Test tzw. boksów socjalnych w Gut Schönweide

Data publikacji: 2021-04-13
Boksy socjalne – eksperyment, fot. Gut Schönweide/Facebook


Kilka lat temu ukazały się wyniki badań przeprowadzone przez zespół szwajcarskich naukowców, wg których umieszczenie ogierów rozpłodowych w tzw. boksach socjalnych przekłada się na wzrost zachowań społecznych pomiędzy zwierzętami – ta koncepcja tak bardzo zainteresowała Adriana Gassera, właściciela niemieckiej stacji ogierów Gut Schönweide, że postanowił przetestować takie rozwiązanie na swoich koniach. Jakie były efekty?


Ogiery ze stacji Gut Schönweide w boksie socjalnymNad wspomnianymi badaniami pracował 5-osobowy zespół szwajcarskich naukowców, który przedstawił wyniki swoich prac podczas Międzynarodowej Konferencji Jeździeckiej w Saumur we Francji  (23-25 czerwca 2016 r.). Na czym tak dokładnie polegał eksperyment? Ogiery rozpłodowe, które dotąd trzymano w odosobnieniu, umieszczano na 50 min dziennie w tzw. boksach socjalnych, umożliwiających nawiązanie interakcji z drugim koniem. Obserwacje ogierów były zdumiewające, ponieważ badacze nie stwierdzili żadnej agresji, za to odnotowali wzmożoną chęć integracji! 


Zbliżenie na pręty, które umożliwiają koniom nawiązanie kontaktu Wnioski szwajcarskich badaczy zwróciły uwagę Adriana Gassera, który podjął decyzję o zbudowaniu takiego boksu socjalnego na terenie stacji ogierów Gut Schönweide. Eksperyment odbył się pod koniec marca, a początkowo… wcale nie było tak łatwo! Najpierw ogiery nawzajem prezentowały chęć zdobycia przewagi na tym drugim, nie obyło się bez podgryzania czy kopania, jednak na szczęście nie doszło do żadnych poważnych ataków. Podczas budowy boksu kierowano się doświadczeniami zdobytymi przez państwową stadninę w Avenches, by zminimalizować ryzyko powstania ewentualnych obrażeń – chodziło m.in. o bezpieczny rozstaw prętów czy zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej przestrzeni. Warto zauważyć, że nie wszystkie ogiery z Gut Schönweide dobrze reagowały na przebywanie w takim boksie, jednak wówczas najczęściej wystarczało po prostu wymienić konia na innego, aby lepiej dobrać „współlokatorów”. 


Adrian Gasser był na tyle zadowolony z eksperymentu, że postanowił zostawić taki boks już na stałe 


tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Gut Schönweide