In memoriam: Berlin Bej

Data publikacji: 2022-10-11
In memoriam: Berlin Bej, fot. SK Sęczkowo/Magdalena Gnich


Z przykrością przekazujemy wiadomość o odejściu małopolskiego ogiera Berlin Bej (Elsing – Berenika/Blagier), nie tylko niezwykle odważnego sportowca, ale i wspaniałego reproduktora, którego potomstwo tworzyło duety z np. Andreasem Dibowskim (GER), Pawłem Spisakiem (POL) czy Sławomirem Uchwatem (POL). Berlin Bej wsławił się również tym, że na Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych otrzymał najwyższą możliwą notę, co do dziś stanowi ewenement.


Berlin Bej (Elsing x Blagier) na zdjęciachBerlin Bej był synem arabskiego Elsinga (El Paso – Elsinoe/Celebes) z SK Janów Podlaski i małopolskiej Bereniki (Blagier – Betty/Jongleur) z SK Walewice. Do wyźrebienia doszło 28 grudnia 1994 r. w macierzystej stadninie matki ogierka, natomiast w późniejszym czasie formalnym właścicielem Berlin Beja było SO Białka. W 1997 r. ogier wziął udział w 100-dniowym teście wierzchowym w ZT Kwidzyn, uzyskując tam ocenę bardzo dobrą (88,30), a rok później z powodzeniem ukończył 8-miesięczny test (81,05), który przeprowadzono w tym samym miejscu. Jako 4- i 5-latek Berlin Bej tworzył duet z Dariuszem Sulowskim (POL) – para miała na koncie dwukrotny udział w Czempionacie Młodych Koni w WKKW (1999 – 6. miejsce, 2000 – 14. miejsce), jak również uczestnictwo w Czempionacie Młodych Koni w skokach przez przeszkody (2000 – 25. miejsce) czy Mistrzostwach Polski Młodych Koni w WKKW (2000 – 14. miejsce). Następnie po wodze sięgnął Jarosław Pawłowski (POL), co przyniosło upragnione zwycięstwo podczas Mistrzostw Polski Młodych Koni w WKKW (2001). Za największy sukces Berlin Beja uważa się jego start w Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych na Służewcu (2000), ponieważ to właśnie tutaj ogier otrzymał 40 punktów na 40 możliwych, czego do dziś nie powtórzył żaden inny koń. Choć do tej pory była mowa jedynie o różnych zmaganiach krajowych, Berlin Bej był też doceniany poza granicami Polski – przykładem może być zdobycie przez niego tytułu wiceczempiona na Czempionacie Świata Koni Angloarabskich w
Neustadt-Dosse w Niemczech (2004).


Berlin Bej (Elsing x Blagier) w Strzegomiu Ogier był chwalony za m.in. doskonały ruch, bardzo dobry charakter czy piękną głowę, a wszystkie najlepsze cechy tego konia są łatwo dostrzegalne w jego potomstwie. Oto kilka przykładów: kl. Nadzieja (Berlin Bej – Nastka/Askar) – zwyciężczyni zawodów CNC w Sopocie (2012) i zdobywczyni 3. miejsca w konkursie CIC w Baborówku (2013), partnerka sportowa Pawła Spisaka (POL) i Andreasa Dibowskiego (GER); kl. Eberlina (Berlin Bej – Egzema/Przedświt XIII-4 x) – zdobywczyni 3. miejsca w kat. Klaczy Młodszych i Top Five na 
XVII Narodowym Młodzieżowym Czempionacie Koni Małopolskich (2014) , kl. Kaberlina (Berlin Bej – Kleopatra/Emetyt) – triumfatorka XVIII Narodowego Młodzieżowego Czempionatu Koni Małopolskich (2015), og. El Bonillo (Berlin Bej – Egzema/Przedświt XIII-4 x) – zwycięzca Mistrzostw Polski Młodych Koni w WKKW (2009) i zdobywca licencji księgi AES (2014), ogier Nort (Berlin Bej – Norma/Wiedeń) – najpierw koń wyścigowy z 11 startami na koncie (2003), potem partner sportowy Magdaleny Piotrowskiej (POL), z którą zajął 1. miejsce podczas Mistrzostw Warszawy i Mazowsza w WKKW Juniorów (2007); og. Hokus (Berlin Bej – Handra/Hipokryta) – uczestnik Mistrzostw Polski Młodych Koni w Łącku (2009), na których wystartował wraz ze Sławomirem Uchwatem (POL).


Odejście Berlin Beja to ogromna strata dla wszystkich miłośników rasy małopolskiej. Ten wspaniały koń zostanie zapamiętany jako bardzo dobry sportowiec i cenny reproduktor.

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. SK Sęczkowo/Magdalena Gnich

Konie - zobacz rodowody

Berlin Bej