Niezwykłe konie: Lokan (Largis x Glockner)

Data publikacji: 2015-12-29
Bartłomiej Kwiatek & Lokan
 Bartłomiej Kwiatek & Lokan

 

Polskie konie zaprzęgowe należą do światowej czołówki. Jednym z najlepszych i najbardziej utytułowanych koni tej dyscypliny jest kruczokary, śląski Lokan (Largis - Lokana/Glockner) wyhodowany w SO Książ, a startujący w zaprzęgu Bartłomieja Kwiatka

 

Rodowód

Lokan przyszedł na świat w Stadzie Ogierów Książ, wiosną 2001 roku. W wieku 4 lat został wybrany Czempionem Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu. Poza nienagannym eksterierem i wspaniałym ruchem Lokan legitymuje się doskonałym pochodzeniem. Jego ojcem jest Largis (Bojkot - Laroga/Ilit xx), a matką Lokana (Glockner - Ligota/Wrangel)

Largis wywodzi się z rodu oldenburskiego ogiera Gido. Wykorzystany w hodowli, pozostawił 11 uznanych synów i kilkanaście córek wpisanych do ksiąg. 

Urodzona w 1991 r. Lokana to córka niemieckiego reproduktora Glockner i klaczy Ligota po zasłużonym dla rasy śląskiej og. Wrangel. Kalibrowa i poprawna klacz okazała się wspaniałą matką. Stacjonując w SO Książ pozostawiła obiecująca grupę potomstwa. Szczególnie godna uwagi wydaje się, poza Lokanem, Lawenda (Arabetto), która z powodzeniem startuje w konkurencji powożenia (oczywiście w zaprzęgu Bartłomieja Kwiatka). Hodowcy często mówią, że "hoduje się matkami". W przypadku Lokany - matki ogiera Lokan, to powiedzenie wydaje się więc być w 100% zasadne. Urodzona w 1991 r.

Rodowód

 

Kariera sportowa

Kariera sportowa Lokana jest nierozerwalnie związana z Bartłomiejem Kwiatkiem, czołowym polskim powożącym. Para wspólnie zdobywała medale Mistrzostw Polski i Mistrzostw Świata. Także dzięki Lokanowi Bartek został kilkukrotnie wyróżniony tytułem FEI Top Driver Award

Największe międzynarodowe sukcesy pary Bartłomiej Kwiatek & Lokan to:

  • 2. miejsce (srebrny medal), Mistrzostwa Świata Pratoni del Vivaro, 2010
  • 4. miejsce, Mistrzostwa Świata Companhia das Lezirias, 2012
  • 1. miejsce CAI Nebanice, 2013
  • 1. miejsce, CAI3* Kladruby nad Labem, 2015

Oczywiście lista sukcesów Lokana jest bardzo długa i trzebaby do niej do pisać medale MP, MPMK i innych zawodów krajowych i międzynarodowych. 

 

Bartłomiej Kwiatek & Lokan, MŚ 2012

 

 

Kariera hodowlana

Ze względu na ponadprzeciętny ruch i wspaniały eksterier Lokan, równolegle z karierą sportową, był wykorzystywany w hodowli. Do tej pory dochował się kilkunastu uznanych synów. Jednym z nich jest Bazyli (od klaczy Bazylia/Palant), który już teraz bardzo udanie startuje w zawodach zaprzęgowych. W 2015 roku podczas Mistrzostw Świata Młodych Koni wywalczył złoty medal!

Innym utalentowanym potomkiem Lokana jest licencjonwany Palermo (od klaczy Pala/Palant) - dwukrotny złoty medalista Mistrzostw Polski Młodych Koni. 

 

Bazyli (Lokan - Bazylia/Palant) - po zdobyciu złotego medalu MŚMK, Mezohegyes 2015
fot. driving.pl

 

Lokan - prywatnie

Powyżej przybliżylismy nieco faktów z życia najsłynniejszego polskiego (i jednocześnie jednego z najlepszych na świecie) konia zaprzęgowego ostatnich lat. A jaki jest on prywatnie? 

Na początku jego kariery nie było łatwo: (...) Szczerze mówiąc nie przepadałem za nim jakoś szczególnie. Nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Oczywiście był i jest piękny, oraz ponadprzeciętnie, wręcz wybitnie się rusza. Natomiast nie był to łatwy koń.  Ale w miarę treningu i pokonywanych trudności docierałem z nim do bardziej odległych celów. Z czasem staliśmy się nierozłączną parą i coraz bardziej zaczynałem w niego wierzyć. Teraz wiem, że zawsze mogę na niego liczyć, ale przed nami jeszcze sporo pracy. Myślę, że Lokan ma jeszcze trochę do powiedzenia, a ja będę się starał to przekazać - opowiadał Bartłomiej Kwiatek w wiosennym wywiadzie dla Equisty

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy ekipie Kwiatek Driving Team!

 

 

fot. Oliwia Chmielewska/equista.pl