Reakcja wiceprezesa PZJ na słowa europosłanki Sylwii Spurek

Data publikacji: 2021-11-24
Jazda konna, fot. pixabay.com


Wywiad Piotra Witwickiego z Sylwią Spurek wzbudził ogromne kontrowersje ze względu na to, że europosłanka wyraziła stanowczą krytykę jeździectwa, uznając, że ta dyscyplina powinna „zniknąć”, ponieważ polega na wykorzystywaniu koniu i sprowadzaniu ich do roli sprzętu sportowego. Na słowa członkini Partii Zielonych zareagowali m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz czy Marcin Kamiński, wiceprezes Polskiego Związku Jeździeckiego.


Sam wywiad opublikowano w „Tygodniku Interia”, a pośród różnych tematów pojawiło się właśnie jeździectwo. Wg Sylwii Spurek dyscyplina powinna natychmiast zniknąć, ponieważ w całości opiera się o wykorzystywanie zwierząt. W dalszej części rozmowy europosłanka dodała, że w jazda konna to tak naprawdę eksploatacja koni, w której nie ma miejsca na nawiązywanie więzi czy inne głębsze relacje, co dotyczy również np. hipoterapii. Na poparcie swoich tez polityk przywołała opinie osób związanych z branżą jeździecką (w tym zawodników i zawodniczek), wg których konie od dawna są traktowane jako rzeczy czy sprzęt sportowy. 


Tak wywiad podsumował Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego: „Po zakazie hodowli, wędkarstwa, promocji mięsa i nabiału, pani Sylwia Spurek proponuje zakaz jeździectwa. Absurd goni absurd!”, natomiast Marcin Kamiński, wiceprezes Polskiego Związku Jeździeckiego, zaproponował Sylwii Spurek możliwość wspólnego odwiedzenia stajni, by europosłanka mogła „osobiście przekonać się, w jaki sposób dbamy i jak traktujemy na co dzień naszych sportowych partnerów i przyjaciół – konie”. Wiceprezes PZJ zaznaczył też, że opinie głoszone przez Sylwię Spurek są „krzywdzące dla miłośników koni i mogą wynikać jedynie z powierzchownej znajomości hippiki”, a ponadto podkreślił też ważną rolę jazdy konnej w m.in. rehabilitacji osób niepełnosprawnych czy wychowywaniu dzieci i uczeniu ich troszczenia się o zwierzęta. Co istotne, Marcin Kamiński odniósł się też do zarzutu o rzekomym braku więzi: „Wyjątkowość sportu jeździeckiego polega przede wszystkim na budowaniu wieloletniej relacji człowieka z koniem. Wzajemna współpraca oparta jest na szacunku i dbałości o partnera. Znawcy koni wiedzą, że każda jazda jest zwieńczeniem wielogodzinnej opieki nad zwierzęciem”. tekst i opracowanie: equista.pl, źródła cytatów: wywiad Piotra Witwickiego z Sylwią Spurek („Tygodnik Interia”)profil Władysława Kosiniaka-Kamysza na Twitterze, artykuł Pauliny E. Godlewskiej na stronie wydarzenia.interia.pl, fot. pixabay.com