Bombel z Łodzi najmniejszym koniem świata!

Data publikacji: 2019-10-09
Katarzyna Zielińska & Bombel, fot. Guinness World Records
Katarzyna Zielińska & Bombel Jest maleńki, ale ma ogromne serce i moc zmieniania życia ludzi na lepsze! Mowa o Bomblu, czyli miniaturowym koniu rasy Mini Appaloosa, który w najnowszym wydaniu Księgi rekordów Guinnessa widnieje jako najmniejszy ogier świata. Na co dzień konik mieszka na terenie stadniny KasKada w Łodzi, a jego właściciele nie kryją zachwytu! 


Prezentacja Bombla Do pierwszego spotkania Katarzyny i Patryka Zielińskich z Bomblem doszło w 2014 r., gdy konik miał zaledwie 2 miesiące. Już wtedy uwagę zwracała jego drobna budowa, a trzeba dodać, że rodzice Bombla nie odbiegali wzrostem od typowych koni miniaturowych. Tak Bombel trafił do łódzkiej stadniny KasKada, gdzie jego „kompanami” od początku były większe klacze i ogiery. Pewnego dnia Katarzyna Zielińska zobaczyła, że w Stanach Zjednoczonych przyprowadzanie koni do szpitali w zasadzie nie jest niczym dziwnym, bo od dawna wiadomo, że taka forma wsparcia chorych może być bardzo ważnym elementem terapii. Ludzie coraz bardziej doceniają właściwości terapeutyczne tych zwierząt, przykładem z Europy może być Peyo, który wraz ze swoim właścicielem odwiedza m.in. francuskie hospicja czy domy opieki (artykuł na ten temat jest dostępny
TUTAJ). Właścicielka Bombla zabrała go do najbliższego szpitala dziecięcego – dziś ogier jest już pełnoprawnym wolontariuszem, a jego comiesięczne wizyty zawsze wywołują uśmiechy na twarzach małych pacjentów. Katarzyna Zielińska przyznała, że „Bombel całkowicie zmienił nasze życie, ponieważ pozwala nam pomagać innym ludziom i uszczęśliwiać dzieci”. Bardzo interesująca jest też różnica w reakcjach na widok konika: „Dzieci po prostu kochają Bombla i nie zwracają uwagi na jego wzrost. Dorośli reagują słowami »Co to jest!?«. Nawet nie są w stanie wyobrazić sobie tak małego konia…”. 


Bombel w towarzystwie Katarzyny Zielińskiej i „kolegi” ze stajni Wg Amerykańskiego Stowarzyszenia Miniaturowych Koni (American Miniature Horse Association) wzrost tego rodzaju konia nie może przekraczać 96,5 cm – Bombel mierzy 56,7 cm, dlatego jak najbardziej się kwalifikuje. Kiedy właściciele odkryli, że ich miniatura nieco odbiega od innych? Tak przedstawiła to Katarzyna Zielińska: „Gdy zaczął dorastać, zobaczyliśmy, że nie rośnie tak jak powinien. Wtedy postanowiliśmy zgłosić się do Księgi rekordów Guinnessa”. W ten sposób Bombel został uwzględniony w Księdze rekordów Guinnessa 2020 (wyd. 5 września br.), w której widnieje jako najmniejszy ogier świata. Gratulujemy! Na koniec dodajmy, że Bomblowi przydałaby się „druga połówka”, ponieważ najmniejsza klacz świata padła w 2018 r. Thumbelina (czyli Calineczka) pochodziła z miejscowości St. Louis w stanie Missouri (USA) i mierzyła 44,5 cm, a obecnie trwają poszukiwania jej następczyni. 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Guinness World Records