Polskie konie zaprzęgowe należą do światowej czołówki. Jednym z najlepszych i najbardziej utytułowanych koni tej dyscypliny jest kruczokary, śląski Lokan (Largis - Lokana/Glockner) wyhodowany w SO Książ, a startujący w zaprzęgu Bartłomieja Kwiatka.
Lokan przyszedł na świat w Stadzie Ogierów Książ, wiosną 2001 roku. W wieku 4 lat został wybrany Czempionem Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu. Poza nienagannym eksterierem i wspaniałym ruchem Lokan legitymuje się doskonałym pochodzeniem. Jego ojcem jest Largis (Bojkot - Laroga/Ilit xx), a matką Lokana (Glockner - Ligota/Wrangel).
Largis wywodzi się z rodu oldenburskiego ogiera Gido. Wykorzystany w hodowli, pozostawił 11 uznanych synów i kilkanaście córek wpisanych do ksiąg.
Urodzona w 1991 r. Lokana to córka niemieckiego reproduktora Glockner i klaczy Ligota po zasłużonym dla rasy śląskiej og. Wrangel. Kalibrowa i poprawna klacz okazała się wspaniałą matką. Stacjonując w SO Książ pozostawiła obiecująca grupę potomstwa. Szczególnie godna uwagi wydaje się, poza Lokanem, Lawenda (Arabetto), która z powodzeniem startuje w konkurencji powożenia (oczywiście w zaprzęgu Bartłomieja Kwiatka). Hodowcy często mówią, że "hoduje się matkami". W przypadku Lokany - matki ogiera Lokan, to powiedzenie wydaje się więc być w 100% zasadne. Urodzona w 1991 r.
Kariera sportowa Lokana jest nierozerwalnie związana z Bartłomiejem Kwiatkiem, czołowym polskim powożącym. Para wspólnie zdobywała medale Mistrzostw Polski i Mistrzostw Świata. Także dzięki Lokanowi Bartek został kilkukrotnie wyróżniony tytułem FEI Top Driver Award.
Największe międzynarodowe sukcesy pary Bartłomiej Kwiatek & Lokan to:
Oczywiście lista sukcesów Lokana jest bardzo długa i trzebaby do niej do pisać medale MP, MPMK i innych zawodów krajowych i międzynarodowych.
Ze względu na ponadprzeciętny ruch i wspaniały eksterier Lokan, równolegle z karierą sportową, był wykorzystywany w hodowli. Do tej pory dochował się kilkunastu uznanych synów. Jednym z nich jest Bazyli (od klaczy Bazylia/Palant), który już teraz bardzo udanie startuje w zawodach zaprzęgowych. W 2015 roku podczas Mistrzostw Świata Młodych Koni wywalczył złoty medal!
Innym utalentowanym potomkiem Lokana jest licencjonwany Palermo (od klaczy Pala/Palant) - dwukrotny złoty medalista Mistrzostw Polski Młodych Koni.
Lokan - prywatnie
Powyżej przybliżylismy nieco faktów z życia najsłynniejszego polskiego (i jednocześnie jednego z najlepszych na świecie) konia zaprzęgowego ostatnich lat. A jaki jest on prywatnie?
Na początku jego kariery nie było łatwo: (...) Szczerze mówiąc nie przepadałem za nim jakoś szczególnie. Nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Oczywiście był i jest piękny, oraz ponadprzeciętnie, wręcz wybitnie się rusza. Natomiast nie był to łatwy koń. Ale w miarę treningu i pokonywanych trudności docierałem z nim do bardziej odległych celów. Z czasem staliśmy się nierozłączną parą i coraz bardziej zaczynałem w niego wierzyć. Teraz wiem, że zawsze mogę na niego liczyć, ale przed nami jeszcze sporo pracy. Myślę, że Lokan ma jeszcze trochę do powiedzenia, a ja będę się starał to przekazać - opowiadał Bartłomiej Kwiatek w wiosennym wywiadzie dla Equisty.
Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy ekipie Kwiatek Driving Team!