Zbuduj własną pułapkę na owady i oszczędź nawet 900zł!

Data publikacji: 2016-08-14
Zbuduj własną pułapkę na owady i oszczędź nawet 900zł!

 

Od wczesnej wiosny do późnej jesieni mimo wspaniałej pogody mamy jeden wielki problem - owady. Ich nadmiar powoduje, że stają się udręką dla koni na padokach i dla nas podczas treningu, czy wyjazdów w teren. Staramy się z nimi walczyć, używamy odpowiednich odstraszających preparatów, ubieramy konie w derki siatkowe oraz maski. Co jeszcze możemy zrobić? Niedawno popularna stała się pułapka na jedne z najbardziej uciążliwych owadów - gzy oraz muchy końskie. Kosztuje bagatela ok. 1000zł i działa na prostej zasadzie: wabi owady, które wlatują pod klosz i nie potrafiąc się wydostać giną. Jak zaoszczędzić ok. 900zł i wykonać taką pułapkę samemu? Dzielimy się z Wami 'przepisem' homemade.

 

 

Do przygotowania pułapki potrzebujemy:

1. Piłki gumowej o średnicy ok 40-50cm, np. Decathlon cena ok. 30zł

2. Hula hop, cena ok. 20-30zł

3. Zasłony, np. Ikea cena ok. 29zł za 2sztuki

4. Wiaderko plastikowe, białe, cena ok. 30zł

5. Butelka plastikowa, cena ok. 2zł

6. Srebrna taśma ok. 5zł

 

Jak krok po kroku zrobić pułapkę na owady?

1. Piłka

Pierwszym krokiem jest znalezienie gumowej, dużej (ok. 40-50cm średnicy) piłki. Jeśli mamy do wyboru kolory, to kupmy tą możliwie najciemniejszą. Jeśli nie mamy takiego wyboru inwestujemy dodatkowo w czarny spray i malujemy piłkę. Pamiętajmy, że owady przyciąga najciemniejszy kolor i właśnie dzięki temu złapiemy ich znacznie więcej. Piłka powinna posiadać uchwyt, tak łatwiej ją będzie zamontować (przywiązać do niej sznurek). 

2. Zasłona

Krok drugi to stworzenie konstrukcji. Potrzebujemy do tego okrągłej ramy, gdzie idealnie sprawdzi się np. hula hop oraz zasłony. Ta druga powinna posiadać już kanał do wieszania na karniszu albo sami musimy ją przeszyć w taki sposób. Wkładamy tam hula hop, pamiętając, że rama nie może być lekka, bo taka nie spowoduje, że materiał będzie sztywno i stabilnie wisiał. Powinna mieć średnice o 20-30 cm (lub więcej) większą od średnicy piłki i wisieć nad nią.

3. Pułapka

Krok trzeci to stworzenie lejka na muchy, który umiejscowiony jest na górze pułapki. Jest kilka sposobów na jego wykonanie. Jednym z nich jest użycie butelki typu pet (plastikowej). Przecinamy butelkę w połowie, użyjemy tylko tej górnej części. Wiaderko plastikowe, białe (najlepiej półprzeźroczyste) będziemy montować do góry dnem, z przykrywką w której robimy otwór na butelkę. Wszystko mocujemy, dla uszczelnienia możemy pomóc sobie srebrną taśmą lub silikonem budowlanym.  

4. Lejek 

Krok czwarty polega na stworzeniu wielkiego lejka na owady. Część z ramą, którą stworzyliśmy w kroku drugim musimy połączyć z pułapką na owady wykonaną z wiaderka i butelki. Końcówkę zasłony mocujemy właśnie tam. Możemy użyć do tego sznurka lub szarej taśmy. Wszystko powinno wyglądać jak jeden wielki lejek.

5. Meta

Krok piąty to przymocowanie piłki do naszej konstrukcji. Można to zrobić na wiele sposobów, np. montując haczyk w przykrywce wiaderka i na sznurku przymocować piłkę. Pamiętajcie, że musi zwisać poniżej konstrukcji z zasłony. Wszystko jeszcze raz oglądamy i dobrze uszczelniamy.

 

Tutaj Dorota Niziniecka pokazuje jak wygląda jej pułapka na owady, którą powiesiła w Farmie Paszkówka

 

 

To jeden ze sposobów na skonstruowanie tej pułapki na owady. Można go oczywiście udoskonalać albo modyfikować. Efekt finalny powinien być ten sam: tanio, z ogólno dostępnych materiałów i własnoręcznie tworzymy coś, co pozwoli nam zaoszczędzić nawet i 900zł! 

Zawsze pamiętajmy aby cała konstrukcja była bezpieczna dla koni. Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Wam jak najmniejszej ilości owadów! 

 

 

 

 

fot. materiały producentów, grafika equista.pl