In memoriam: Dressage Royal

Data publikacji: 2022-11-02
In memoriam: Dressage Royal, fot. www.sprehe-hengste.de


Choć sam nie miał na koncie oszałamiających sukcesów w dresażu, jego potomstwo od lat robi furorę na najważniejszych zmaganiach w ujeżdżeniu, dzięki czemu oldenburski Dressage Royal (Donnerhall – Rosalie/Rubinstein I) szybko dołączył do elitarnego grona czołowych niemieckich reproduktorów. W poniedziałek (31 października) na facebookowym koncie ośrodka Sprehe Hengste opublikowano smutną wiadomość o uśpieniu tego 24-letniego ogiera.


Urodzony w 1998 r. Dressage Royal był synem Donnerhalla (Donnerwetter – Ninette/Markus), rewelacyjnego sportowca i jeszcze lepszego reproduktora – ten wybitny koń był np. złotym medalistą Mistrzostw Świata (1994, 1998) i Europy (1997), jak również ojcem takich gwiazd jak Blue Hors Don Schufro (Donnerhall – Fiesta/Pik Bube I) czy De Niro (Donnerhall – Alicante/Akzent II). Dobre pochodzenie Dressage Royal to zaledwie początek, ponieważ ogier był też bardzo chwalony za doskonały charakter, niespotykaną jezdność, przepiękną budowę oraz… zaskakującą umiejętność wykonywania doskonałych skoków, co jest rzadkością w przypadku koni ujeżdżeniowych. Co prawda jako 5-latek dosłownie otarł się o podium mistrzostw Niemiec (2003), ale kolejne lata nie przyniosły żadnych większych sukcesów w sporcie. Na szczęście z  tego typu oczekiwań znakomicie wywiązuje się potomstwo ogiera Dressage Royal. Oto kilka przykładów: wał. Desperado OLD (Dressage Royal – Balalaika/Rouletto) – zdobywca złota podczas Mistrzostw Świata Młodych Koni (2008), og. Damsey FRH (Dressage Royal – Ria Grande/Ritual) – drużynowy mistrz Europy (2017) i brązowy medalista finału FEI World Cup™ (2019), og. Uno Don Diego (Dressage Royal – Uno Frederica/Falkland) – uczestnik Mistrzostw Świata Młodych Koni (2009).


W ostatnim czasie Dressage Royal nie czuł się najlepiej, a niedawne pogorszenie się stanu jego zdrowia skłoniło rodzinę Kothe do podjęcia decyzji o uśpieniu ogiera. tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Sprehe Hengste  Konie - zobacz rodowody

Dressage Royal