Niezwykłe konie: Emigrant (Ararat x Eukaliptus)

Data publikacji: 2020-04-05
Emigrant (Ararat – Emigrantka/Eukaliptus), fot. www.viselphotography.com


W nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2019 roku, na facebookowym profilu stadniny Valley Oak Arabians pojawiła się informacja, że odszedł 28-letni Emigrant (Ararat – Emigrantka/Eukaliptus). Wyhodowany w Polsce ogier czystej krwi arabskiej był efektem przemyślanej strategii hodowlanej – od początku pokładano w nim wielkie nadzieje, z czego udało mu się wywiązać w spektakularny sposób. Oto historia tego niesamowitego konia.


Krótka prezentacja ogiera Emigrant


Emigrant (Ararat – Emigrantka/Eukaliptus) przyszedł na świat 30 stycznia 1991 r. w SK Michałów, a jego rodziców dobrano w taki sposób, by zdecydowanie zwiększyć szansę na sukces. Ogier wywodził się z linii klaczy Milordka (ur. 1810 r.) i ogiera Saklawi I (ur. 1886 r.), dzięki któremu kolejne pokolenia cechują się niezwykłą urodą i doskonałością. Był drugim źrebięciem klaczy Emigrantka (Eukaliptus – Emigracja/Palas) – Czempionki Polski i Europy, córki klaczy Emigracja (Palas – Emisja/Carycyn), którą nazywano „perłą Michałowa”. Dziadkiem od strony matki był legendarny ogier Eukaliptus (Bandos – Eunice/Comet), syn rewelacyjnego reproduktora ogiera Bandos (Negatiw – Bandola /Witraż). Ojcem Emigranta był janowski Ararat (Palas – Arra/Bandos) – Czempion Polski, który w 2003 r. stacjonował w holenderskiej stadninie Vlasakker Arabians. W  jego drzewie genealogicznym widnieje też np. klacz Bałałajka (Amurath Sahib – Iwonka III/Ibn Mahomet), matka „Objawienia Ameryki” (szerzej na ten temat pisaliśmy TUTAJ) oraz „Królowej Polski”, czyli odpowiednio Baska (Witraż – Bałałajka/Amurath Sahib) i Bandoli (Witraż – Bałałajka/Amurath Sahib). To po prostu nie mogło się nie udać! Emigrant charakteryzował się piękną kłodą, idealną szyją i elegancją widoczną w każdym ruchu, był arabem, o którym do dziś marzy każdy hodowca tej rasy.


Emigrant (Ararat – Emigrantka/Eukaliptus)Jako 3-latek zadebiutował na torze wyścigowym (na 22 starty odniósł 2 zwycięstwa), a w 1996 r. rozpoczęła się jego kariera hodowlana. W różnych latach stacjonował w SK Michałów, SK Janów Podlaski i SO Białka, przez lata zdobył niezliczoną ilość tytułów – był m.in.: Czempionem Europy (2001), Wiceczempionem Ogierów Pucharu Narodów (1999), Czempionem Polski (2002) czy Wiceczempionem Polski Ogierów (1997, 2000). Potomstwo ogiera na szczęście kontynuuje dobrą passę, a najważniejszymi przykładami są urodzony w 1997 r. ogier Emrod (Emigrant – Empressa/Probat) oraz urodzony w 1998 r. ogier Gaspar (Emigrant – Gaskonia/Probat). Emrod jest np. Czempionem Polski Ogierów Młodszych (1998) czy Wiceczempionem Ogierów Polski (2003), z kolei Gaspar to Czempion Polski (2006), Czempion Polski Ogierów Młodszych i Najlepszy Koń Pokazu w Białce (2000) czy Wiceczempion Ogierów Starszych w Wintzenheim (2002). Warto wspomnieć także o urodzonym w 1997 r. ogierze Frez (Emigrant – Frejlina/Pepton), ponieważ jest najlepiej zarabiającym synem Emigranta – na koncie ma 57 startów, a łącznie wygrał niemal 50 tys. zł.

Ogier Emigrant i jego potomstwoGdy urodziwy Emigrant miał już w Polsce status końskiej gwiazdy, bardzo zainteresował się nim hodowca ze Stanów Zjednoczonych. Manny Vierra z Valley Oak Arabians (mieści się w Brentwood w stanie Kalifornia) chciał dość szybko rozwinąć swoją stadninę, a do tego potrzebował niesamowitego i jedynego w swoim rodzaju ogiera. Emigrant w pełni spełniał te wymagania, jednak ewentualne sprowadzenie go do USA wcale nie było takie proste. W załatwianiu formalności pomagał Raymond Mazzei z Furioso Farms, który z tej okazji odwiedził Polskę aż 185 razy! Wydawało się, że negocjacje zakończą się fiaskiem, ale po roku w końcu się udało – determinacja Vierry i jego przyjaciela doprowadziła do tego, że w czerwcu 2008 r. Emigrant opuścił SK Michałów i trafił do amerykańskiej stadniny Valley Oak Arabians. Pomimo tego polscy hodowcy nie musieli wykluczyć słynnego araba ze swoich planów hodowlanych – od 2009 r. mrożone nasienie ogiera było dostępne w Europejskim Centrum Rozrodu w SK Michałów.

Emigrant przebywał w Valley Oak Arabians już do samego końca, a na facebookowym profilu stadniny pojawiło się zdjęcie ogiera, które podpisano tymi słowami:

To bardzo smutny dzień w stadninie Valley Oak Arabians. Straciliśmy naszego wspaniałego ogiera hodowlanego Emigrant. Był jednym z najbardziej znaczących koni hodowlanych swoich czasów. Manny Vierra  miał zaszczyt zakupić go od polskiego Stada Koni Michałów. Emigrant zostawił na farmie wiele świetnych córek i synów. W styczniu tego roku skończył 28 lat. Będzie nam go brakowało.
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. www.valleyoakarabians.com, April Visel www.viselphotography.comKonie - zobacz rodowody

Emigrant