Każdy, kto miał styczność z jazdą konną, wie o konieczności używania kasku. Nie ma znaczenia, czy chodzi o jazdę rekreacyjną, czy sportową – koń jest zwierzęciem nieprzewidywalnym, do tego wypadki mogą zdarzyć się nawet najlepszym i najbardziej doświadczonym. Właśnie z tego powodu jeździectwo jest uznawane za sport ekstremalny i obarczony dużym ryzykiem powstania urazów. O jakich zasadach bezpieczeństwa powinno się pamiętać? Jaki kask wybrać i na co zwracać szczególną uwagę?
Wbrew pozorom, ten temat nie jest kierowany jedynie do początkujących jeźdźców lub pragnących rozpocząć przygodę z jazdą konną. Można wyróżnić kilka grup osób, które – nawet mimo zainteresowania tematem czy z wieloletnią praktyką – również są zagrożone. Brak kasku, uśpiona czujność czy źle dobrany sprzęt może skutkować poważnymi konsekwencjami. W gronie najbardziej zagrożonych znalazły się osoby po 40. roku życia oraz nastolatkowie. Pierwsza grupa ze względu na obniżającą się sprawność fizyczną, druga z powodu bagatelizowania ryzyka, jakie niesie nie sobą jazda konna. Dodatkowym zgubnym czynnikiem jest rutyna, o której również nie można zapominać – według badań pojawia się ona po ok. 3 latach spędzonych z końmi.
O konieczności noszenia kasków często przypominają znani i utytułowani jeźdźcy. Można tu przypomnieć chociażby Yazmin Pinchen (GBR), która uległa groźnemu wypadkowi (więcej pisaliśmy o tym TUTAJ). Warto też zdać sobie sprawę z tego, że brak kasku podczas wypadku może skończyć się poważnymi obrażeniami lub długotrwałym leczeniem, co w efekcie chwilowo lub całkowicie wyklucza jeźdźca ze sportu.
W tym roku CAVALIADA postanowiła zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo jeźdźców, stąd akcja #zawszewkasku. Przypomnijmy, że CAVALIADA Tour to cykl halowych zawodów jeździeckich, które są wspierane i autoryzowane przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Jest to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń hippicznych w tej części Europy. Co roku zmagania możemy podziwiać w trzech miastach (Poznaniu, Lublinie i Warszawie), a podczas każdej edycji nie brakuje sportowych emocji w czasie rozgrywania konkursów skoków przez przeszkody, ujeżdżenia, WKKW oraz powożenia. Zawody w skokach przez przeszkody są rozgrywane w randze Finału Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Połączenie trzech sfer – sportowej, pokazowej oraz targów branży jeździeckiej – pozwala na popularyzowanie tej dyscypliny, a szerokie grono odbiorców chętnie angażuje się w akcje promowane przez CAVALIADĘ.
W ramach akcji #zawszewkasku głos zabrali także doświadczeni i lubiani polscy zawodnicy, czyli m.in. Jarosław Skrzyczyński, Adam Grzegorzewski, Filip Lewicki, Mateusz Kiempa, Marek Lewicki, Aleksandra Kozanecka, Ilona Janas czy Andrzej Opłatek. Kolejne filmiki będą udostępniane na fanpage'u Cavaliady.
Na przestrzeni lat świadomość i potrzeba bezpieczeństwa nieustannie rosną, zwykłe toczki zostały zastąpione przez kaski i kaskotoczki, które przechodzą dokładne testy, zanim zostanie im przyznany atest. Równocześnie są one tak projektowane, by były przewiewne i wygodne, a głowa jeźdźca dobrze w nich wyglądała. W razie upadku solidny kask przejmuje znaczną moc uderzenia, a po takim incydencie należy zwrócić się do producenta, który określi, czy kask jest nadal zdatny do użytku i będzie prawidłowo spełniał swoją rolę. Warto też zwrócić uwagę na strosowanie odblasków (pisaliśmy o tym TUTAJ) oraz o zasadach bezpiecznych wyjazdów w teren (artykuł dostępny TUTAJ).
W ofercie producentów jest dostępnych wiele innych sprzętów, które mają za zadanie zminimalizować ryzyko podczas pracy z końmi. Jest ich tak dużo, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – akcesoria są dostępne we wszystkich możliwych kolorach i nawet najbardziej fantazyjnych wzorach. I choć nie są one najtańsze, warto zainwestować, bo zdrowie to ostatnia sprawa, na której powinno się oszczędzać.