Sprzęt: Equiline Safety First Stirrup - ultrabezpieczne strzemiona?

Data publikacji: 2017-01-25
Equiline Safety First

 

Jazda konna należy do sportów obarczonych dużym ryzykiem wypadku. Aby ograniczyć ich liczbę Międzynarodowa Federacja Jeździecka zaostrza kolejne przepisy m.in. dotyczące jazdy w kasku czy budowy przeszkód na parkurze czy krosie, a producenci sprzętu prześcigają się w tworzeniu akcesoriów, które mają zmniejszyć ryzyko kontuzji konia i jeźdźca. 

 

Innowacyjne i bezpieczne

Ochrona głowy i kręgosłupa to dwie kluczowe składowe bezpieczeństwa jeźdźca, poza nią twrócy przepisów i producenci sprzętu kładą coraz większy nacisk na kwestie zapobiegania niebezpiecznym sytuacjomNiejeden z nas miał wątpliwą przyjemność bycia świadkiem lub ofiarą jednego z najbardziej niebezpiecznych typów upadku z konia, takiego w trakcie którego noga jeźdźca pozostała zaklinowana w strzemieniu. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, żeby domyslić się jakimi obrażeniami może skutkować takie zdarzenie. Jeździecki świat zna ten problem od dawna, stąd więc, wcale nienowe, różne pomysły na stworzenie tzw. "bezpiecznych strzemion" i piętnowanie jazdy w nieodpowiednim obuwiu.

 

Strzemiona Equiline Safety First 

 

W połowie stycznia nowy, bezpieczny model strzemion przedstawiła włoska marka Equiline. Safety First Stirrup to produkt nowoczesny nie tylko ze względu na dość awangardowy wygląd, ale również rodzaj i mnogość zastosowanych rozwiązań. Producent deklaruje, że nowy model strzemion wyklucza możliwość zaklinowania stopy w strzemieniu. Wszystko dzięki odpowiedniej konstrukcji kabłąka, który tworzą dwa, niepołączone elementy, a nie jak w klasycznym modelu jeden. Dodatkowo zewnętrzne ramię jest niemal w pełni ruchome co dobrze obrazuje poniższe zdjęcie oraz film. 

 

 

Zaznaczmy od razu, że sam pomysł nie jest nowy - już lata temu produkowano "strzemiona z gumką", w którym jedno z metalowych ramion zastępował element gumowy mający pozwolić na uwolnienie stopy w awaryjnej sytuacji. Później na rynku zaistniały także m.in. strzemiona "wpinane", z tylko jednym ramieniem, trzeba jednak przyznać, że Equiline znacznie rozwinął dobrze znaną ideę. 

Poza ruchomym ramieniem, strzemiona wyposażono również w stopkę zapewniającą stabilną pozycję stopy dzięki zastosowaniu małych, zębatych kółeczek - umożliwiają one swobodne poruszanie się stopy na boki, a utrudniają ślizganie się jej do przodu czy do tyłu. Dodatkowo stopka jest ruchoma ("uchodzi pod naciskiem"), co ma zapobiegać nadmiernemu obciążeniu nóg jeźdźca. Producent deklaruje też, że odpowiednie wyważenie strzemion ułatwia ponowne umieszczenie stopy w przypadku ich zgubienia. Safety First Stirrups można też spersonalizować, wymieniając kolor obudowy zewnętrznego ramienia. 

Czy nowe rozwiązanie Equiline przypadnie do gustu jeźdźcom? Czy okaże się w praktyce przydatne, czy ruchome ramię nie będzie się niekontrolowanie "odblokowywać"? Przekonamy się o tym niebawem. 

 

 

Oficjalny film promujący strzemiona Equiline Safet First

 

 

Gdzie kupić?

Strzemiona są już dostępne w sklepie interentowym Equiline. Sugerowana cena 595 $ za parę.  

 

Tekst: Equista.pl
fot. Equiline, grafiki: Equista.pl