LGCT Rome 2021: Druga wygrana Oliviera Roberta, awans Bryana Balsigera

Data publikacji: 2021-09-20
Olivier Robert (FRA) & Vangog du Mas Garnier (Cornet Obolensky x Quidam de Revel) w Rzymie, fot. Beata Wieczorkowska
Olivier Robert (FRA) & Vangog du Mas Garnier (Cornet Obolensky x Quidam de Revel)Drugi tydzień rzymskich rozgrywek
w ramach cyklu Longines Global Champion Tour 2021 obfitował w niespodzianki! Olivier Robert (FRA) nie tylko ponownie wygrał konkurs Grand Prix, ale i wskoczył na 1. miejsce rankingu ogólnego LGCT, od teraz współdzieląc tę pozycję wraz z Benem Maherem (GBR). Ponadto awans do Super Grand Prix przypadł zawodnikowi, dla którego był to debiut w konkursie GP, a Andrzej Opłatek (POL) zaprezentował bezbłędny przejazd w konkursie 145 cm. Zmagania odbyły się w dniach 16-18 września na terenie Circus Maximus (Wielki Cyrk)gdzie sporty konne nie były uprawiane od ponad 2 tys. lat!


To już druga wygrana tego zawodnika w sezonie!Na starcie sobotniego konkursu Grand Prix (CSI5*, 160 cm) stanęło 35 par, ale niezastąpiony Uliano Vezzani przygotował tak trudny tor, że z możliwości dokończenia przejazdu zrezygnowali nawet bardzo doświadczeni skoczkowie, w tym np. Jos Verlooy (BEL), Penelope Leprevost (FRA) czy Eric van der Vleuten (NED). Ostatecznie do rozgrywki awansowało już tylko 5 bezbłędnych duetów, lecz tym razem najlepszy wynik uzyskali Olivier Robert (FRA) & 12-letni ogier Vangog du Mas Garnier (Cornet Obolensky – Natasha/Quidam de Revel)! Wygrana w Grand Prix oznacza automatyczny awans do praskich zawodów Super Grand Prix, jednak Francuz zapewnił go sobie już w Madrycie, co w takiej sytuacji oznacza przyznanie wejściówki osobie z z niższego miejsca. Na 2. pozycji znalazły się Malin Baryard-Johnsson (SWE) & 13-letnia klacz H&M Indiana (Kashmir van Schuttershof – Halifax/Animo's Hallo), które wygrały tydzień temu w Rzymie, dzięki czemu bilet do Pragi trafił w ręce Bryana Balsigera (SUI), dla którego… był to debiut w GP LGCT. Szwajcar rywalizował wraz z 14-letnią klaczą Twentytwo des Biches (Mylord Carthago – Twenty One/Kalor du Bocage), a warto też dodać, że niedawno ten 24-letni skoczek zdobył drużynowe mistrzostwo Europy. Spotkanie w Rzymie przyniosło też znaczące zmiany w rankingu LGCT – na 1. miejsce wskoczyli Ben Maher (GBR) i Olivier Robert (FRA), którzy tym samym pokonali dotychczasową liderkę, czyli Edwinę Tops-Alexander (AUS)


Olivier Robert (FRA) & Vangog du Mas Garnier (Cornet Obolensky x Quidam de Revel) w RzymieLONGINES GLOBAL CHAMPIONS TOUR GRAND PRIX OF ROME

XIII etap LGCT, 18 września

1. Olivier Robert (FRA) & Vangog du Mas Garnier – 0/0; 40,62 

2. Malin Baryard-Johnsson (SWE) & H&M Indiana – 0/0; 41,32

3. Bryan Balsiger (SUI) & Twentytwo des Biches – 0/0; 42,27

4. Maikel van der Vleuten (NED) & Beauville Z – 0/0; 42,55

5. Ben Maher (GBR) &  Ginger-Blue – 0/4; 43,06

6. Peder Fredricson (SWE) & H&M All In – 4

7. Giulia Martinengo Marquet (ITA) & Elzas – 4

8. Pius Schwizer (SUI) & Ambrosio d'Alcy – 4

9. Henrik von Eckermann (SWE) & King Edward – 4

10. Harrie Smolders (NED) & Monaco – 4

24. Andrzej Opłatek (POL) & Stakkatan – 12

Wyniki szczegółowe  

Lista startowa  

Plan toru 


Podium LGCT w RzymieRANKING LGCT 2021 

1. Ben Maher (GBR) – 228

1. Olivier Robert (FRA) – 228

3. Edwina Tops-Alexander (AUS) – 222

4. Peder Fredricson (SWE) – 220

5. Sergio Alvarez Moya (ESP) – 203

6. Max Kühner (AUT) – 194

7. Christian Ahlmann (GER) – 185

8. Harrie Smolders (NED) – 183,5

9. Alberto Zorzi (ITA) – 180

10. Michael Pender (IRL) – 174

… 

54. Andrzej Opłatek (POL) – 58,5

… 

136. Natalia Czernik (POL) – 11

Ranking szczegółowy


Szampan dla zwycięzcy :)W Rzymie konkurował też Andrzej Opłatek (POL), który w konkursie Grand Prix postawił na 12-letniego wałacha Stakkatan (Stakkatol – Goldpalme/Kannan), ostatecznie zajmując 24. miejsce. Zawodnik wziął też udział w konkursie z przeszkodami o wys. 145 cm, a bezbłędny przejazd wraz z 10-letnim wałachem Conthinder (Conthargos – Nanina/Nintender) zapewnił tej parze zajęcie 4. miejsca. Gratulujemy! Następny etap LGCT odbędzie się w dniach 15-17 października na terenie ośrodka X-Bionic Sphere w Šamorín (SVK), przy czym będzie to już ostatnia odsłona zawodów LGCT przed finałem. 
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Beata Wieczorkowska