Dobre i polskie: Hubertus ZawodyKonne

Data publikacji: 2015-11-07
Dobre i polskie: Hubertus ZawodyKonne

 

W kolejnym artykule z naszego cyklu Dobre i polskie chcemy przybliżyć projekt znany wszystkim zawodnikom, organizatorom i miłośnikom rywalizacji sportowej - ZawodyKonne. Bartosz Wawrzyniak, założyciel i twórca tego przedsięwzięcia opowiada o marce, którą stworzył wraz z żoną - Iloną Turcza-Wawrzyniak, odpowiedzialną za dział handlowy i prawny. O początkach, filozofii, którą się kierują oraz planach na przyszłość w tej rodzinnej firmie przeczytajcie w naszym materiale.

 

Equista.pl: Skąd wziął się pomysł na tak ciekawy projekt w branży 'jeździeckiej'?

ZawodyKonne: Nasz system HUBERTUS do obsługi zawodów konnych powstał z bardzo prozaicznego powodu - braku czasu i jakiegokolwiek doświadczenia. Gdy po raz pierwszy przyszło mi zająć się obsługą informatyczną zawodów, przyjmowaniem zgłoszeń i układaniem list startowych nie posiadałem praktycznie żadnej wiedzy na ten temat. W efekcie ręczne ustawianie list startowych kończyłem o 4 rano, a o 7 musiałem być gotowy do rozpoczęcia pierwszych konkursów i tak przez cały weekend. Ciągłe zmiany na listach, poprawki w danych zawodników i koni, eksperymenty z sortowaniem wyników, obsługa wadliwego sprzętu do pomiaru czasu, archaiczna tablica wyników, to wszystko było dla mnie zupełnie nowym światem, w którym trzeba było się błyskawicznie odnaleźć i nie zwariować.

 

Equista.pl: I udało się i odnaleźć i nie zwariować?

ZawodyKonne: Było ciężko! Z zawodu i zamiłowania jestem programistą, a więc jako osoba, która była jednocześnie odpowiedzialna za stronę techniczną zawodów dokładnie wiedziałem jakiego rodzaju narzędzie sprawdziłoby się przy ich prowadzeniu. 

 

Equista.pl: I tak od razu, od pomysłu do realizacji?

ZawodyKonne: Droga była bardziej ‚wyboista’ ale w sumie do pracy zabrałem się od razu. Wstępna wersja programu powstała już po pierwszych nieprzespanych zawodach. Na początku było to rozwiązanie wspierające podstawowe zadania. Powstała podręczna baza zawodników oraz koni i swego rodzaju standard wszystkich wydruków. Niedługo potem pojawili się pierwsi klienci, którzy stali się impulsem do dalszego rozwoju systemu. Od tego momentu HUBERTUS ewoluował w różne strony. Stał się jednocześnie systemem do pomiaru czasu, współpracującym z wiodącymi producentami chronometrów i fotokomórek, pozwolił na publikację wyników, a nawet reklam na różnego rodzaju wyświetlaczach. W sumie to rozwiązywał wszystkie problemy, na które natrafiała obsługa zawodów i pozwalał zautomatyzować wiele złożonych zadań. 

Dobre i polskie: Hubertus ZawodyKonne Equista.pl wyniki zawodów, Zawody Konne, Bartosz Warzyniak

 

Equista.pl: Skąd osobiście i jako firma znaleźliście się w tej branży?

ZawodyKonne: Na co dzień prowadzimy w Lesznie firmę informatyczną działającą główne w zakresie oprogramowania. Tworzymy systemy indywidualnie dopasowane do potrzeb naszych klientów i są to zarówno typowe aplikacje komputerowe, jak również nowoczesne rozwiązania mobilne czy aplikacje internetowe. Przez wiele lat zajmowaliśmy się również wdrożeniami dużych systemów ERP dla firm i do dnia dzisiejszego wiele z nich wciąż utrzymujemy i rozwijamy. Nasz zespół ewoluował wielokrotnie i zmieniał się mocno w zależności od potrzeb – dziś przypomina raczej firmę rodzinną niż typowe przedsiębiorstwo, ale w okresie bumu informatycznego zatrudnialiśmy w naszej firmie kilkunastu stałych pracowników. Przez ostatnie 10 lat opracowaliśmy szereg różnego rodzaju rozwiązań, wśród których platforma HUBERTUS ZawodyKonne jest jednym z kilku, które zrealizowaliśmy wyłącznie dla własnych potrzeb.

 

Equista.pl: Czy to zainteresowanie akurat oprogramowaniem na zawodach jeździeckich wiąże się z prywatną pasją do koni?

ZawodyKonne: Poniekąd tak. Moja przygoda z jeździectwem rozpoczęła się zupełnie przypadkiem i muszę to przyznać: nigdy wcześniej nie miałem nawet styczności z koniem. Jestem typowym mieszczuchem urodzonym w latach 70-tych. Może to będzie zaskoczeniem ale nawet nie jeżdżę konno, choć w tej branży funkcjonuję już prawie 15 lat! 

 

Equista.pl: To faktycznie duże zaskoczenie, rzadko się zdarza żeby osoba ‚spoza’ środowiska tak doskonale się w nim odnalazła!

ZawodyKonne: Z racji naszej pracy i kontaktów z naszymi klientami, z jeździectwem jestem związany cały czas. Odnaleźć się udało (śmiech). Jako firma dostarczamy kompleksowe rozwiązania do prowadzenia imprez jeździeckich: oprogramowanie, sprzęt pomiarowy, czy różnego rodzaju rozwiązania wizualizacyjne. Czasami osobiście pomagamy przy obsłudze technicznej różnego rodzaju imprez jeździeckich. 

 

Dobre i polskie: Hubertus ZawodyKonne Equista.pl Bartosz Wawrzyniak, wyniki na żywo, tablice z wynikami,

 

Equista.pl: Czy właśnie przez ten pryzmat patrzycie na ‚ten świat’?

ZawodyKonne: Nie zapominamy oczywiście o koniach, ale jeździectwo to dla nas przede wszystkim sędziowie, organizatorzy zawodów, właściciele ośrodków jeździeckich oraz firm obsługujących takie zawody. Cały nasz projekt to w sumie ukłon w stronę zawodników oraz miłośników jeździectwa.

 

Equista.pl: Jaki cel przyświecał Wam przy tworzeniu tego projektu?

ZawodyKonne: W zasadzie jest to pierwszy etap realizacji pewnego marzenia - pomysłu, który zrodził się już na samym początku budowy systemu. HUBERTUS usprawnił techniczną obsługę zawodów jednak jakość przetwarzanych danych, a co za tym idzie jakość wyników końcowych, była silnie uzależniona od informacji jakie do systemu ręcznie wprowadzał jego operator. Drugim elementem, który wymagał szybkich zmian było zwiększenie dostępności do informacji dla zawodników i osób obserwujących zawody.

 

Equista.pl: Jak długo powstawał ten projekt?

ZawodyKonne: Pomysł na realizację centralnego systemu, który pozwalałby na wspólne przetwarzanie danych, zgłoszeń na zawody i wyników tlił się więc w mojej głowie od samego początku. W ciągu tych niemal 15-tu lat udało mi się nawet dwukrotnie odwiedzić siedzibę PZJ w tej sprawie i zaproponować nieodpłatnie budowę takiego systemu - niestety zawsze odbijałem się od jakiegoś niewidzialnego muru. Ostatecznie więc pomysł przeleżał w mojej głowie do 2014 roku, w którym uznałem, że to ostatni dzwonek i za chwilę ktoś inny moje marzenie zrealizuje.

 

Equista.pl: Czyli zasadniczo pomysł był od dawna, a sam projekt ma ponad rok?

ZawodyKonne: Dokładnie tak. W grudniu 2014 roku platforma ZawodyKonne.com wystartowała z wynikami na żywo podczas poznańskiej edycji Cavaliady. Nie było to nigdzie nagłaśniane, nawet na oficjalnej stronie cyklu nie było informacji na ten temat, a mimo to nasz serwis zaliczył ogromną liczbę odwiedzin - około 60 tysięcy odsłon dziennie! To dało nam do myślenia i stanowiło bezpośrednie potwierdzenie, że tego rodzaju rozwiązanie jest po prostu niezbędne dla zawodników i fanów sportów hippicznych. W ciągu następnych tygodni wprowadziliśmy pełną obsługę zawodów w naszym internetowym systemie, a następnie wprowadziliśmy wspólny system rejestracji zgłoszeń na zawody. To był kolejny strzał w dziesiątkę - zawodnicy uzyskali sposób na stworzenie swojej własnej bazy zawodników i koni, którą bardzo łatwo mogą wykorzystać do wysłania zgłoszeń na dowolną imprezę. Tym samym organizatorzy zawodów i obsługa techniczna uzyskała możliwość przetwarzania zgłoszeń i wszystkich danych zna żywo - możliwość ich akceptacji, odrzucania, a przede wszystkim automatycznego importowania wszystkich danych do systemu HUBERTUS. To ogromnie ułatwiło realizację zadań związanych z obsługą zawodów. 

Dobre i polskie: Hubertus ZawodyKonne Equista.pl Bartosz Wawrzyniak, telefon, wyniki na telefonie,

 

Equista.pl: Czy to wszystkie funkcjonalności platformy?

ZawodyKonne: Wprowadziliśmy jeszcze kilka innych rzeczy np. integrację z systemem FEI pozwalającą na automatyczne przetwarzanie zgłoszeń na zawody międzynarodowe. Powstało uniwersalne rozwiązanie pozwalające na wyświetlanie ekranów informacyjnych na dowolnym urządzeniu (telefon, tablet, telewizor, komputer...) w dowolnym miejscu na świecie - wystarczy dostęp do Internetu!

 

Equista.pl: To poniekąd przyczyniło się do niesamowitej popularności Waszego projektu! Czy został on stworzony z myślą o konkurencji skoków przez przeszkody?

ZawodyKonne: Z taką myślą został stworzony, ale aktualnie nasz system wspiera nie tylko konkurencję skoków. W ostatnich latach HUBERTUS przeszedł gruntowne zmiany i został dostosowany do pełnej i zautomatyzowanej obsługi konkurencji WKKW oraz ujeżdżenia. Pojawiły się takie funkcjonalności jak harmonogramowanie startów, równoległy pomiar czasu wielu zawodników, zdalne moduły do wprowadzania ocen ujeżdżeniowych oraz protokołu cross przez sędziów, a także nowoczesne wizualizacje wszystkich pomiarów w czasie rzeczywistym na telebimach. 

 

Equista.pl: Czyli można powiedzieć, że staliście się wielozadaniowi? Jakie warunki zatem powinien spełnić organizator aby móc skorzystać z tych dobrodziejstw?

ZawodyKonne: Wielozadaniowość to nasze drugie imię (śmiech). Jeśli chodzi o korzystanie z platformy w podstawowych funkcjach to jest ono oczywiście bezpłatne. Jednak aktualnie niezbędne jest posiadanie naszego systemu do obsługi zawodów konnych HUBERTUS.  Organizator zakładając swoje konto na platformie może bezpłatnie: publikować informacje o zawodach, załączać propozycje i wysyłać komunikaty organizacyjne, publikować listy startowe oraz końcowe wyniki. Dodatkowe opcje takie jak panel zgłoszeniowy, wyniki w czasie rzeczywistym, czy zdalne ekrany informacyjne wymagają już dodatkowej opłaty. Stosujemy jednak bardzo różne systemy rozliczeń z organizatorami - możliwe jest zarówno rozliczenie w formie abonamentu, jak również wypożyczenie naszego systemu na pojedyncze zawody, co jest bardzo wygodne dla mniejszych klubów organizujących np. zawody towarzyskie.

 

Equista.pl: A jeśli chodzi o zawodników i wszystkie osoby zainteresowane wynikami?

ZawodyKonne: Platforma jest całkowicie darmowa dla wszystkich zawodników, trenerów czy właścicieli koni. W sumie wystarczy telefon z dostępem do internetu, tablet albo komputer i każdy zainteresowany może śledzić wyniki na żywo.

Dobre i polskie: Hubertus ZawodyKonne Equista.pl Bartosz Wawrzyniak, wyniki na żywo z zawodów, skoki przez przeszkody,

 

Equista.pl: Jak udaje się Wam obsługiwać tak wiele imprez jeździeckich? 

ZawodyKonne: Zaskoczę może odpowiedzią, iż nie wymaga to wielkiego zaangażowania z naszej strony. Wszystko odbywa się automatycznie bez jakiejkolwiek naszej ingerencji. Zdarzają się weekendy, w których transmitujemy na żywo wyniki nawet z kilkunastu imprez jednocześnie będąc w tym samym czasie całą rodziną np. w ZOO. 

 

Equista.pl: To rzeczywiście odpowiedź, której się nie spodziewaliśmy (śmiech)! Jak to jest możliwe?

 ZawodyKonne: To oczywiście efekt pracy, którą włożyliśmy w ten projekt w ciągu ostatniego roku. Do osiągnięcia takiego poziomu automatyzacji i jednocześnie zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu. Zainwestowaliśmy w najnowsze technologie i rozwiązania, które pozwoliły na opracowanie w czasie rzeczywistym pełnej synchronizacji wszelkich informacji pomiędzy operatorem naszego systemu, a odbiorcą znajdującym się np. na zakupach i śledzącym wyniki na swoim telefonie. Oczywiście zastosowane technologie to nie tylko odpowiednie oprogramowanie, ale również właściwa infrastruktura serwerowa, która pozwala obsłużyć jednocześnie dziesiątki tysięcy operacji i zapytań. Już na początkowym etapie budowy staraliśmy się przewidywać przyszły rozwój systemu i dobierać takie rozwiązania, które będą pozwalały na jego szybkie dostosowanie i skalowanie w miarę rosnącego zainteresowania.

 

Equista.pl: A z tego co widzimy, to zainteresowanie jest bardzo duże!

 ZawodyKonne: Fakt! Póki co nasze rozwiązanie z powodzeniem wytrzymuje ruch na poziomie półtora miliona odwiedzin miesięcznie, podczas gdy my możemy skupić się na dalszym rozwijaniu platformy i dostosowywaniu jej do potrzeb naszych odbiorców.

 

Equista.pl: A jak Wy osobiście wytrzymujecie ten ruch? Który weekend był najbardziej wyczerpujący jeśli chodzi o ilość pracy?

ZawodyKonne: Najbardziej wyczerpujące są dla nas jedynie imprezy, w które jesteśmy jako firma zaangażowani osobiście. Tak było na np. Silesia Equestrian w Jakubowicach, czy przy prowadzone wspólnie z Tarant Events ME WKKW Juniorów w Białym Borze. To chyba największe wydarzenia, w których uczestniczyliśmy i których powodzenie zależało nie tylko od funkcjonowania naszego systemu, ale również od naszej osobistej sprawności. 

 

Dobre i polskie: Hubertus ZawodyKonne Equista.pl Bartosz Wawrzyniak, wyniki na żywo, hala zawody konne, skoki przez przeszkody,

 

Equista.pl: Obserwując branże jeździecką od tak wielu lat jak oceniacie ten rynek?

ZawodyKonne: To dość trudne pytanie ponieważ znamy rynek jeździecki jedynie z dość specyficznej strony - jakby od zaplecza. I tu muszę przyznać, że jest on bardzo zróżnicowany i jednocześnie dość hermetyczny. Z naszego punktu widzenia można uznać, że znajdujemy się na skraju kilku różnych branż w tym sporcie, w których od wielu lat można spotkać te same nazwiska. Staramy się współpracować z każdym, kto jest zainteresowany naszym rozwiązaniem. W pewnym sensie wydaje nam się, że realizujemy taką szeroko pojętą misję rozwoju polskiego jeździectwa i popularyzacji tej dyscypliny sportu poprzez jej rozwój technologiczny. Dlatego też zawsze byliśmy otwarci do współpracy czy integracji naszych systemów z PZJ. Niestety branża jeździecka w tym aspekcie to dość hermetyczne środowisko w którym ścierają się różne, często sprzeczne ze sobą interesy i polityka, której jak ognia staram się unikać (śmiech).

 

Equista.pl: Na koniec pytanie, które lubimy zadawać najbardziej. Jakie macie plany na przyszłość związane z projektem?

 ZawodyKonne: Mamy plany i to ogromne! W zasadzie to co na dzień dzisiejszy funkcjonuje pod szyldem HUBERTUS ZawodyKonne to na razie czubek góry możliwości jakie chcielibyśmy jeszcze wprowadzić. Chociażby w tym roku planujemy wprowadzić uniwersalny system rozliczeń organizatora z zawodnikami oraz rozbudować znacznie kanały komunikacji pomiędzy nimi. Planujemy również wprowadzić możliwość korzystania z naszej platformy zgłoszeń dla Organizatorów nie posiadających naszego systemu HUBERTUS. Trwają również prace nad nową wersję programu - wykorzystującą najnowsze technologie, tak by jeszcze bardziej podnieść komfort obsługi zawodów i zwiększyć integrację pomiędzy tym co dzieje się na parkurze, a społecznością, która śledzi wyniki w Internecie.

Ostatnio mamy również wiele zapytań z zagranicy, więc planujemy również dalsze prace pod kątem dostosowania systemu do potrzeb innych użytkowników.

 

Equista.pl: Wielkie gratulacje, to wspaniałe, że polska firma rozwija się w taki sposób! Planujecie ‚ekspansję’ zagraniczną? (śmiech)

ZawodyKonne: Nasze rozwiązanie budzi zainteresowanie nawet wśród dużych firm obsługujących zawody we Francji, a także  wśród klubów jeździeckich z tak oddalonych od naszego kraju miejscach jak Meksyk. Ekspansja sama nas dopadła (śmiech). Można stwierdzić, iż branża ta ma duży potencjał i najbliższe tygodnie będą dla nas wypełnione pracą nad dalszym rozwojem naszego systemu. 

 

Equista.pl: Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Wam powodzenia w dalszym rozwoju projektu! Bardzo dziękujemy za wywiad!

ZawodyKonne: My również dziękujemy i miejmy nadzieję. że wszystko co zaplanowaliśmy się spełni!

 

Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na stronie: www.zawodykonne.com, a wszystkie nowości na fanpage firmy

 

 

fot. materiały prasowe, wywiad i grafika Equista.pl