Herpeswirus w Europie!

Data publikacji: 2021-03-02
FEI alarmuje: Herpeswirus we Francji


Międzynarodowa Federacja Jeździecka ogłosiła, że
odwołuje zawody na poziomie miedzynarodowym w aż 10 europejskich krajach, by tym samym nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniania się herpeswirusa wśród koni. Pierwsze przypadki zakażeń stwierdzono podczas zawodów w Walencji, a pojawienie się informacji o padnięciu dwóch klaczy i dotarcia wirusa do innych krajów skłoniło FEI do podjęcia stanowczych kroków. 


Międzynarodowe zawody Valencia Spring Tour wystartowały 28 stycznia, a ich zakończenie wyznaczono na 14 marca – niestety rywalizację przerwano pod koniec lutego z powodu wykrycia herpeswirusa u kilku koni, które brały udział w zmaganiach. Do 14 lutego część koni zdążyła już opuścić teren zawodów, o czym 20 lutego poinformowano Międzynarodową Federację Jeździecką. Co gorsza, u 4 koni z tej grupy uzyskano pozytywne wyniki testów na obecność herpeswirusa, a do tego na terenie zawodów w Walencji rozpoczęła się walka o zdrowie i życie koni. Na miejscu wciąż przebywało 150 koni (część zwierząt wysłano do klinik weterynaryjnych w Madrycie i Barcelonie, u niektórych koni stan był na tyle poważny, że transport nie wchodził w grę), u 72 z nich zaobserwowano objawy (m.in. gorączkę), natomiast 17 z 47 przebadanych koni uzyskało pozytywne wyniki testów (do tej pory te dane mogły już ulec zmianie). Trzeba zdać sobie sprawę, że ośrodek był przygotowany do przeprowadzenia dużych zawodów, a nie leczenia dziesiątek zwierząt w ciężkim stanie. Początkowo na miejscu działali tylko lekarze weterynarii, których przydzielono do organizacji Valencia Spring Tour, jednak sytuacja stała się na tyle poważna, że na miejscu zbudowano tymczasową klinikę oraz przysłano kolejnych weterynarzy. Do tej pory odnotowano śmierć dwóch koni, które rywalizowały podczas zawodów Valencia Spring Tour – 27 lutego Tim-Uwe Hoffmann (GER) poinformował swoich fanów o odejściu 14-letniej klaczy Casta Lee FRH (Cassus 2 – Alexa/Acorado), później równie złą wiadomość podała Tessa Leni Thillmann (GER), która straciła 12-letnią klacz 3q Qadira (Arpeggio – Piana/Piano II). 


Doniesienia o kolejnych przypadkach zachorowań w innych krajach (Francja, Belgia i Niemcy) spowodowały, że Międzynarodowa Federacja Jeździecka nie miała wyjścia – mamy do czynienia z ostrą postacią EHV-1, dlatego konieczne było wprowadzenie odwołania europejskich zawodów na poziomie międzynarodowym. Zakaz przeprowadzania międzynarodowych imprez jeździeckich obowiązuje do 28 marca 2021 r., ponadto FEI zachęca narodowe federacje jeździeckie do odwoływania również zawodów krajowych, by nie dopuścić do wybuchu epidemii. Przydatne linki:

Szczegółowe omówienie herpeswirusa w postaci neurologicznej 

Decyzja FEI o odwołaniu zawodów w 10 krajach 

Zalecenia PZJ dla właścicieli koni  

PZJ o organizacji zawodów w Polsce


tekst i opracowanie: equista.pl, fot. foter.com