Megasus Horserunners - alternatywa dla podków?

Data publikacji: 2016-11-11
Megasus Horerunners grafika main

 

Od kilku dni prawdziwą furorę w polskim internecie robi film prezentujący innowacyjne buty dla koni, reklamowane jako alternatywa dla podków - Megasus Horserunners. Garść przydatnych informacji na temat tego nowoczesnego produktu prezentujemy poniżej.  

 

Idea

Twórcą Megasus Horserunners jest grupa ludzi, których misją jest wyprowadzenie koni z "ery żelaza" na dobre. Dyrektor i główny pomysłodawca - Charly Forstner przez lata zaangażowany w walkę o prawa zwierząt, argumentuje, że przyczyną wielu eutanazji są w przypadku koni problemy z nogami i kopytami, często spowodowane niewłaściwą pielęgnacją, werkowaniem i kuciem. Twórcy Megasus Horserunners przekonują, że stosowanie podków jest niekorzystne z dwóch podstawowych powodów - po pierwsze są one sztywne i nieelastyczne, co nie pozwala zachowywać się kopytom w sposób naturalny (np. naturalnie amortyzować obciążenia), po drugie koń nosi podkowy przez okres ok. 6 tygodni - w tym czasie kopyto rośnie, ale nie może się ścierać. Powoduje to, że skątowanie całej nogi jest inne tuż po przekuciu, a inne przed kolejnym. 

Sama idea stworzenia butów dla koni, będących alternatywą dla podków nie jest niczym nowym. Od lat na świecie rozwija się trend użytkowania wierzchowego "bosych" koni, dlatego dziś możemy kupić specjalnie buty w niemal każdym sklepie jeździeckim. 

Innowacją w przypadku Megasus Horserunners jest przede wszystkim sposób montażu butów. Zamiast tradycyjnych zapięć w postaci rzepów, kołków czy ściągaczy opatentowano Mega-Lock. 

 

 

 

 

Jak to działa?

Opisując najprościej - na Megasus Horserunners składają się dwa elementy. Plastikowy but (składa się zamkniętej części - podeszwy oraz klipsów mocujących) oraz elementy, do których mocowana jest skorupa (taśmy Mega-Lock - w wersji podstawowej po dwie na kopyto). But zdejmuje się i zakłada zależnie od potrzeb (natomiast taśmy są przytwierdzane (przyklejane) do kopyta i wymieniane przy okazji rozczyszczania. Aby uchronić Mega-Lock tape przed zabrudzeniami, w czasie gdy buty są zdjęte, umieszcza się na niej taśmę ochronną Mega-Pro. 

Skorupa buta jest wykonana z dwóch rodzajów plastiku (stąd dwa kolory). Twardej, absorbującej wstrząsy oraz miękkiej "pracującej razem z kopytem". Dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych są one lekkie i wytrzymałe zarazem. W razie potrzeby Megasus Horserunners można wyposażyć w swego rodzaju "hacele" podnoszące przyczepność na szczególnie śliskiej nawierzchni takiej jak mokra trawa czy śnieg.  

 

Megasus Horserunners - wykorzystanie

 

Montaż Megasus Horserunners przebiega w czterech krokach:

  • Krok 1: Odnalezienie miejsc odpowiednich do zamotowania taśmy mocującej. Odbywa się ono poprzez przymierzenie buta do kopyta i obrysowanie miejsc mocowania (film poniżej). 
  • Krok 2: Prawidłowe przyklejenie taśm mocujących - Mega-Lock Tape. Standardowo producent przewidział po dwie taśmy na jedno kopyto. 
  • Krok 3: Przycięcie skorupy butów zgodnie z umieszczonymi liniami. Producent zaleca przycinanie z użyciem tzw. "szifierki" lub obcęg. 
  • Krok 4: Założenie butów. Gotowe buty zakładamy, przyczepiając "klipsy" do wcześniej zamontowanych na kopycie taśm

Buty można zdejmować i zakładać przed każdą jazdą. Można je również pozostawić na 2-3 tygodnie bez zdejmowania. Specjalnie dla tych, którzy chcieliby pozostawić buty "na stałe" producenci stworzyli klipsy z klejem (nie nadają się do wielokrotnego zdejmowania i zakładania). Twórcy pojektu nie zalecają pozostawiania butów na dłuższy okres, ze względu na naturalny wzrost kopyta. 

 

Montaż Megasus Horserunners

 

Kiedy koń przebywa na padoku taśmę mocującą Mega-Lock chroni specjalna taśma ochrona - Mega-Pro

 

 

Rozmiary

Buty będą dostepne w 9 rozmiarach. Aby odpowiednio dobrać wielkość buta do końskiego kopyta należy zmierzyć jego szerokość. Sposób dopasowania rozmiaru przedstawia poniższa grafika:

  

 

Producenci nie wykluczają, że wraz z rozwojem projektu będzie się zwiększać liczba dostępnych rozmiarów. 

 

Dla kogo?

Choć wiele osób odtrąbiło już sukces Megasus Horserunners producenci są o wiele bardziej ostrożni i deklarują oficjalnie, że ich produkt sprawdzi się u osób jeżdżących amatorsko, sporadycznie startujących w zawodach jeździeckich. Producent nie zaleca stosowania butów w bagnistym i grząskim terenie, stwierdzając krótko, że na miękkiej nawierzchni kopyto nie wymaga ochrony. 

 

 

Wątpliwości

Omawiane buty nie są jeszcze dostępne na rynku, trudno więc na chwilę obecną ocenić ich solidność czy w ogóle przydatność do szerszego wykorzystania. Główne wątpliwości wzbudza ich solidność i wytrzymałość (ścieralność). Trudno też przewidywać jak w realnym użytkowaniu będą się trzymać taśmy mocujące i czy zastosowany do ich produkcji klej nie będzie negatywnie wpływał na kopyto. 

Wątpliwości wzbudza również sama budowa skorupy i jej "zabudowanie" - producent deklaruje jednak, że zastosowany materiał umożliwia kopytom pracę tak jakby były one "bose".

Zależnie od sposobu użytkowania buty powinny być zdatne do użytku od 3 do 6 miesięcy, natomiast taśma mocująca - od 8 do 12 tygodni. 

 

Gdzie kupić?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej buty Megasus Horserunners trafią do sprzedaży w 2017 roku. W oficjalnym sklepie internetowym producenta można składać już zamówienia w tzw. przedsprzedaży. Cena jednej pary, z kompletem mocującym wynosi 99 euro. Koszt kompletu na cztery nogi - 198 euro. W momencie uruchomienia regularnej sprzedaży ceny będą wyższe, odpowiednio 149 euro i 289 euro. 

Producent przewiduje pierwsze wysyłki w lipcu 2017 roku - zamówienia można składać za pośrednictwem strony horserunners.com 

 

 

fot. Megasus Horserunners, grafiki equista.pl