O niesamowicie szybkiej ewolucji jakuckich koni

Data publikacji: 2020-03-24
O niesamowicie szybkiej ewolucji jakuckich koni, fot. www.yakutiaphoto.com

 

Jakucja (Republika Sacha, część Federacji Rosyjskiej) jest położona we wschodniej części Syberii. To miejsce wyjątkowo nieprzyjazne dla człowieka – zimy są bardzo długie, temperatury spadają nawet do -70°C, a większość terenu pokrywa wieczna zmarzlina. Jakuci zamieszkali tu najprawdopodobniej pomiędzy XIII a XV w., ale przetrwanie byłoby niepewne, gdyby nie to, że ich konie dostosowały się do zastanych warunków w niecałe… 800 lat! Tak ekspresowe tempo ewolucji zaszokowało świat nauki, ponieważ okazało się, że moc doboru naturalnego może być większa, niż dotąd sądziliśmy.

 

Tym koniom nie jest straszny mróz!

 

 

Tym tematem zajął się 40-osobowy zespół naukowców (z m.in.: Uniwersytetu Kopenhaskiego, University College London, Narodowego Centrum Badawczego „Instytut Kurczatowa”, Uniwersytetu w Bernie, Uniwersytetu Króla Sauda, Uniwersytetu Kalifornijskiego czy Rosyjskiej Akademii Nauk), którym przewodniczył Ludovic Orlando. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences. Uczeni przebadali genomy 9 współczesnych koni jakuckich i 2 dawnych koni z tych terenów, a następnie porównali je z genomami 27 koni domowych i 3 koni Przewalskiego. Wyniki były jednoznaczne – konie jakuckie nie mają nic wspólnego z rodzimymi końmi tego rejonu, ich ewolucję zapoczątkowało przybycie wraz z Jakutami!

 

Szybkie dostosowanie się było możliwe dzięki imponującej adaptacji fenotypowej, która doprowadziła do wypracowania zwartej budowy ciała i krótkich kończyn, a także pojawiania się zimą gęstej sierści. To nie wszystko, ponieważ zmienił się również metabolizm – konie w bardzo krótkim okresie wegetacyjnym szybko gromadzą zapasy tłuszczu, a podczas długiej zimy powoli z nich korzystają. Jakuckie konie świetnie tu sobie radzą, przez cały rok żyją na świeżym powietrzu (trzeba dodać, że roczna amplituda temperatur wynosi ok. 100°C), a pasą się samodzielnie wykopywaną roślinnością, która znajduje się pod śniegiem przez 7-8 miesięcy w roku.

 

Życie codzienne w Jakucji 

 

Ewolucja sama „zadbała” o to, by nowe warunki nie doprowadziły do wymarcia koni jakuckich, a ich szybkie dostosowanie się do otaczającego środowiska pozwoliło też przetrwać ludziom, ponieważ mieli oni zachowany stały dostęp do mleka i mięsa, jak również mogli nadal używać swoich koni do przemieszczania się po rozległym terenie. Do tej pory sądziliśmy, że tak poważne zmiany w organizmach nie mogą zajść w zaledwie 800 lat, dlatego wyniki tych badań mogą być początkiem kolejnych niesamowitych odkryć!

 

 

Pełne wyniki badań są dostępne TUTAJ

 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Ajar Varlamov / www.yakutiaphoto.com