PZJ o organizacji zawodów w Polsce

Data publikacji: 2021-03-04
Wojciech Wojcianiec (POL) & Chintablue fot. Dava Palej
Wojciech Wojcianiec (POL) & Chintablue (Chintan x Chacco Blue)


Potwierdzenie
pojawienia się ognisk herpeswirusa w Europie spowodowało, że Międzynarodowa Federacja Jeździecka natychmiast odwołała wszystkie zawody na poziomie międzynarodowym, które miały odbyć się w 10 krajach w terminie do 28 marca. Ten zakaz dotyczy także Polski, dlatego najpierw Polski Związek Jeździecki wydał listę zaleceń i działań dla właścicieli koni, a teraz opublikował także uchwałę na temat organizacji zawodów na terenie kraju. Oto pełna treść tego dokumentu: 


Zarząd Polskiego Związku Jeździeckiego przyjmuje uchwałę o następującej treści:

W związku z ogłoszeniem przez FEI zawieszenia imprez międzynarodowych i rekomendacji odwołania innych zawodów, Zarząd PZJ podjął decyzję o odwołaniu imprez mistrzowskich planowanych w okresie od 3 do 28 marca 2021. Udział w zawodach niższej rangi ma charakter dobrowolny, lecz imprezy mistrzowskie zgodnie z zasadą fair play mają prowadzić do wyłonienia najlepszej pary w kraju, co nie może być dyktowane obawą przed zakażeniem Equine Herpes Virus (EHV-1). Zarząd pozostaje w kontakcie z organizatorami mistrzostw planowanych w kwietniu i ewentualna decyzja o ich odwołaniu może być podjęta w późniejszym czasie.

W związku z obecną sytuacją zagrożenia EHV-1, Zarząd podjął decyzję o zwolnieniu z płacenia kar za odwołanie zawodów w związku zagrożeniem epidemiologicznym.

Zarząd informuje, że na ten moment nie otrzymał potwierdzonego przypadku zachorowania na EHV-1, jednak przygotowywana jest centralna baza monitorującą obecną sytuację epidemiologiczną. Zarząd prosi wszystkich lekarzy weterynarzy, właścicieli koni i ośrodków o przesyłanie na bieżąco informacji o zachorowaniach oraz wykonanych testach w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia wirusa EHV-1. Informacje należy przesyłać wyłącznie na adres mailowy pzj@pzj.pl
tekst i opracowanie: equista.pl, źródło: PZJ, fot. Dava Palej Timeless Photography