2 stycznia br. odszedł oldenburski Blue Hors Don Schufro (Donnerhall – Fiesta/Pik Bube I), który przez 20 lat był wizytówką duńskiej stacji ogierów Blue Hors. Światowi eksperci uważali go za legendę zarówno sportu, jak i hodowli, w czym nie było nawet odrobiny przesady – ogier niemal kolekcjonował medale, a jednocześnie powoli stawał się jednym z filarów współczesnej hodowli koni ujeżdżeniowych.
Blue Hors Don Schufro przyszedł na świat 21 marca 1993 r. pod okiem Martina Meiera (GER). Dobór ojca w zasadzie gwarantował sukces, w końcu Donnerhall (Donnerwetter – Ninette/Markus) to marka sama w sobie! Ten ogier stulecia do dziś słynie z rekordowej liczby licencjonowanych synów i córek o wysokim potencjale hodowlanym, poza tym był zdobywcą wielu medali oraz tytułów – przykładami mogą być złote medale wywalczone podczas Mistrzostw Świata (1994, 1998) i Europy (1997). 3-letni Blue Hors Don Schufro trafił do stajni Paula Schockemöhle’a, a w 1997 r. został uznany przez Związek Oldenburski. W tym samym roku zainteresował się nim Kell Kirk Kristiansen, wnuk twórcy Lego. Miliarder marzył o tym, by jego stadnina Blue Hors została najbardziej wpływową stacją ogierów w całej Danii, dlatego wyszukiwał i sprowadzał najlepiej rokujące konie – wśród nich znalazł się Blue Hors Don Schufro.
W 2000 r. przyszedł czas na debiut na międzynarodowych zawodach, niestety 2 lata później koń musiał przejść operację usunięcia przepukliny pachwinowej oraz jądra. Na czworoboki świata powrócił w 2004 r. – wówczas już wraz z Andreasem Helgstrandem (DEN), z którym odniósł szereg zwycięstw, w tym np. 30 wygranych konkursów Grand Prix. Najistotniejszym sukcesem było zdobycie brązu w klasyfikacji drużynowej podczas Igrzysk Olimpijskich (2008).
Wagę hodowlaną tego konia potwierdza ostatni ranking WBFSH w kategorii ogierów ujeżdżeniowych (World Breeding Federation for Sport Horses, Światowa Federacja Hodowców Koni Sportowych), w którym Blue Hors Don Schufro zajął 10. miejsce. Jego wpływ na hodowlę w różnych krajach jest nieoceniony, bez niego Dania czy Szwecja nie miałyby tak wysokich pozycji wśród europejskich hodowli koni ujeżdżeniowych.
Pozostawił po sobie aż 30 uznanych synów, w tym elitarne ogiery takie jak Diamond Hit (Blue Hors Don Schufro – Loretta/Ramino) czy Blue Hors Don Romantic (Blue Hors Don Schufro – Rosita/Romancier). Do najbardziej zasłużonych klaczy po tym ogierze zaliczamy obecnie 15-letnią Weihegold Old (Blue Hors Don Schufro –Weihevoll/Sandro Hit), która tworzy duet z Isabell Werth (GER), najlepszą dresażystką świata. Przykładowymi sukcesami tej pary mogą być złote medale zdobyte podczas finałów World Cup w Göteborgu (2019) i Paryżu (2018), jak również srebro (indywidualnie) i złoto (drużynowo) olimpijskie (Rio de Janeiro 2016).