów. Donata II (Capitol I) dała uznanego ogiera Lovari (Lasino), a Haamoon ogiera Caleri (Calido I).

Hodowcą wspomnianych wyżej potomków Wismy jest Niemiec - Hermann Claussen.

Rodowód

 

Osiągnięcia sportowe

Międzynarodowa kariera ogiera Cassini I rozpoczęła się na początku lat 90'. Jego pierwszym jeźdźcem był Duńczyk - Bo Kristoffersen. Para Kristoffersen - Cassini I odniosła kilka sukcesów m.in. przyczyniła się do zwycięstwa duńskiej drużyny w konkursie Pucharu Narodów w Helsinkach. 

Po zmianie jeźdźca (Franke Sloothaak) Cassini I nadal odnosił sukcesy. Pod nowym zawodnikiem zwyciężył m.in. w Grand Prix w Modenie i Arnhem oraz był cżłonkiem zwycięskich drużyn w konkursach Pucharu Narodów w Aachen oraz w Modenie.

 

Cassini SloothaakFranke Sloothaak & Cassini I, fot. Holsteiner Verband

 

Potomstwo

Cassini I w ogromnym stopniu wpłynął na hodowlę koni sportowych na całym świecie. Swoją karierę reproduktora rozpoczął w 1990, jako kiedy został uznany w trakcie Korungu Związku Holsztyńskiego w Neumunster. Rok później ukończył próbę dzielności w ZT Adelheidsdorf z indeksem skokowym wynoszącym 135,39 pkt. 

Cassini I był uznany we Francji i Niemczech, przez wiele lat był jednak dostępny jedynie dla hodowców zrzeszonych w Związku Holsztyńskim i krył wyłącznie klacze tej rasy. Mimo tych obostrzeń do 2014 roku w Niemczech uznano aż 68 jego synów.


Wśród najbardziej utytułowanych jego potomków warto wymienić:

  • og. Cavalor Cumano (od klaczy Chanell II/Landgraf I) - jeden z najbardziej utytułowanych synów Cassiniego. Mistrz Świata, Aachen 2006, srebrny medalista ME Mannheim 2007 (Jos Lansink). Cumano podobnie jak ojciec jest wykorzystywany w hodowli - aktualnie zajmuje miejsce w czołowej "30" rankingu reproduktorów skokowych WBFSH
  • og. Eurocommerce Berlin (ex Caspar) (Estia/Caretino) - drużynowy złoty medalista MŚ Aachen 2006 i ME Mannheim 2007 (Gerco Schroder)
  • og. Cabrio van de Heffinck (Kira/Calato) - drużynowy złoty medalista MEMJ Comporta 2011 (Oliver Philippaerts)
  • og. Carambole (Normandie VI/Concerto II) - jeden z bardziej popularnych młodych ogierów skokowych w Holandii, uczestnik ME Herning 2013 (Willem Greve)
  • og. Cassilano (Notre Dame I/Lavaletto) - Zwycięzca Korungu Holsztyńskiego 2009, ojciec Czempiona Korungu z 2014 roku og. Caracho
  • kl. Olympic Z (Celine II/Calvados II) - finalistka IO Ateny 2004 (Steve Guerdat)

 

 Jos Lansink & Cavaor Cumano - MŚ Aachen 2006

 

Także na polskich parkurach i w polskiej hodowli pojawiali się i nadal pojawiają potomkowie ogiera Cassini I. Bardzo udanie w MPMK prezentowały się m.in. Cassilio (M-Heraldik/Heraldik xx) - złoty medalista w wieku czterech i siedmiu lat oraz Cassini Van Hammond (Ocara/Corrado I) - złoty medalista jako czterolatek i srebrny medalista rok później. Ten ostatni w tym sezonie udanie zadebiutował w konkursach Grand Prix (2. miejsce GP CSN Olsza 2014), w konkursach tej klasy startował również Cassini Kama (Kaja IV/Aurelio I).

 

Cassilio Cassini HeraldikJeden z synów Cassiniego wykorzystywany w polskiej hodowli - Cassilio 

 

 

 

źródło: holsteiner-verband.de

 

Inspiracje

Facebook

Instagram