Pierwsza odsłona kongresu Eastern European Equine Practitioners’ Congress (EEEPC) przyciągnęła ponad 300 praktyków, w tym lekarzy weterynarii, fizjoterapeutów oraz podkuwaczy, którzy nie tylko wysłuchali wykładów wygłoszonych przez zaproszonych ekspertów, ale i mieli okazję porozmawiać i powymieniać poglądy oraz doświadczenia. Jednym z ważniejszych założeń wydarzenia była integracja specjalistów z różnych dziedzin, jednak tak naprawdę mających wspólny cel – szeroko pojęte dbanie o dobrostan koni. Kongres odbył się w dniach 13-14 maja na Międzynarodowych Targach Poznańskich, a co istotne, było to pierwsze takie wydarzenie w całej Europie.
Powołanie kongresu EEEPC jest odpowiedzią na coraz bardziej docenianą holitystyczną opiekę nad koniem, która zaczyna się od wypracowania dobrych relacji pomiędzy jeźdźcem a zwierzęciem, a następnie jest umacniana poprzez działania poszczególnych specjalistów – lekarzy weterynarii, podkuwaczy i fizjoterapeutów. Każdy z tych fachowców dba o zdrowie konia, zna jego potrzeby i możliwości, jednak kluczem do sukcesu jest nawiązanie współpracy, polegajacej na dzieleniu się swoją wiedzą i doświadczeniem, by wspólnie zapewnić zwierzęciu pełną i wielowymiarową opiekę.
W trakcie debiutanckiej odsłony kongresu swoje prelekcje wygłosili m.in.: Sue Dyson, Filip Vandenberghe, Karin Leibbrandt, Hans Castelijns, Jindřich Vinčálek oraz Stefan Stammer, a wydarzeniu uczestniczyło ponad 300 praktyków z całej Europy. Organizatora, czyli Wydawnictwo Sassebi, wspierały takie instytucje i organizacje jak np.: World Horse Welfare, Tor Wyścigów Konnych Służewiec, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Polski Związek Jeździecki, wojewódzkie izby weterynaryjne, firmy farmaceutyczne, fizjoterapeutyczne oraz podkuwnicze.
Uczestnicy od razu wyrazili też chęć i potrzebę kontynuacji spotkań w ramach EEEPC, co daje nadzieję na organizację kolejnych odsłon.