LGCT Doha 2021: Konie poddane testom na herpeswirusa

Data publikacji: 2021-03-04
Daniel Deusser (GER) & Calisto Blue, Doha, fot. Stefano Grasso/GCL
Daniel Deusser (GER) & Calisto Blue podczas zawodów GCL w Ad-Dausze (2019)


Pojawienie się wśród koni przypadków zachorowań na herpeswirusa (EHV – Equine Herpesvirus) w ostrej postaci neurologicznej
sprawiło, że Międzynarodowa Federacja Jeździecka odwołała wszystkie imprezy jeździeckie na poziomie międzynarodowym w 10 europejskich krajach – co prawda wielkie otwarcie nowego sezonu Longines Global Champion Tour i Global Champions League ma odbyć się w Ad-Dausze, czyli stolicy Kataru (Azja), jednak tuż przed startem okazało się, że na terenie zmagań przebywają konie, które wcześniej rywalizowały podczas feralnych zawodów w Walencji. Co w takiej sytuacji?


Longines Global Champion Tour i Global Champions League to prestiżowe zawody w skokach przez przeszkody, a na gospodarza otwarcia (4-6 marca) wyznaczono ekskluzywny ośrodek jeździecki Al Shaqab w Ad-Dausze. Organizator poinformował Międzynarodową Federację Jeździecką o tym, że na terenie zawodów przebywają 4 konie, które wcześniej wzięły udział w zmaganiach Valencia Spring Tour w Walencji (właśnie tam stwierdzono pierwsze przypadki zakażeń), oczywiście zwierzęta zostały odizolowane od pozostałych i przebadane pod kątem obecności herpeswirusa. Pierwsze testy dały wyniki negatywne, w kolejnej próbie uzyskano jeden wynik pozytywny i jeden niejednoznaczny (te dwa konie przewieziono do pobliskiej kliniki weterynaryjnej w celu przeprowadzenia obserwacji i ponownych badań). W takiej sytuacji Międzynarodowa Federacja Jeździecka zdecydowała się na konsultacje z najlepszymi epidemiologami i lekarzami weterynarii, czego wynikiem było wyrażenie zgody na przeprowadzenie zawodów LGCT, lecz pod warunkiem wprowadzenia rygorystycznych zasad bioasekuracji i z prawem do przerwania zawodów w dowolnym momencie, gdyby sytuacja uległa pogorszeniu. 


Co ważne, w razie obaw zawodnicy będą mogą w każdej chwili zrezygnować z udziału w zawodach, a taka decyzja nie będzie wiązała się z żadnymi konsekwencjami, które mogłyby wpłynąć na późniejsze osłabienie ich pozycji w rankingu.  




Przydatne linki:

Szczegółowe omówienie herpeswirusa w postaci neurologicznej 

Decyzja FEI o odwołaniu zawodów w 10 europejskich krajach 

Zalecenia PZJ dla właścicieli koni  





tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Stefano Grasso/GCL