IO Paryż 2024: Niezwykła lokalizacja dla dyscyplin jeździeckich!

Data publikacji: 2018-08-11
Projekt stadionu w Wersalu, zrzut ekranu: Paris 2024 
 

Wybór gospodarza Igrzysk Olimpijskich 2024 nie był pozbawiony nieoczekiwanych zwrotów akcji (więcej pisaliśmy o tym TUTAJ), jednak 13 września 2017 r. w Limie ogłoszono, że ostatecznie to Paryż będzie organizatorem najstarszej i najważniejszej imprezy sportowej (więcej o tym TUTAJ). Niedawno odbyło się spotkanie francuskiej minister sportu, mera Wersalu oraz pani dyrektor pałacu wersalskiego – co udało im się ustalić?

 

Ludzie z całego świata odwiedzają Paryż i podziwiają niezwykłą architekturę

 

Stolica Francji przyjmie najlepszych sportowców świata już po raz trzeci. Pierwsze IO w Paryżu odbyły się w 1900 r. i na zawsze zmieniły historię jeździectwa – to właśnie wtedy sporty konne zostały uznane za dyscyplinę olimpijską, a wśród konkurencji znalazły się: konkurs skoków, potęga skoku oraz tzw. long jump (skok przez dużych rozmiarów rów z wodą). Zawodnicy mierzyli się też w powożeniu zaprzęgami konnymi oraz łączeniu jazdy konnej z polowaniem, jednak te zmagania nie zostały uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Druga olimpiada w Paryżu – IO 1924 – okazała się szczególnie radosna dla Polaków. Adam Królikiewicz (wówczas porucznik, później major kawalerii Wojska Polskiego) w bardzo dobrym stylu wystartował z Picadorem w konkurencji skoki przez przeszkody, czego rezultatem było zdobycie brązu, a tym samym pierwszego indywidualnego medalu olimpijskiego w historii Polski.

 

Major Adam Królikiewicz & Picador

 

Wiadomo już, gdzie powstanie tymczasowy stadion dla zmagań jeździeckich. Ingmar De Vos (prezydent FEI) powiedział o wybranej lokalizacji, że będzie „klejnotem koncepcji Paryż 2024” oraz „gwarancją wyjątkowych wrażeń zarówno dla widzów, jak i zawodników”. Chodzi o pałac w Wersalu, który jest położony niecałe 20 km od Paryża. Dawna siedziba królów Francji do dziś jest dumą wszystkich Francuzów, a także miejscem wielu ważnych wydarzeń (np. w 1919 r. podpisano tu traktat wersalski, który zakończył I wojnę światową oraz oficjalnie przywrócił niepodległą Polskę na mapę Europy).

 

Ogrody wersalskie 

 

Jednym z fundamentów paryskiej oferty było to, by poszczególne dyscypliny były rozgrywane w historycznych miejscach. Wersal – widniejący przecież na liście światowego dziedzictwa UNESCO – jest idealnym przykładem. Dokładna forma Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich jeszcze nie jest ostatecznie ustalona, jednak francuscy organizatorzy są przekonani co do perspektywy udanego mariażu sportu, natury i kultury. W Wersalu spotkali się Laura Flessel (francuska minister sportu i utytułowana szpadzistka), François de Mazières (mer Wersalu) oraz Catherine Pégard (pani dyrektor pałacu wersalskiego), a powody objaśniła pierwsza z wymienionych: „Gdy przybyli tu przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, niestety nie mogłam uczestniczyć w spotkaniu. To dlatego jestem tu dzisiaj, abyśmy mogli omówić szczegóły naszej przyszłej olimpiady".

 

Tak zaplanowano parkur podczas IO w Paryżu w 2024 roku

 

Głównymi celami organizacji IO będą ekologia oraz odpowiedzialne zarządzanie finansami. Oprócz tego Flessel chciałaby również, aby Igrzyska były wizytówką francuskiej kultury – stąd współpraca z ministrem kultury. Wersal ma reprezentować dziedzictwo kulturowe i sportowe, a organizatorzy obiecują przygotowanie wyjątkowej uroczystości, która przyciągnie mnóstwo widzów. Przyszłych gospodarzy już teraz rozpiera duma, a wypowiedzi francuskiej minister sportu są pełne entuzjazmu: „Tłumy będą głośne, przyprowadzimy rodziny i przyjaciół. Francja zabłyśnie na arenie międzynarodowej, a to miejsce [pałac wersalski] olśniewa”. Podobne emocje towarzyszą Tony’emu Estanguetowi, prezesowi IO Paris 2024: „Wybrana lokalizacja symbolizuje wszystko, czego chcemy i oczekujemy od Igrzysk: niesamowitych wydarzeń rozgrywanych w sercu miejsca mocno związanego z kulturą, gdzie będzie można dzielić się pasją, wartościami oraz promować olimpizm jak nigdy dotąd”.

 

To będą wspaniałe Igrzyska Olimpijskie w niezwykłym miejscu! 

 

 

 

 

 

fot. materiały prasowe/pixabay, tekst i opracowanie: equista.pl