Dwa miasta powalczą o prawo organizacji IO 2024?

Data publikacji: 2017-02-24
Maikel van der Vleuten & Verdi fot. Arnd Bronkhorst/FEI
Maikel van der Vleuten & VDL Groep Verdi TN N.O.P., IO Rio 2016, fot. Arnd Bronkhorst/FEI

 

Choć do rozergania kolejnych, letnich igrzysk olimpijskich IO Tokio 2020 pozostały jeszcze trzy lata,  już teraz trwa poszukiwanie kandydatów do organizacji IO 2024. Początkowo chęć organizacji tej największej, międzynarodowej imprezy sportowej zgłosiło pięć miast - Hamburg (Niemcy), Rzym (Włochy), Budapeszt (Węgry), Paryż (Francja) i Los Angeles (USA). Jakiś czas temu z wyścigu wycofały się Hamburg i Rzym, a teraz dołączył do nich również Budapeszt. Powodem rezygnacji jest niechęć mieszkańców Węgier, którzy po decyzji władz o włączeniu się w olimpijski wyścig rozpoczęli zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie. 

W tej chwili na placu boju pozostają więc tylko Paryż i Los Angeles. Obie metropolie w przeszłości były gospodarzami igrzysk olimpijskich - w Paryżu rozegrano je w 1900 i 1924 roku, w Los Angeles w 1932 i 1984. Gospodrza IO 2024 poznamy 13 września 2017 roku podczas zjazdu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Limie. 

Przypomnijmy, że dziś do jeździeckich konkurencji olimpijskich zaliczamy: skoki przez przeszkody, ujeżdżenie WKKW, a do paraolimpijskich - paraujeżdżenie.