LGCT Prague 2021: Czas na Global Champions Playoffs!

Data publikacji: 2021-11-17
O2 Arena, fot. Stefano Grasso/LGCT
O2 ArenaPaździernikowe zakończenie zmagań
Longines Global Champions Tour i Global Champions League wyłoniło zwycięzców tego sezonu (Szwed Peder Fredricson i ekipa Valkenswaard United), a teraz nareszcie przyszedł czas na zawody Global Champions Playoffs, będące ukoronowaniem tegorocznej edycji. Prawo startu w części indywidualnej (Super Grand Prix) otrzymywał każdy zwycięzca podstawowego Grand Prix, natomiast w przypadku części drużynowej (GCL Super Cup) zdecydował ostatni ranking GCL. Zawody Global Champions Playoffs odbędą się w dniach 18-21 listopada 2021 r. na terenie praskiego obiektu O2 Arena, a poniżej można znaleźć pełną listę uczestników oraz program. Zapowiedź Global Champions Playoffs 2021GLOBAL CHAMPIONS PLAYOFFS 2021


SUPER GRAND PRIX 

Niels Bruynseels (BEL) – 32. miejsce w rankingu FEI

Zawodnik zapewnił sobie awans już podczas marcowego otwarcia sezonu w Ad-Dausze, prezentując tam dwa przejazdy na czysto i w bardzo dobrym czasie. Belg bierze udział w zawodach jeździeckich od 14. roku życia, a do tej pory zdobył np. podwójne złoto podczas finału FEI Nations Cup™ w Barcelonie, jak również uczestniczył w tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (2021)

Olivier Robert (FRA) – 23. miejsce w rankingu FEI

Jeździectwa spróbował już jako 6-latek, a wkrótce zainteresował się też piłką nożną, którą trenował aż do 15. roku życia – uprawianie obu tych dyscyplin na poziomie zawodowym nie wchodziło w grę, dlatego nastoletni Robert musiał wybrać, ostatecznie decydując się na jazdę konną. Dziś Francuz ma na koncie np. tytuł mistrza Francji (2018), a bilet do praskich zmagań wywalczył podczas etapu w Madrycie

Peder Fredricson (SWE) – 1. miejsce w rankingu FEI

Obecnie najlepszy skoczek świata wg FEI, multimedalista olimpijski oraz szeregu innych najważniejszych wydarzeń jeździeckich. Awans do Global Champions Playoffs stał się faktem podczas etapu w Saint-Tropez/Ramatuelle, kiedy to Szwed nie tylko zajął 1. miejsce w Grand Prix, ale i wysunął się na pozycję lidera rankingu ogólnego Longines Global Champion Tour. 

Ben Maher (GBR) – 8. miejsce w rankingu FEI

Zaczynał jako 8-latek na kucach, by dziś zdobywać najważniejsze jeździeckie medale, w tym również olimpijskie (złoto indyw. – 2021, złoto druż. – 2012). Zawodnik wywalczył bilet do Pragi podczas etapu LGCT w Valkenswaard, a jego rywale z pewnością widzą w nim duże zagrożenie – w końcu Brytyjczyk jest podwójnym zwycięzcą całego cyklu LGCT (2018, 2019)! Co ciekawe, Ben Maher jest kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego.

Scott Brash (GBR) – 5. miejsce w rankingu FEI 

To również dwukrotny zwycięzca cyklu LGCT (2013, 2014), ale także jedyny w historii zdobywca Wielkiego Szlema w Rolex Grand Slam of Showjumping (2015)! W tym sezonie zawodnik wywalczył awans w Sztokholmie, lecz z pewnością ma ochotę na więcej! 


Scott Brash (GBR) & Hello Jefferson (Cooper Vd Heffinck x Irco Mena) Sameh El Dahan (GBR)
– 141. miejsce w rankingu FEI 

Jego rodzina oczekiwała, że również pójdzie w ślady swoich najbliższych, tzn. zostanie profesorem medycyny, a jeździectwo będzie traktował najwyżej jako hobby. El Dahan rzeczywiście ukończył studia medyczne, jednak zakończył swoją edukację jako licencjat. Skoki zdecydowanie wygrały, ponieważ dziś zawodnik na koncie m.in. uczestnictwo w Światowych Igrzyskach Jeździeckich (2014, 2018) czy zwycięstwo w prestiżowym konkursie CN International (2018). Awans do Pragi uzyskał w Paryżu, choć zajął tam dopiero 2. miejsce – stało się tak dzięki drugiej wygranej Bena Mahera. 

Darragh Kenny (IRL) – 17. miejsce w rankingu FEI 

Etap w Monako zdecydowanie należał do niego! Najpierw przyczynił się do wygranej swojej drużyny w zmaganiach Global Champions League, a chwilkę później zwyciężył w konkursie Grand Prix. Jeszcze jednym dowodem na jego rewelacyjną formę może być np. zdobycie złota i srebra podczas ścisłego finału FEI Jumping Nations Cup w Barcelonie (2021)

Sergio Alvarez Moya (ESP) – 80. miejsce w rankingu FEI 

O jego doświadczeniu chyba najlepiej świadczy uczestnictwo w wielu odsłonach Światowych Igrzysk Jeździeckich i Mistrzostw Europy, a także udział w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016). Jego idolami są Nick Skelton i John Whitaker, który również dostał się do zawodów Global Champions Playoffs. Sergio Alvarez Moya zapewnił sobie ten awans w Berlinie, kiedy nie tylko wygrał konkurs Grand Prix, ale i wskoczył na 1. miejsce rankingu ogólnego LGCT, tym samym strącając Edwinę Tops-Alexander (AUS) z pozycji liderki. 

John Whitaker (GBR) – 85. miejsce w rankingu FEI 

Multimedalista najważniejszych zawodów jeździeckich, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego, autorytet dla wielu pokoleń skoczków i wręcz żywa legenda. Za swój najbardziej pamiętny sukces uważa zdobycie podwójnego złota podczas Mistrzostw Europy w Rotterdamie (1989), czego dokonał wraz z Miltonem (Marius – Aston Answer/Any Questions), pierwszym „milionerem” wśród koni skokowych. Obecność na liście przyjętych do zawodów w Pragi zapewniło mu uplasowanie się tuż za Pederem Fredricsonem, dla którego zwycięstwo w Londynie było już drugą wygraną w sezonie

Daniel Deusser (GER) – 2. miejsce w rankingu FEI 

Do niedawna lider rankingu FEI, a obecnie drugi najlepszy skoczek świata. Pod koniec września zawodnik świętował wygraną w prestiżowych zawodach CHIO Aachen (2021), natomiast miesiąc wcześniej zapewnił sobie możliwość wzięcia udziału w zmaganiach Global Champions Playoffs – skoczek zajął 1. miejsce w Grand Prix w Valkenswaard (w tym sezonie miejscowość była gospodarzem aż dwóch spotkań skoczków), pokonując pozostałe 32 duety. 


Daniel Deusser (GER) & Killer Queen VDM (Eldorado vd Zeshoek x For Pleasure)Harrie Smolders (NED)
– 13. miejsce w rankingu FEI 

W trakcie swojej kariery Holender nie tylko cieszył się tytułem najlepszego skoczka świata, ale też np. poznał smak bycia zwycięzcą całego cyklu LGCT (2017), a całkiem niedawno wywalczył podwójne złoto podczas finału FEI Nations Cup w Barcelonie (2021). Jego ugruntowana pozycja w świecie jeździeckim i umiejętność przekazywania wiedzy sprawiają, że jest też uznanym trenerem, który obecnie szkoli m.in. Jennifer Gates (USA). Długo czekał na zdobycie biletu do Pragi, ale gdy w końcu nadszedł ten dzień, zawodnik odniósł upragnione zwycięstwo już w I rundzie hamburskich zmagań

Malin Baryard-Johnsson (SWE) – 38. miejsce w rankingu FEI 

Jedyna zakwalifikowana amazonka! Baryard-Johnsson jeździ konno od 6. roku życia, a pierwsze ważniejsze medale zaczęła zdobywać w zawodach dla juniorów i młodych jeźdźców. Do dzisiaj zawodniczka zebrała pokaźną kolekcję medali, w której najważniejsze są te zdobyte podczas Igrzysk Olimpijskich (srebro druż. – 2004, złoto druż. – 2021) czy Światowych Igrzysk Jeździeckich (srebro druż. – 2002, 2018). Szwedka wywalczyła awans do Super Grand Prix w Rzymie, dla którego był to debiut w roli gospodarza zawodów LGCT. 

Bryan Balsiger (SUI) – 34. miejsce w rankingu FEI

Jeszcze jako młody jeździec wywalczył złoto podczas młodzieżowych Mistrzostw Europy w Šamorín (2017), a we wrześniu br. przyczynił się do zdobycia mistrzostwa Europy przez ekipę Szwajcarii  (2021). Dosłownie kilkanaście dni później zawodnik zadebiutował w konkursie Grand Prix rozgrywanym w ramach LGCT, zdobywając tam awans do praskich zmagań! Mowa o drugim tygodniu rywalizacji w Rzymie, podczas którego Bryan Balsiger uplasował się tuż za Olivierem Robertem i Malin Baryard-Johnsson, czyli wcześniejszymi zdobywcami biletów do Global Champions Playoffs. 

Spencer Smith (USA) – 71. miejsce w rankingu FEI

Pierwszy tydzień zmagań LGCT w Šamorín stanowił przedostatnią szansę na zdobycie awansu do Global Champions Playoffs, co w wyraźny sposób przełożyło się na atmosferę zmagań – wszyscy uczestnicy chcieli pokazać się od jak najlepszej strony, jednak to właśnie Spencer Smith okazał się najszybszy ze wszystkich. Amerykanin zaprezentował swój talent również podczas finału FEI Nations Cup w Barcelonie (2021), gdzie wywalczył złoto w klasyfikacji indywidualnej. 

Henrik von Eckermann (SWE) – 3. miejsce w rankingu FEI

Drużynowy mistrz olimpijski (2021), obecnie trzeci najlepszy skoczek świata i m.in. dwukrotny zdobywca brązu w trakcie finałów FEI World Cup (2017, 2018). Zawodnik zwyciężył w ostatniej odsłonie Grand Prix tego sezonu, która odbyła się w Šamorín (miejscowość była gospodarzem dwóch odsłon LGCT). 


Oficjalny plakat wydarzenia GCL SUPER CUP

W ostatecznym starciu drużyn zmierzą się wszystkie ekipy, przy czym cztery najlepsze zespoły rankingu ogólnego GCL (Valkenswaard United, Shanghai Swans, Paris Panthers i London Knights) otrzymały automatyczny awans do półfinału.


Wszyscy uczestnicy Super Grand Prix 2021GLOBAL CHAMPIONS PLAYOFFS 2021 – PROGRAM

CZWARTEK (18 listopada)

15:00 – GCL individual classification

20:00 – Prague 2021 GCL Super Cup/Quarter Final

PIĄTEK (19 listopada)

9:00 – CSI2* 2 Phases Special (130 cm) 

12:00 – CSI2* 2 Phases Special (140 cm)

14:30 – GCL individual classification

20:00 – Prague 2021 GCL Super Cup/Semi Final

SOBOTA (20 listopada)

9:00 – CSI2* 2 Phases Special (135 cm)

12:25 – CSI2* 2 Phases Special (145 cm)

14:35 – GCL individual classification

20:10 – Prague 2021 LONGINES GLOBAL CHAMPIONS TOUR SUPER GRAND PRIX

NIEDZIELA (21 listopada)

9:00 – CSI2* 2 Phases Special (135 cm)

11:45 – CSI2* Final Against the clock WITH Jump off (145 cm) 

15:30 – Prague 2021 GCL Super Cup/FINAL
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. LGCT/Facebook, LGCT, Stefano Grasso/LGCT