Miejsca: Stadnina Koni Prudnik

Data publikacji: 2015-07-21
Stadnina Koni Prudnik
 Nerma (Maram - Newis/Elvis) 

 

W naszym cyklu „Miejsca” chcielibyśmy tym razem przedstawić jedną z najbardziej znanych polskich stadnin koni – Stadninę Koni Prudnik. Jest to nie tylko jeden z liderów hodowli koni sportowych w Polsce, ale niezwykle malownicze miejsce z niepowtarzalnym klimatem. Zapraszamy do lektury!

 

Kilka słów o obiekcie

Stadnina Koni Prudnik mieści się na Opolszczyźnie, u podnóża Gór Opawskich - tuż przy czeskiej granicy. Gospodarstwo, gdzie prowadzona jest hodowla koni oraz sekcja sportowa – LKJ Olimp Prudnik, mieszczą się w Chocimiu – położonym zaledwie 2 km od centrum miasta Prudnik.

Stadnina Koni Prudnik Sp.z.o.o. znajduje się w grupie 43 spółek uznanych za strategiczne dla państwa (wg rozporządzenia Ministra Rolnictwa z 2003 r. zakwalifikowana została do spółek hodowli zwierząt o szczególnym znaczeniu dala gospodarki narodowej). Biuro spółki mieści się w zabytkowym pałacu Fipperów, zwanym też pałacem w Lipach, w Prudniku. 

 

Siedziba Stadniny Koni Prudnik - Pałac Fipperów

 

W SK Prudnik prowadzona jest hodowla koni sportowych, głównie z przeznaczeniem do skoków czy WKKW. Do spółki należy również położona nieopodal hodowla i chów bydła mlecznego oraz gospodarstwo rolne zajmujące się produkcją roślinną.

Stadnina Koni Prudnik działa nieprzerwanie od 1949r. Początkowo była ona jednym z oddziałów, oddalonej o 25 km, Stadniny Koni Moszna. Od 1968 r. stadnina działa jako jednostka samodzielna.

 

Dla odwiedzających

Na terenie SK Prudnik prowadzone są jazdy konne dla jeźdźców na różnym poziomie wyszkolenia. Swoją technikę można doskonalić na jednym z dwóch placów lub w terenie - wszystko to w ramach pierwszego w Polsce projektu Decathlon Riders Academy, współtworzonego z tą znaną siecią sklepów z artykułami sportowymi. Stadnina przygotowała również ofertę dla gości, którzy chcieliby skorzystać z przejażdżki bryczką. Z myślą o najmłodszych stado koni powiększyły niedawno dwa urocze konie huculskie - Słowik i Galernik.

 

Najmmniejsi mieszkańcy stadniny - hucuły Galernik i Słowik 

 

Stadnina Koni Prudnik jest otwarta dla turystów. Wstęp na teren stadniny nie jest biletowany. Przy obu placach są dostępne miejsca odpoczynku, można więc usiąść i podziwiać treningi. Na miejscu można również skorzystać z noclegu w domkach letniskowych, położonych między pastwiskami.

 

 

Przydatne linki:

 

Hodowla koni

Trzeba przyznać, że warunki do hodowli koni w Prudniku są wprost wymarzone. Konie mają do dyspozycji obszerne, górzyste pastwiska na których codziennie spędzają wiele godzin. Młodzież resztę dnia spędza nie w boksach, ale na tzw. biegalniach - w ten sposób młode konie mają zapewniony ruch i kontakt z rówieśnikami przez całą dobę.

 

Jedna z biegalni, w tle po prawej stajnia sportowa

 

Stadnina Koni PrudnikDroga na pastwisko

 

Stadnina Koni PrudnikKonie na pastwiskach

 

Jako pierwsze w Prudniku pojawiły się sprowadzone z Norwegii konie rasy... fiordzkiej. Potem krótko hodowano konie w typie gospodarskim mur-insulan. Po dziesięciu latach hodowla tych koni została zaniechana, a w stadninie pojawiły się konie szlachetne. Stado matek stworzono na bazie 15 klaczy angloarabskich, pochodzących z SK Kurozwęki. Do stadniny trafiały także klacze rasy pełnej krwi angielskiej, wielkopolskiej, a nawet... śląskiej. W 1979 r. do SK Prudnik trafiły 102 klacze w typie furioso-przedświt (są to konie półkrwi angielskiej, obecnie wpisywane przeważnie do księgi małopolskiej) z SK Stubno, które jednak później wróciły do macierzystej stadniny.

 

Ilemia (Emetyt - Iluzja/Len), półsiostra Imequyla

 

Prawdziwie przełomowe było wprowadzenie do stada 20 klaczy gidrańskich. Nastąpiło to w 1982r., a do dziś ugruntowało się osiem rodzin żeńskich w tym typie. Z jednej z tych rodzin wywodzi się m.in. bardzo zasłużony w sporcie i hodowli og. Imequyl (Luron – Iluzja/Len).

Obecne stado matek stanowią klacze rasy małopolskiej (młp) oraz polski koń szlachetny półkrwi (sp). Bardzo duży wpływ na kształt hodowli miały w ostatnich latach dwa holenderskie ogiery - Luron (Guidam x Nabuur) oraz Elvis (Le Mexico x Pericles xx).

 

Sukcesy sportowe

Na terenie SK Prudnik działa sekcja sportowa LKJ Olimp Prudnik. Zawodnicy startują na koniach wyhodowanych w stadninie. Warunki do pracy są bardzo komfortowe - na miejscu jest dostępna duża hala, kros oraz dwa przestronne place zewnętrzne z piaskiem kwarcowym. Stadnina organizuje również regionalne zawody jeździeckie, podczas których młode konie mogą zbierać doświadczenie. 

 

Poranny trening, w tle widoczny Prudnik

 

Widok na halę od strony pastwisk

 

Konie hodowane w Prudniku odnoszą wiele sukcesów, nie tylko w barwach miejscowej sekcji. Stadnina może się poszczycić licznym gronem wychowanków, z powodzeniem rywlizujących zwłaszcza w konkurencjach skoków przez przeszkody oraz WKKW. Sylwetki tych najlepszych, startujących na arenach międzynarodowych przedstawiamy poniżej. 

Joker (Elvis - Jedlnia/Jehol) - jeden z najlepszych polskich koni skokowych ostatnich lat. Joker wspólnie z Piotrem Morsztynem zdobywał medale MP, startował również w konkursach Pucharu Narodów, oraz na Mistrzostwach Europy. Więcej o tym koniu pisaliśmy tutaj.

El Camp (Campari M - Eleine/Elvis) - podobnie jak Joker z powodzeniem startuje w konkursach skokowych na polskich i międzynarodowych arenach. W 2013r. dosiadany przez Łukasza Kozę reprezentował Polską na Mistrzostwach Europy w Herning, zajął tam m.in. trzecie miejsce w prestiżowym konkursie, w ramach rozgrywanych równolegle zawodów CSI3*. Od 1,5 roku na El Campie startuje junior - Andrzej Opłatek. Razem odnoszą wiele sukcesów, podczas MEJ zajęli 8. miejsce w klasyfikacji indywidualnej, w tym roku wygrali Grand Prix podczas Baltica Spring Tour, a 19 lipca konkurs Grand Prix w Jakubowicach, zaliczany do Polskiej Ligi Jeździeckiej. 

 

Andrzej Opłatek & El Camp (Campari M - Eleine/Elvis) - po zwycięstwie w GP Baltica Spring Tour 2015

 

Imequyl (Luron - Iluzja/Len) - szesnastoletni obecnie Imequyl nie startuje już w najtrudniejszych konkursach, ale w szczytowym momencie swojej kariery sportowej był zdecydowanie najlepszym koniem skokowym polskiej hodowli. Dosiadany przez Andrzeja Głoskowskiego sięgał m.in. po złote medale Halowego Pucharu Polski. Imequyl jest wykorzystywany również w hodowli - jego córka Dimequya z powodzeniem startuje w konkursach Grand Prix. Dimequya & Tomasz Miśkiewicz byli najlepszą polską parą konkursu Grand Prix CSI2* Lublin 2015.

Jak Chef (Chef Supreme xx - Juka/Bonaparte) - wałach Jak Chef startuje z powodzeniem w konkurencji WKKW. Dosiadany przez Kamila Rajnerta w 2014r. zajmował pierwsze miejsca w CIC3* w Sopocie (tym wynikiem para wywalczyła złoty medal MP 2014) oraz w CCI2* w Baborówku. 

 

Jak Chef (Chef Supreme xx - Juka/Bonaparte), fot. Katarzyna Boryna

 

Ensilla (Luron - Endora/Gon) - niewielka ciałem, ale wielka sercem. Tak jednym zdaniem można podsumować kasztanowatą Ensillę, która z powodzeniem reprezentuje polską hodowlę na międzynarodowych parkurach. Dosiadana przez różnych zawodników, klacz od kilku lat jest jednym z najlepszych kuców w Europie. Kilka tygodni temu zajęła 5. miejsce w Grand Prix Pony podczas prestiżowych zawodów CSIOP Hagen

 

Serdecznie polecamy wszystkim wizytę w Prudniku. Zobaczcie na własne oczy miejsce, gdzie rodzą się jedne z najlepszych koni sportowych w Polsce :)! 

 

 

Za pomoc w przygotowaniu artykułu i ciepłe przyjęcie dziękujemy pracownikom Stadniny Koni Prudnik Sp.z.o.o.

 

 

 

fot. Oliwia Chmielewska/equista.pl