In memoriam: Cardento

Data publikacji: 2019-02-12
Cardento (Capitol I – B-Estelle/Lord)


9 lutego br. na facebookowym profilu VDL Stud pojawiła się informacja o tym, że wcześniejszej nocy odszedł 27-letni Cardento (Capitol I – B-Estelle/Lord). Siwy ogier odznaczał się świetnym rodowodem, talentem do skoków na poziomie olimpijskim i doskonałym charakterem. Wszystkie najlepsze cechy przekazywał swojemu potomstwu, a trzeba dodać, że miał ogromny wpływ na światową hodowlę.Holsztyński Cardento przyszedł na świat 10 kwietnia 1992 r., a wyhodował go Reimer Witt (Norderwöhrden, Niemcy). Jego dziadek od strony matki – Lord (Ladykiller – Viola/Cottage Son) –  był założycielem ważnej linii męskiej. Początkowo droga Cardento nie była usłana różami, komisja KWPN niestety go odrzuciła, dlatego ogier trafił do szwedzkiej Flyinge Stud. Tam zaczął na nim jeździć skoczek Peter Eriksson (SWE).


Ogier Cardento podczas pokazu w 2011 rokuTak dobrany duet okazał się strzałem w dziesiątkę! W 2001 r. na Mistrzostwach Europy w Arnhem wywalczyli srebrny medal drużynowy, co udało im się powtórzyć także podczas Mistrzostw Świata w Jerez de la Frontera (2002) oraz Igrzysk Olimpijskich w Atenach (2004). Para wielokrotnie zwyciężała również w Pucharze Narodów (m.in. w Rzymie), konkursach Grand Prix (np. w Helsingborgu czy Ängelholmie), a podczas kwalifikacji do Pucharu Świata w Göteborgu zajęli 6. miejsce. W 2006 r. wystartowali w Grand Prix w Falsterbo na poziomie 4 gwiazdek, gdzie uplasowali się na 3. miejscu. Ten wspaniały występ był pięknym ukoronowaniem jego kariery sportowej – w następnym sezonie już nie startował, za to mógł całkowicie skupić się na karierze hodowlanej.


Portret ogiera na kanale VDL StudSzwecja wyjątkowo doceniała ogiera – 4 razy ogłoszono go Koniem Roku, został też wyróżniony prestiżowym tytułem Elite. Od lat Mistrzostwa Szwecji Młodych Koni w skokach są zdominowane przez jego potomstwo, jest też ojcem kilku uznanych ogierów, a jego syn Grand Slam VDL (Cardento – Wonder/Heartbreaker) otrzymał 90 punktów podczas próby dzielności KWPN, co do dziś jest najwyższym wynikiem w historii. Warto wspomnieć jeszcze jednego syna ogiera – obecnie 9-letni Farrel VDL (Cardento – Becherry/Stakkato) uzyskał najwyższą kwotę (600 000 USD!) podczas licytacji WEF Sporthorse Auction. Z czasem Cardento zaczął stacjonować w holenderskiej VDL Stud i szybko stał się dumą stadniny. Jego potomstwo cały czas odnosi liczne sukcesy – aż 6 z nich wzięło udział w Światowych Igrzyskach Olimpijskich w Normandii (2014), mowa o obecnie 17-letnim wałachu Matrix (Cardento – Medusa/Maximus), 17-letniej klaczy Celestine (Cardento – Diamonds Joy/King Of Diamonds), 20-letniej klaczy Carisma (Cardento – Maratonia/Maraton 600), 15-letnim ogierze Zilverstar VDL (Cardento – Maifa/Achill) oraz 15-letnim wałachu Duke of Carnaval (Cardento – Jeunesse van't Molenhof Cafino/Carneval). Ostatni z wymienionych wystartował wówczas z Radosławem Zalewskim (POL). Nie sposób wymienić wszystkich uzdolnionych potomków Cardento, jednak warto zapoznać się chociaż z niektórymi:

  • 13-letnia klacz H&M Cue Channa 42 (Cardento – Rox Zata/Robin Z) – na Mistrzostwach Europy w Göteborgu (2017) wywalczyła srebro druż., brała też udział w IO w Rio de Janeiro (2016)
  • 13-letni wałach Bardolino (Cardento – Total Touch/Lux) – również brał udział w IO w Rio de Janeiro (2016)
  • 17-letni wałach Matrix (Cardento – Medusa/Maximus) – wystąpił w Światowych Igrzyskach Olimpijskich (2014) oraz na IO w Londynie (2012)
  • 19-letni wałach Carat (Cardento – Tiffany/Krevad) – na koncie ma np. zwycięstwo w Grand Prix w Walencji (2017)
  • 13-letnia klacz Flip's Little Sparrow (Cardento – Butterfly Flip/Robin Z 723) – podczas Grand Prix w Ciekocinku (2017) zajęła 1. miejsce.
Choć wpis VDL Stud zawierał informację, że Cardento odszedł „w ciszy”, wszyscy mogą być pewni tego, że o jego potomstwie – a więcej o nim samym – na pewno będzie jeszcze głośno.
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. materiały prasowe VDL Stud


Konie - zobacz rodowody

Cardento (VDL Cardento)