5 praktycznych jeździeckich porad od Charlotte Dujardin

Data publikacji: 2016-12-11
Charlotte Dujardin & Valegro
 Charlotte Dujardin & Valegro

 

Mimo młodego wieku i stosunkowo krótkiej kariery Charlotte Dujardin to jedna z najlepszych zawodniczek konkurencji ujeżdżenia nie tylko ostatnich kilku lat, ale w całej jeździeckiej historii. Brytyjka ma na swoim koncie medale wszystkich największych imprez - MŚ, ME oraz IO. Oczywiście zawodniczka zawdzięcza sukcesy przede wszystkim ciężkiej pracy i talentowi. To jednak nie wszystkie składowe sukcesu. Co dla Charlotte jest szczególnie ważne?  Jaki jest jej przepis na błyskotliwą karierę? Poznajcie kilka rad, których zawodniczka udziela swoim uczniom. 

 

1. Jeśli masz taką możliwość trenuj na różnych koniach/kucach

Charlotte Dujardin uważa, że jazda na różnych koniach przynosi wiele korzyści. Pozwala wyrobić w sobie elastyczność i otwartość na różne typy wierzchowców, pomaga też hartować charakter, zwłaszcza wtedy gdy konie czy kuce nie są najłatwiejsze do jazdy. 

 

2. Podglądaj najlepszych

Jeśli tylko masz możliwość podglądaj najlepszych zawodników. Za szczególnie przydatne Charlotte uznaje śledzenie treningów czy to "na żywo" czy na nagraniach. Brytyjka radzi też aby w miarę możliwości w czasie zawodów zajrzeć na rozprężalnie - w ten sposób można porównać jak sposób rozprężenia wpływa na wygląd i zachowanie konia w trakcie przejazdu konkursowego. 

 

3. Pracuj ciężko

Bez pracy nie ma kołaczy. Charlotte Dujardin podkreśla, że dla niej praca nie oznacza tylko i wyłącznie jeżdżenia koni. Każdy kto w przyszłości chciałby osiągać sukcesy powinien poznać "od podszewki" obowiązku stajenne. Zawodniczka przekonuje, że ciężka praca i poświęcenie to elementy niezbędne w drodze na jeździecki szczyt. 

 

4. Ciesz się tym co robisz

Kolejna z porad wydaje się bardzo prozaiczna, ale ciężko się z nią nie zgodzić. W końcu zupełnie inaczej nam się pracuje gdy lubimy to co robimy. Radość z najmniejszych sukcesów pomaga przezwyciężyć trudne chwile i wg Charlotte jest bardzo ważna jeśli poważnie myślimy o naszej karierze. 

 

5. Zwróć uwagę na szczegóły 

Praktyka czyni mistrza, a diabeł tkwi w szczegółach. Droga na jeździeckie wyżyny jest długa i żmudna, ale to właśnie dzięki ciężkiej i mozolnej pracy efekt końcowy w postaciu przejazdu na czworoboku wygląda dobrze, zupełnie jakby nie wymagał wysiłku.  

 

 

Charlotte Dujardin & Valegro po zdobyciu złotego medalu Mistrzostw Europy, Herning 2013

 

 

 

Tekst: Equista.pl, na podstawie wywiadu Charlotte Dujardin dla BBC, fot. Oliwia Chmielewska/equista.pl

 

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Valegro