Ich pożegnaliśmy w 2022 roku

Data publikacji: 2022-11-01
rip, fot. www.pixabay.com


Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) i Dzień Zaduszny (2 listopada) to czas zadumy oraz oddania czci tym, którzy odeszli. W tym roku świat jeździectwa i hodowli pożegnał m.in. królową Elżbietę II, ale też wiele innych zasłużonych osób. Zatrzymajmy się na chwilę, poświęćmy Im swoje modlitwy i myśli, by pamięć o Nich trwała.


Rebecca Gutman
Wolfgang Müller (1931-2022) 

Uznany dresażysta i trener kilku pokoleń zawodników. Swoje pierwsze treningi w ujeżdżeniu odbył po zakończeniu II wojny światowej, a dzięki wrodzonej wytrwałości zakwalifikował się do Igrzysk Olimpijskich w Meksyku (1968) i Monachium (1972), ponadto aż 11 razy uczestniczył w Mistrzostwach NRD.

Pożegnanie –  TUTAJ


Laure Clementine Simonnet (1976-2022)

W trakcie swojej kariery reprezentowała Francję, a potem Włochy, ostatecznie docierając aż do poziomu Grand Prix. Laure Clementine Simonnet była nie tylko zawodniczką ujeżdżenia, ale też zawodową trenerką (niezbędne certyfikaty uzyskała w 2000 r.) oraz właścicielką ośrodka o nazwie Collina Dressage. Amazonka zmarła po krótkiej chorobie, miała 46 lat.

Pożegnanie – TUTAJ.


Rebecca Gutman (1968-2022)

Rebecca Gutman na każdym kroku udowadniała, że mniejsze ośrodki również mogą być konkurencją dla monopolistów rynku hodowlanego. Była dyrektorką Gestüt Bonhomme, hodowczynią i właścielką koni, przedsiębiorczynią oraz wizjonerką, dla której najważniejsze było dbanie o dobro zwierząt oraz indywidualne podejście do każdego konia. 

Pożegnanie – TUTAJ.Królowa Elżbieta II fot. Liz Gregg/FEI

Królowa Elżbieta II (1926-2022)

Wielka Brytania pożegnała nie tylko swoją królową, ale i wielką miłośniczkę koni, której wiedza z zakresu hodowli czy wyścigów była naprawdę imponująca. Po raz pierwszy w siodle znalazła się jako 3-latka, a przyjemności z jazdy konnej  nie odmawiała sobie nawet w wieku 94 lat. Choć jako królowa zdecydowanie nie narzekała na brak zajęć, każdy dzień obowiązkowo rozpoczynała od lektury magazynu „Racing Post”.

Pożegnanie – TUTAJ.


Zbigniew Kaczorowski (1960-2022) 

Niegdyś uznany skoczek, później bardzo lubiany trener, z którego wskazówek korzystali nie tylko polscy zawodnicy, ale też jeźdźcy z Iranu czy Kuwejtu, jak również malezyjska kawaleria. Zbigniew Kaczorowski szkolił też młodzieżową kadrę narodową, swego czasu prowadził KS Garo oraz był członkiem Zarządu PZJ. 


Pożegnanie – TUTAJ.


Ewa Jakubowska (1967-2022) 

Redaktor naczelna kwartalnika „Hodowca i Jeździec”, dzięki której czasopismo odżyło i nabrało zupełnie nowej jakości. W listopadzie 2021 r. zdiagnozowano u Niej nowotwór złośliwy, a w walce z chorobą wspierała Ją cała polska społeczność jeździecka.

Pożegnanie – TUTAJ.  


tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Pixabay.com