Jeździjmy #zawszewkasku!

Data publikacji: 2018-04-10
Jeździjmy #zawszewkasku! grafika equista.pl

 

Każdy, kto miał styczność z jazdą konną, wie o konieczności używania kasku. Nie ma znaczenia, czy chodzi o jazdę rekreacyjną, czy sportową – koń jest zwierzęciem nieprzewidywalnym, do tego wypadki mogą zdarzyć się nawet najlepszym i najbardziej doświadczonym. Właśnie z tego powodu jeździectwo jest uznawane za sport ekstremalny i obarczony dużym ryzykiem powstania urazów. O jakich zasadach bezpieczeństwa powinno się pamiętać? Jaki kask wybrać i na co zwracać szczególną uwagę?

 

 

Wbrew pozorom, ten temat nie jest kierowany jedynie do początkujących jeźdźców lub pragnących rozpocząć przygodę z jazdą konną. Można wyróżnić kilka grup osób, które – nawet mimo zainteresowania tematem czy z wieloletnią praktyką – również są zagrożone. Brak kasku, uśpiona czujność czy źle dobrany sprzęt może skutkować poważnymi konsekwencjami. W gronie najbardziej zagrożonych znalazły się osoby po 40. roku życia oraz nastolatkowie. Pierwsza grupa ze względu na obniżającą się sprawność fizyczną, druga z powodu bagatelizowania ryzyka, jakie niesie nie sobą jazda konna. Dodatkowym zgubnym czynnikiem jest rutyna, o której również nie można zapominać – według badań pojawia się ona po ok. 3 latach spędzonych z końmi.

O konieczności noszenia kasków często przypominają znani i utytułowani jeźdźcy. Można tu przypomnieć chociażby Yazmin Pinchen (GBR), która uległa groźnemu wypadkowi (więcej pisaliśmy o tym TUTAJ). Warto też zdać sobie sprawę z tego, że brak kasku podczas wypadku może skończyć się poważnymi obrażeniami lub długotrwałym leczeniem, co w efekcie chwilowo lub całkowicie wyklucza jeźdźca ze sportu.

 

Dominik Nowacki - Dyrektor Projektu Cavaliada o akcji #zawszewkasku


W tym roku CAVALIADA postanowiła zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo jeźdźców, stąd akcja #zawszewkasku. Przypomnijmy, że CAVALIADA Tour to cykl halowych zawodów jeździeckich, które są wspierane i autoryzowane przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Jest to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń hippicznych w tej części Europy. Co roku zmagania możemy podziwiać w trzech miastach (Poznaniu, Lublinie i Warszawie), a podczas każdej edycji nie brakuje sportowych emocji w czasie rozgrywania konkursów skoków przez przeszkody, ujeżdżenia, WKKW oraz powożenia. Zawody w skokach przez przeszkody są rozgrywane w randze Finału Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Połączenie trzech sfer – sportowej, pokazowej oraz targów branży jeździeckiej – pozwala na popularyzowanie tej dyscypliny, a szerokie grono odbiorców chętnie angażuje się w akcje promowane przez CAVALIADĘ.

 

W ramach akcji #zawszewkasku głos zabrali także doświadczeni i lubiani polscy zawodnicy, czyli m.in. Jarosław Skrzyczyński, Adam GrzegorzewskiFilip Lewicki, Mateusz Kiempa, Marek Lewicki, Aleksandra Kozanecka, Ilona Janas czy Andrzej Opłatek. Kolejne filmiki będą udostępniane na fanpage'u Cavaliady.   


Jarosław Skrzyczyński #zawszewkasku 

 

Adam Grzegorzewski & Filip Lewicki #zawszewkasku

 

Mateusz Kiempa #zawszewkasku

 

Marek Lewicki #zawszewkasku

 

Aleksandra Kozanecka #zawszewkasku

 

Ilona Janas #zawszewkasku

 

Andrzej Opłatek #zawszewkasku

 

Na przestrzeni lat świadomość i potrzeba bezpieczeństwa nieustannie rosną, zwykłe toczki zostały zastąpione przez kaski i kaskotoczki, które przechodzą dokładne testy, zanim zostanie im przyznany atest. Równocześnie są one tak projektowane, by były przewiewne i wygodne, a głowa jeźdźca dobrze w nich wyglądała. W razie upadku solidny kask przejmuje znaczną moc uderzenia, a po takim incydencie należy zwrócić się do producenta, który określi, czy kask jest nadal zdatny do użytku i będzie prawidłowo spełniał swoją rolę. Warto też zwrócić uwagę na strosowanie odblasków (pisaliśmy o tym TUTAJ) oraz o zasadach bezpiecznych wyjazdów w teren (artykuł dostępny TUTAJ).


W ofercie producentów jest dostępnych wiele innych sprzętów, które mają za zadanie zminimalizować ryzyko podczas pracy z końmi. Jest ich tak dużo, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – akcesoria są dostępne we wszystkich możliwych kolorach i nawet najbardziej fantazyjnych wzorach. I choć nie są one najtańsze, warto zainwestować, bo zdrowie to ostatnia sprawa, na której powinno się oszczędzać.

 
 
 

fot. materiały prasowe, grafika, tekst i opracowanie: equista.pl