Miejsca: Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre

Data publikacji: 2015-10-17
Real Escuela fot. John Stroud

 

Są takie miejsca na jeździeckiej mapie Europy, które współtworzą europejskie dziedzictwo kulturowe. Jednym z takich miejsc Królewska Andaluzyjska Szkoła Sztuki Jeździeckiej (oryginalnie: Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre) mieszcząca się w Hiszpanii.

 

Jeźdźcy Real Escuela w klasycznych hiszpańskich strojach

 

 

Real Escuela - co to takiego?

Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre to jedna z czterech, najbardzej znanych, szkół klasycznej jazdy. Poza nią wciąż działają: Cadre Noir w Saumur (FRA), Hiszpańska Szkoły Jazdy w Wiedniu (AUT) i Portugalska Szkoła Sztuki Jeździeckiej w Sintra. 

Historia Real Escuela sięga 1973 r., kiedy szkoła została powołana do życia. Jej założycielem był arystokrata - Alvaro Domecq, który chciał w ten sposób wypromować konie hiszpańskie, a konkretnie andaluzyjskie oraz Hizpańską Sztukę Jeździecką na całym świecie. 

Real Escuela działa w mieście Jerez de la Frontera, w Andaluzji (południowy region Hiszpanii). Jest to miasto słynące z koni i...sherry czyli wzmocnionego wina. W 2002 r. w Jerez rozegrano Światowe Igrzyska Jeździeckie. Poza szkołą jeździecką na terenie ośrodka mieści się również renomowana klinika weterynaryjna, gotowa do przyjęcia każdego końskiego pacjenta. 

 

Konie

W Real Escuela trenowane są konie andaluzyjskie - rodzime konie hiszpańskie, przeważnie średniego kalibru, najczęściej mierzące między 150 a 165 cm wzrostu. Charakterystycznymi cechami tej rasy jest dość krótka i zwięzła budowa, z wysoko osadzoną, łabędzią szyją, dobry ruch, łagodny charakter i chęć do współpracy z człowiekiem. . Konie andaluzyjskie są najczęściej siwe, ale w odrożnieniu od np. lipicanów, dość popularne są też inne maści jak gniada czy kasztanowata. 

 

 

Trening koni i jeźdźców

Do Jerez rokrocznie przybywają tysiące turystów. Część z nich powraca potem do Real Escuela aby trenować i poznawać tajniki sztuki jeździeckiej. Na terenie szkoły prowadzony jest zarówno trening jeźdźców jak i koni. Jest to proces długi i żmudny. Szkolenie jeźdźca rozpoczyna się od poznania zasad opieki nad koniem, jego przygotowania do treningu i podstawowych prac przy nim. 

W Real Escuela prowadzone jest szkolenie zaprzęgowe i wierzchowe. Jeźdźcy i konie uczestniczący w tym drugim mogą albo trenować wg zasad klasycznej szkoły, albo przygotowywać się do startu w zawodach ujeżdżeniowych. W Jerez trenują jeźdźcy z całego świata, nie brakuje też polskich akcentów - właśnie tam szkoli się również Blanka Satora, goszcząca z pokzami na największych krajowych i międzynarodowych zawodach. 

 

Jeden z najtrudniejszych elementów klasycznej szkoły - lewada

 

Najbardziej utalentowane konie szkolone w Real Escuela wg zasad klasycznej szkoły wykonują, podobnie jak te ze szkoły wiedeńskiej, takie elementy jak krupada, kapriola czy lewada. Większość z nich potrafi wykonywać także tzw. stęp hiszpański. 

 

Muzeum

Na terenie ośrodka, poza szkołą, mieszczą się jeszcze: Muzeum Powożenia oraz Muzeum Sztuki Jeździeckiej. Pierwsze rozpoczęło działalność w 2002r., drugie - trzy lata później. Oczywiście oba są otwarte dla turystów.

 

Muzeum Sztuki Jeździeckiej - fragment ekspozycji

 

Muzeum powożenia

 

Zwiedzanie

Real Escuela słynie z show "Jak tańczą konie andaluzyjskie" i oczywiście jest otwarta dla turystów. Pokazy odbywają się w arenie Picardo, mogącej pomieścić 1600 widzów. 

Szkołę można odwiedzać przez okrągły rok. Turyści mogą wybrać pomiędzy:

  • Krótką trasą, odbywającą się we wtorki i czwartki, a w sierpniu i wrześniu również w piątki
  • Długą trasą, łącząca elementy trasy krótkiej, pokaz jeździecki i wycieczkę z przewodnikiem po terenie Real Escuela
  • Pokazem "Jak tańczą konie andaluzyjskie", odbywającym się we wtorki i czwartki, a w sierpniu i wrześniu również w piątki. Pokaz trwa ok. 90 minut (z przerwą), a w jego trakcie prezentowane są elementy klasycznego ujeżdżenia, Doma Vaquera

Bilety w cenach od 4.50 do 27 euro można kupić przez internet. Poniżej zamieszczamy dwa linki, gdzie można znaleźć informacje na temat zwiedzania Real Escuela. 

 

 

 

fot. John Stroud/Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre