Andreas Helgstrand wezwany do zwrotu medalu Mistrzostw Danii

Data publikacji: 2023-09-22
Andreas Helgstrand (DEN) & Jovian, fot Joanna Kruk
Andreas Helgstrand (DEN) & Jovian (Apache x Tango) na MŚMK w Ermelo (2019)W trakcie czerwcowych Mistrzostw Danii Andreas Helgstrand (DEN) & 9-letni ogier Jovian (Apache – Zinith/Tango) wywalczyli brąz, jednak teraz zawodnik został wezwany do zwrotu medalu i zapłacenia grzywny. Jaki jest powód podjęcia tak radykalnej decyzji?Andreas Helgstrand (DEN) & Jovian (Apache x Tango) podczas Mistrzostw Danii (2023)
Gdy duet był już na terenie rozgrywania Mistrzostw Danii, luzak Joviana zauważył, że koń niezbyt dobrze się czuje i wykazuje objawy kolki, co skłoniło opiekuna ogiera do wezwania na miejsce lekarza weterynarii. Jonas Rasmussen zdecydował o podaniu Jovianowi leków (Traumeel i Duphalyte), które zadziałały na tyle szybko i skutecznie, że na drugi dzień para bez problemu wzięła udział w zmaganiach, ostatecznie zdobywając tam brąz.
Andreas Helgstrand (DEN) & Jovian (Apache x Tango) na MŚMK w Ermelo (2019)
Choć Międzynarodowa Federacja Jeździecka dopuszcza użycie wspomnianych preparatów, substancje obecne w tych środkach są zakazane przez Duński Związek Jeździecki. W trakcie Mistrzostw Danii w pierwszej kolejności obowiązywały krajowe przepisy, dlatego Andreas Helgstrand stracił zdobyty brązowy medal, ponadto nałożono na niego grzywnę w wys. 5 tys. koron duńskich (ok. 3,1 tys. złotych). Lista zarzutów obejmuje podanie leków bez konsultacji z oficjalnym lekarzem weterynarii, ponadto zwrócono uwagę na wprowadzenie substancji przez sondę (w trakcie duńskich zawodów dopuszczalne jest jedynie dobrowolne przyjęcie leku przez konia) i niezgodnie z przeznaczeniem (Traumeel stosuje się przeciwbólowo i przeciwzapalnie w toku leczenia narządu ruchu). Rasmussen wziął na siebie całą winę, lecz wg przepisów w takiej sytuacji wszelkie konsekwencje ponosi jeździec. tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Joanna Kruk