Sprzęt jeździecki dopuszczony przez FEI do użytku na zawodach ujeżdżeniowych, lipiec 2016

Data publikacji: 2016-08-05
Sprzęt jeździecki dopuszczony przez FEI do użytku na zawodach ujeżdżeniowych

 

Liczba rozwiązań sprzętowych, dostępnch dla koni i jeźdźców rośnie "w oczach". Nic więc dziwnego, że coraz częściej do tych nowości musi dostosowywać się Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI). Przepisy, w sprawie sprzętu dopuszczonego do użytku na zawodach, stają się coraz bardziej 'liberalne', pro-końskie i pro-zawodnicze. Szczególnie w przypadku zawodów ujeżdżeniowych obserwujemy duże zmiany. Już jakiś czas temu dopuszczone zostały do użytku kolorowe fraki, ostatnio nauszniki. Poniżej prezentujemy przedstawioną niedawną listę "nowości". Część z nich to uniwersalne rozwiązania, inne funckjonują w konkretnych modelach, konkretnych marek. Wykaz nowodopuszczonych akcesoriów może się jednak wkrótce powiększyć, ponieważ chęć dopisania swoich rozwiązań wyraziło wielu producentów.  Nie dajcie się zaskoczyć i dowiedzcie się jakiego sprzętu możemy używać od lipca 2016 roku całkowicie oficjalnie!

 

 

1. System SmartClix

 

 

To system m. in. firmy Cavallo, który polega na połączeniu obuwia jeździeckiego (oficerek) oraz ostróg. Te drugie są wmontowane w piętę. Zatwierdzeniu podlega jedynie sam system. Rodzaj ostróg, ich kierunek działania, wysokość osadzenia itd. w dalszym ciągu pozostaje zgodne z wcześniejszymi przepisami.

 

2. Nachrapnik Tota Comfort System 

 

Specyficznie wyprofilowany nachrapnik. Paski policzkowe są wygięte w łuk, oprócz standardowego podgardla posiada również dodatkowe, bliżej zapięcia nachrapnika. Dzięki niecodziennej konstrukcji produkt Tota Comfort System, zapewnia niesamowitą swobodę koniowi i nie powoduje dyskomfortu.

 

3. Ogłowie Stübben 2500 Freedom

 

Ogłowie Stübben 2500 Freedom posiada wyprofilowaną potylicę z regulacją, specyficzne podgardle i zapięcie nachrapnika. Z przodu umeiszczono logo firmy. Jak zapewnia producent: ogłowie nie ogranicza pola widzenia, nie powoduje dyskomfortu w newralgicznych miejscach, pozwala na swobodę w obszarze potylicy i uszu. 

 

4. Ogłowie munsztukowe Passier Fortuna

 

Passier Fortuna to na pierwszy rzut oka klasyczne ogłowie munsztukowe. Wyróżnia je jednak elastyczna wstawka, która mieści się pod mocowaniem naczółka, a łączy paski policzkowe z potylicą. Uwaga! Dopuszczone jest rozwiązanie, a nie konkretny model - dlatego ogłowia innych firm z nim również są akceptowane.

 

5. Nachrapnik PS of Sweden Paragon Revolution

 

Nietypowy nachrapnik, wyprofilowany, użyty w ogłowiu Paragon Revolution. Dopuszczony jest przez FEI tylko w przypadku ogłowia z paskiem podgardlanym!

 

 

6. Wędzidło Bombers Equestrian Flexible Mullen

 

Wędzidło firmy Bombers. Proste, ze stali nierdzewnej pokrytej nietoksycznym i przyjemnym dla koni PCV. Odpowiednie dla koni słabo akceptujących metalowe wędzidła, dające wiele swobody w pysku konia.

 

7. Wędzidło Bombers Loose Ring Ultra Comfy 

 

 

 

Wędzidło firmy Bombers. Anatomiczny kształt pozwala na lepsze układanie się w pysku konia. Z 'niebieskiej stali', tak lubianej przez konie, która pod wpływem użytkowania traci swój oryginalny kolor. Jak zapewnia producent idealne dla bardzo wrażliwych, młodych koni.

 

8. Happy Mouth bits HB-6000-SP & HB-6801-SP

Dwa wędzidła firmy Happy Mouth. Oba z charakterystycznego dla firmy plastiku. Pierwsze to model HB-6000-SP to wędzidło munsztukowe, drugi HB-6801 to zwykłe, podwójnie łamane. 

 

9. Wędzidła Myler

 

Zatwierdzone zostały następujące rodzaje wędzideł Myler: Weymouth Curb (z większym i mniejszym portem),  02 Bridoon, 32 Bridoon, 04 (Snaffle & Bridoon), Myler 06 (Snaffle & Bridoon), 36 (Snaffle & Bridoon), 33WL Snaffle, 33 Snaffle.

 

10. Ogłowia PS of Sweden High Jump Bridle & Jump Off Bridle

 

 

Dwa anatomiczne ogłowia szwedzkiej marki PS pf Sweden z nietypowymi nachrapnikami. FEI zatwierdza te modele ale tylko z paskami podgardlanymi.

 

11. Identyfikator VerTag 

 

Zatwierdzone zostały identyfikatory EquiTag. To zawieszki z technologią NFC, które pozwalają sczytać informacje na temat właściciela konia oraz nawet karty weterynaryjnej zwierzaka (informacje na temat szczepień, odrobaczania itd.). Informacje można uzyskać jeśli się posiada telefon komórkowy z możliwością używania systemu.

 

 

12.  Ogłowia Osiris firmy Vt-horses 

 

Ogłowia z ciekawym rozwiązaniem potylicy oraz części podgardlanej. Potylica posiada dwie części, od każdej idą osobne paski. Czy to w wersji munsztukowej, czy klasycznej oprócz standardowego paska podgardlanego ogłowia mają wykończenie pod spodem, które kończy się zapięciem do pasków policzkowych na wysokości wędzidła.

 

 

 

Więcej dokładniejszych przepisów oraz zmian znajdziecie na Oficjalnej stronie FEI

 

 

 

 

fot. materiały prasowe, materiały producentów, grafika equista.pl