List organizatorów zawodów do PZJ

Data publikacji: 2020-04-16
PZJ


To bardzo trudny czas dla wszystkich branż, w tym także dla jeździeckiej, dlatego nic dziwnego, że w środowisku toczy się dyskusja – niedawno prezes Polskiego Związku Jeździeckiego Jan Sołtysiak opublikował
pismo omawiające finanse i rolę Związku w czasach kryzysu, potem wraz z prezesem Polskiego Związku Hodowców Koni Pawłem Mazurkiem wysłał listy do premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta RP Andrzeja Dudy, a na końcu Warszawsko-Mazowiecki Związek Jeździecki zarzucił prezesowi PZJ brak odpowiedniej reakcji na obecną sytuację. Teraz do tej debaty włączyli się organizatorzy zawodów międzynarodowych i krajowych – pełną treść przygotowanego przez nich oświadczenia można znaleźć poniżej.


Szanowni Państwo,

jedną z największych wartości jakie posiada w swoich zasobach Polski Związek Jeździecki jest grupa kilkuset organizatorów najprzeróżniejszych imprez jeździeckich – sportowych i rekreacyjnych. W znakomitej większości są to prywatne ośrodki wybudowane z prywatnych środków, w odróżnieniu od stadionów, basenów i sal gimnastycznych. Właściciele tych ośrodków ryzykują często cały swój majątek, abyśmy mogli wspólnie cieszyć się z sukcesów polskich zawodników oraz rozwoju polskiego jeździectwa.

Sytuacja epidemiologiczna jaka dotknęła sport jeździecki w Polsce, Europie i Świecie na długi czas zachwieje rynkiem wszelkich usług jeździeckich: organizacji zawodów, działalności profesjonalnych jeźdźców, szkółek rekreacyjnych, małych i większych klubów sportowych, hodowców i oczywiście PZJ. Należy ostrożnie szacować zmniejszenie obrotów branży usług jeździeckich na ponad sto milionów złotych w skali tego roku.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak trudna jest bieżąca sytuacja zarówno dla organizatorów jak i PZJ dlatego zwracamy się do Zarządu PZJ z prośbą o pilne spotkanie w formie wideokonferencji z organizatorami zawodów międzynarodowych i krajowych w celu analizy bieżącej sytuacji, wypracowania mechanizmów pobudzenia rynku organizacji imprez jeździeckich oraz omówienia krótkoterminowych zasad pomocy organizatorom zawodów. Wszystkim nam zależy, abyśmy jak najszybciej weszli ponownie na ścieżkę wzrostu. Niestety do tego czasu całe społeczeństwo jeździeckie będzie musiało ponosić wiele kosztów i wyrzeczeń.

Jednocześnie informujemy, że pierwsze robocze spotkanie w gronie części organizatorów zawodów międzynarodowych w formie wideokonferencji już się odbyło. Dla uporządkowania przebiegu wideokonferencji jako klucz uczestników spotkania proponujemy przedstawicieli wszystkich organizatorów zawodów międzynarodowych, Mistrzostw Polski i Pucharów Polski wpisanych do kalendarza centralnego w 2020 roku oraz koordynatorów cykli ogólnopolskich.

Zdajemy sobie sprawę, że w najbliższym czasie dojdzie do obniżenia i tak już zmniejszonych przychodów PZJ. Niestety sytuacja dla organizatorów zawodów jest również wyjątkowo kryzysowa i jeżeli PZJ chce aby wszyscy oni przetrwali ten trudny czas i ponownie odprowadzali kwoty takie jak przed kryzysem, to musi również zmniejszyć pewne wymagania finansowe. Zdajemy sobie również sprawę, że PZJ to nie PZPN i nie ma możliwości finansowych aby wpompować w środowisko jeździeckie kwoty rzędu 120 mln złotych. Jesteśmy jednak przekonani, że wspólnie naszymi rozsądnymi działaniami jesteśmy w stanie powrócić do czasów świetności i rozwoju branży jeździeckiej. 

Szanowni członkowie Zarządu prosimy o potraktowanie tego listu jako wspólnego stanowiska wszystkich niżej podpisanych Organizatorów imprez jeździeckich i opublikowanie go na stronie internetowej Polskiego Związku Jeździeckiego.

Z poważaniem

Kaja Koczurowska-Wawrzkiewicz (Hipodrom Sopot), Karolina Krempeć (JKS Barłomino), Jan Ludwiczak (KJ Agro-handel Śrem), Bogdan Zgórski (KJ Classic Solec Kujawski), Jagoda Turczyńska (KJ Facimiech), Anna Szary-Ziębicka (KJK Szary Michałowice), KJ Lewada Zakrzów, Mateusz Cichoń (KJ Lider Radzionków), Szymon Tarant (KS Jumping Events), Natalia Czernik (KS Verso La Natura), Marcin Konarski (LKS Stragona Strzegom), Tomasz Kobierski (Międzynarodowe Targi Poznańskie), Ośrodek Jeździecki Lando Ptakowice, Henryk Jan Święcicki (SJ Baborówko), Tomasz Bałuk (Stadnina Koni Ciekocinko), Magdalena Donimirska-Wodzicka (Stadnina Koni Moszna), Jacek Ostrowski (Stado Ogierów Bogusławice), Dominik Nowacki (Totalizator Sportowy)

List organizatorów zawodów do PZJ (PDF)
tekst i opracowanie: equista.pl, źródło: PZJ