IO Rio 2016: Królowa jest tylko jedna ♥

Data publikacji: 2016-08-15
Charlotte Dujardin & Valegro fot. Richard Juilliart i Dirk Caremans
Charlotte Dujardin fot. Richard Juilliart & Dirk Caremans/FEI

 

Królowa jest tylko jedna! Charlotte Dujardin, dosiadając Valegro we wspaniałym stylu zwyciężyła w konkursie Grand Prix Freestyle. Tym samym do złotego medalu igrzysk olimpijskich zdobytego w Londynie "dorzuciła" dziś złoty krążek wywalczony w Rio.

Dzisiejszy przejazd Charlotte i Valegro był praktycznie idealny. Dziesiątki sypały się gęsto. Sędziowie szczególnie mocno docenili harmonię pomiędzy amazonką i jej niezwykłym wierzchowcem, jednomyślnie przyznając za ten element same "10"! Para w swoim ciekawym programie zaprezentowała m.in. wspaniały regularny i bardzo swobodny kłus wyciagnięty, trudne technicznie i świetnie wykonane ciągi w pasażach oraz doskonałe zmiany co tempo (5 na 7 sędziów uznało je za idealne, przyznając maksymalną notę - 10). W efekcie nota 93,857% tylko 0,5% słabsza od rekordu Grand Prix Freestyle ustanowionego przez Charlotte i Valegro w grudniu 2014 roku.

Dwa kolejne medale wywalczyły repeentantki Niemiec - Isabell Werth i Kristina Broring-Sprehe. Przejazd Isabell, startującej na klaczy Weihegold OLD sędziowie ocenili na 89,071%, natomiast Kristiny i Desperadosa na 87,142%. 

Publiczność śledząca konkurs na żywo aktywnie okazywała swoją opinię dotyczącą ocen przyznawanych przez sędziów. Sporo kontrowersji, wyrażonych gwizdami i buczeniem, wywołała zbyt niska (w opinii widzów) nota pary hiszpańskiej Severo Jesus Jurado Lopez & Lorenzo. 

 

 Medalistki IO Rio 2016 w konkurencji ujeżdżenia. Od lewej Isabel Werth (GER), Charlotte Dujardin (GBR)
oraz Kristina Broring-Sprehe (GER), fot. fot. Richard Juilliart

 

 

Grand Prix Freestyle, 15.08.2016 - IO Rio de Janeiro 2016

  1. Charlotte Dujardin (GBR) & Valegro - 93,857%
  2. Isabell Werth (GER) & Weihegold OLD - 89,071%
  3. Kristina Desperados-Sprehe (GER) - 87,142%
  4. Laura Graves (USA) & Verdades - 85,196%
  5. Severo Jesus Jurado Lopez (ESP) & Lorenzo - 83,625%
  6. Dorothee Schneider (GER) & Showtime FRH - 82,946%
  7. Carl Hester (GBR) & Nip Tuck - 82,553%
  8. Tinne Wilhelmson Silfven (SWE) & Don Auriello - 81,553%
  9. Hans Peter Minderhoud (NED) & Johnson - 80,571%
  10. Beatriz Ferrer-Salat (ESP) & Delgado - 80,161% 

Wyniki do pobrania

 

Dzisiejszy konkurs Grand Prix Freestyle był ostatnim etapem olimpijskiej rywalizacji dresażystów. To co może szczególnie zaskakiwać to słabsza niż ostatnio postawa zawodników holenderskich. Żaden z reprezentantów tego kraju nie zdobył w Rio medalu, a przypomnijmy że Holendrzy to aktualni Mistrzowie Europy (Aachen, 2015) i brązowi medaliści Mistrzostw Świata (Caen, 2014).

 

Łzy Charlotte czy Valegro zakończy karierę?

Po przejeździe w Grand Prix Freestyle Charlotte Dujardin nie mogła powstrzymać łez. Czy dzisiejszy występ był ostatnim startem Valegro na imprezie rangi mistrzowskiej? W takim tonie zawodniczka wypowiadała się jeszcze niedawno, jednak jej trener - Carl Hester zdementował informację o wczesnej emeryturze dla tego konia. Jaka będzie ostateczna decyzja? Zapewne poznamy ją niebawem. 

 

 

 

fot. /FEI