Cavaliada Warszawa 2020: Ponad 200 duetów z 15 krajów!

Data publikacji: 2020-03-03
Jarosław Skrzyczyński (POL) & Chacclana fot Dava Palej Timeless Photography
Jarosław Skrzyczyński (POL) & Chacclana (Chacco Blue x Capilano)Powoli zbliżamy się do momentu, w którym poznamy nazwisko zwycięzcy Cavaliady Tour 2019/2020, a także dowiemy się, czy choć jeden polski zawodnik dostanie się do finału Pucharu Świata w Las Vegas! Będzie o co walczyć, więc nic dziwnego, że chęć udziału zgłosiło wielu świetnych skoczków z Polski i zagranicy – każdy z nich z pewnością marzy o wywalczeniu tak cennych rankingowych punktów, ale dodatkową zachętą była też
imponująca pula nagród, która łącznie wyniesie aż 530 300 PLN! 4. i zarazem ostatni etap Cavaliady odbędzie się w dniach od 12 do 15 marca na terenie COS Torwar (ul. Łazienkowska 6a). Którzy zawodnicy pojawią się na starcie? 


Cavaliada Warszawa – oficjalny plakatWarszawska odsłona Cavaliady będzie miejscem rozegrania aż 2 finałów – mowa o Pucharze Świata dla zawodników z Ligi Europy Środkowej oraz Cavaliadzie Tour. Z 11 konkursów w skokach przez przeszkody aż 3 będą zaliczane do rankingów World Cup i FEI, a 2 będą miały wpływ na zestawienie Cavaliada Tour. Zacznijmy od Pucharu Świata – obecnym liderem rankingu dla Ligi Europy Środkowej (Subliga Północna) jest Paul-Richard Argus (EST), który jednak nie wyraził chęci przyjazdu do Warszawy. O oczko niżej znajduje się
Kristaps Neretnieks (LAT), który idzie jak burza i na pewno weźmie udział w ostatnim etapie Cavaliady! Niedawno ogłoszono jego awans do IO 2020, poza tym w lutym zajął 2. miejsce w 5-gwiazdkowym Grand Prix w Abu Zabi. Polacy zajmują nieco niższe miejsca, ale wciąż mają szansę na awans – dodatkowe punkty zebrane przez Wojciecha Wojciańca, Maksymiliana Wechtę, Krzysztofa Ludwiczaka lub Jarosława Skrzyczyńskiego mogą wpłynąć na otrzymanie przez któregoś z nich biletu na finał World Cup w Las Vegas, który odbędzie się w dniach od 15 do 19 kwietnia. W przypadku zestawienia Cavaliada Tour jeszcze wiele może się zmienić, ale obecnie na szczycie znajduje się Krzysztof Ludwiczak. Czy zdoła utrzymać się na prowadzeniu? 


Krzysztof Ludwiczak (POL) & Cros Blue (Chacco Blue x Sandro Boy)FEI Jumping World Cup™ 

Liga Europy Środkowej – Subliga Północna

1. Paul-Richard Argus (EST) – 73

2. Kristaps Neretnieks (LAT) – 73* 

3. Egor Shchibrik (RUS) – 57

4. Irmantas Grikienis (LTU) – 48

5. Andrius Petrovas (LTU) – 47

6. Wojciech Wojcianiec (POL) – 43

7. Mikhail Safronov (RUS) – 43

8. Maksymilian Wechta (POL) – 43

9. Natalia Simonia (RUS) – 43

10. Krzysztof Ludwiczak (POL) – 42

11. Hanno Ellermann (EST) – 37

12. Anastasiya Sherbakova (RUS) – 36

13. Zigmantas Sarka (LTU) – 35

14. Urmas Raag (EST) – 35

15. Laura Penele (LAT) – 30

16. Rein Pill (EST) – 30

17. Jarosław Skrzyczyński (POL) – 29

18. Kullo Kender (EST) – 28

19. Gunnar Klettenberg (EST) – 28

20. Evgeny Shkarpet (RUS) – 27

*pogrubienie nazwiska oznacza udział w warszawskiej Cavaliadzie 

Ranking szczegółowy


Jarosław Skrzyczyński (POL) & Chacclana (Chacco Blue x Capilano)Podczas Cavaliady w Warszawie zobaczymy ponad 200 par z 15 krajów (Austrii, Białorusi, Belgii, Estonii, Wielkiej Brytanii, Iranu, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Holandii, Polski, Rosji, Rumunii, Ukrainy, Uzbekistanu). Kto pojawi się w Warszawie? Oto kilka przykładów! 

Marcel Ewen (LUX) 

Niedawno świętował zajęcie 3. miejsca w krakowskim Grand Prix (2020), który rozegrano w ramach Cavaliady, a jednym z jego najważniejszych osiągnięć jest uplasowanie się na 3. miejscu w 5-gwiazdkowych zawodach Spring-Derby w Hamburgu, uznawanych za wyjątkowo trudne zmagania w skokach. Zawodnik dzieli swój czas na uczestniczenie w zawodach i prowadzenie stajni wraz ze szkółką jeździecką w Luksemburgu. 

Leon Thijssen (NED) 

W ciągu 10 lat odniósł 30 zwycięstw w konkursach zaliczanych do światowego rankingu, a wśród ważniejszych sukcesów na pewno warto wyróżnić wywalczenie brązowego medalu w klasyfikacji drużynowej podczas Mistrzostw Europy w San Patrignano (2005). Poza tym zawodnik jest też właścicielem holenderskiego ośrodka Stal Thijssen, w którym szkoli i sprzedaje konie.

Seweryn Murdzia (POL)

W trakcie Cavaliady w Lublinie zaprezentował świetną formę – najpierw wygrał konkurs Dużej Rundy, a potem wywalczył 3. miejsce w Grand Prix. W rankingu Cavaliada Tour zajmuje 2. miejsce, dlatego z pewnością da z siebie wszystko. 

Andrius Petrovas (LTU) 

Wielokrotny mistrz Litwy w skokach przez przeszkody i uczestnik m.in. Mistrzostw Świata Młodych Koni w Lanaken (2014). Na co dzień przebywa w Wilnie, ale najwyraźniej Polska też jest mu bliska – Petrovas jest ambasadorem polskiej marki Torpol, ponadto często przyjeżdża tu na zawody (Baltica Tour, Cavaliada czy Cracovia Szary Equestrian Show).

Mściwoj Kiecoń (POL)

Stały bywalec kolejnych edycji Cavaliady, podczas których wywalczył np. 1. miejsce w konkursie Dużej Rundy (2018) czy 3. miejsce w zmaganiach Średniej Rundy (2020). Ten doświadczony skoczek ma na koncie uczestnictwo w Mistrzostwach Europy (2015, 2011) i szereg zwycięstw – przykładem może być Grand Prix w Olszy, który rozegrano w ramach Polskiej Ligi Jeździeckiej (2018).


Marcel Ewen (LUX) & Chimaira PJ (Chacco Blue x Graf Grannus)Nick Benterman (GBR)

W wieku 16 lat wyjechał z Wielkiej Brytanii, by uczyć się jeździectwa w różnych zakątkach Europy – zebrane w ten sposób doświadczenie pozwoliło mu na rywalizowanie w nawet najtrudniejszych zawodach, w tym także w 5-gwiazdkowych zmaganiach w ramach Pucharu Świata. Wraz z żoną Kathariną prowadzi ośrodek Volo Sport Horses, który zajmuje się sprzedażą koni.

Daria Kobiernik (POL)

Niesamowicie wszechstronna zawodniczka, która bierze udział w zawodach w skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu i WKKW, a dodatkowo zajmuje się hodowlą koni. W Poznaniu wygrała I etap Halowego Pucharu Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (2019), natomiast w Krakowie zajęła 1. miejsce w konkursie Dużej Rundy (2020).

Egor Shchibrik (RUS) 

Jeden z najbardziej utalentowanych rosyjskich zawodników młodego pokolenia. Wraz ze swoją drużyną zajął 4. miejsce podczas Mistrzostw Europy Dzieci, Juniorów i Młodych Jeźdźców w Fontainebleau (2018), a w zeszłym roku wywalczył 6. miejsce w cavaliadowym konkursie Grand Prix w Poznaniu

Andrea Herck (ROU)

Choć ma 29 lat, lista jego najważniejszych osiągnięć jest dość długa. Skoczek wziął udział w Światowych Igrzyskach Jeździeckich (2018) i Mistrzostwach Europy (2019), poza tym jest złotym medalistą drużynowym Mistrzostw Bałkanów (2018). Start w warszawskiej Cavaliadzie będzie dla niego szansą na umocnienie swojej wysokiej pozycji w rankingu Pucharu Świata – rumuński zawodnik znajduje się na 2. miejscu zestawienia zawodników z Ligi Europy Środkowej, ale w części zwanej Subligą Południową.

Adam Grzegorzewski (POL) 

Wielokrotny uczestnik młodzieżowych Mistrzostw Europy i zdobywca np. brązowego medalu podczas Mistrzostw Polski Młodych Jeźdźców (2019). W 2017 r. zakwalifikował się do programu Young Riders Academy, dzięki czemu trenował pod okiem najlepszych europejskich trenerów


Egor Shchibrik (RUS) & Anibale de Hus (Conrad x Argentinus) 
Pełna lista zawodników jest dostępna TUTAJ
.


Przydatne linki:

Strona wydarzenia na Facebooku

Relacje z Cavaliady Tour 2019/2020 

Wyniki na żywo

Cavaliada online

Strona internetowa Cavaliady

Relacje z Cavaliady Tour 2018/2019 

Cavaliada na Facebooku 

Cavaliada na Twitterze 

Cavaliada na Instagramie


tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography, Anna Przybył