Rewolucja w treningu koni wyścigowych?

Data publikacji: 2017-07-12
White turf 2016 fot. Weronika Rubaszkiewicz
 fot. Weronika Rubaszkiewicz

 

Niezwykły tor treningowy dla koni wyścigowych powstał w brytyjskim Berkshire. Zaprojektowany przy współpracy z inżynierami tworzącymi... kolejki górskie w wesołych miasteczkach, może stać się wkrótce rewolucją.

Dlaczego? Mierzący 1,5 km tor pozwala na jednoczesny trening do 10 koni bez... jeźdźców na grzbietach! Kurtsystem został stworzony przede wszystkim celem poprawy dobrostanu przede wszystkim młodych koni wyścigowych. Jak przekonują twórcy rozwiązania trening "luzem" pozwala na eliminację błędów człowieka, zwłaszcza w początkowym okresie treningu. Pomysłodawcy Kurtsystem mają nadzieję, że maszyna doprowadzi do ograniczenia ilości kontuzji spowodowanych zbyt dużymi obciążeniami treningowymi. Prezentacja Kurtsystem - poniżej. 

 

 

 

 

Tor wyścigowy zbudowany z wykorzystaniem Kurtsystem, fot. ITV News

 

O nowym rozwiązaniu optymistycznie wypowiadają się autorytety ze świata wyścigowego. Nigdy nie przypuszczałem, że zobaczę coś takiego w swoim życiu. Trening konia wyścigowego czy sportowego opiera się na powtórzeniach, to one sprawiają, że ktoś odnosi sukces, ale czy nowy system się sprawdzi? Z odpowiedzią na to pytanie będziemy musieli poczekać - powiedział Sir AP McCoy utytułowany dżokej. 

Lekarze weterynarii przyznają natomiast, że Kurtsystem wydaje się być bezpieczny dla trenowanych w nim koni. Czy nowe rozwiązanie przyjmie się w wyścigowym świecie? Czas pokaże.  Niewątpliwie cena instalacji, wynosząca 20 mln funtów może odstraszać potencjalnych inwestorów, trzeba jednak pamiętać, że przemysł wyścigowy w Wielkiej Brytanii daje zatrudnienie dla 85 000 ludzi i rocznie przynosi około 3,5 mld funtów!

 

 

 

źródło: ITV News, opracowanie Equista.pl