In memoriam: Cassilio

Data publikacji: 2022-08-07
In memoriam: Cassilio


Przyszedł na świat w Niemczech, ale większość swojego życia spędził w Polsce, sprawdzając się tu zarówno jako sportowiec, jak i reproduktor. Wraz z Maksymilianem Wechtą rywalizował w najróżniejszych europejskich miastach, a w hodowli ceniono go za m.in. przekazywanie swoim potomkom wrodzonego zamiłowania i talentu do skoków. Planowano pozostawienie go w Stadninie Koni Racot na kolejny sezon, lecz niestety los zdecydował inaczej… Na wiecznie zielone pastwiska pogalopował 16-letni Cassilio (Cassini I – M-Heraldik /Heraldik), prawdziwa duma stacji Wechta Equestrian


Małgorzata Koszucka (POL) & Cassilio (Cassini I – M-Heraldik /Heraldik)



Holsztyński Cassilio urodził się w 2006 r. w Niemczech (hod. Franz Sager), a połączenie ze sobą ogiera Cassini I (Capitol I – Wisma/Caletto II) z klaczą M-Heraldik (Heraldik – Roulette/Capitano) właściwie od początku dawało ogromne szanse na sukces. Holsztyński Cassini I świetnie sprawdzał się w konkursach na poziomie międzynarodowym (160 cm), ponadto był też ojcem np. ogiera Berlin (Cassini I – Estia/Caretino 2), m.in. drużynowego zdobywcy złota podczas Światowych Igrzysk Jeździeckich w Akwizgranie (2006). Trudno byłoby też nie wspomnieć tu o ogierze Capitol I (Capitano – Folia/Maximus), ponieważ był nie tylko ojcem Cassini I, ale również takich jakich gwiazd jak np. Cardento (Capitol I – B-Estelle/Lord) czy Cento (Capitol I –  Viola XI/Caletto II). W przypadku rodowodu od strony matki Cassilio, czyli premiowanej klaczy M-Heraldik (Heraldik – Roulette/Capitano), uwagę zwraca ogier Heraldik (Caramel – Heraldika/Cale), który kilkukrotnie zajmował czołowe miejsca w rankingach WBFSH (np. w 2013 r. zajął 1. miejsce w zestawieniu najlepszych ogierów WKKW), lecz przede wszystkim cieszył się pozycją najpopularniejszego ogiera pełnej krwi w całych Niemczech. 


W 2008 r. Cassilio zaprezentował się na Körungu Związku Holsztyńskiego, a tuż po zakończeniu tego wydarzenia 2-letni ogier został zakupiony przez rodzinę Wechtów, która zapłaciła za niego 65 tys. euro. W ten sposób koń znalazł się w Polsce, tym samym rozpoczynając zupełnie nowy etap w swojej karierze. Najczęściej startował wraz z Maksymilianem Wechtą, choć złote medale Mistrzostw Polski Młodych Koni zdobył z Krzysztofem Ludwiczakiem (2010) i Markiem Wacławikiem (2013), a w np. 2018 r. w siodle znalazła się Małgorzata Koszucka, z którą Cassilio wziął wówczas udział w warszawskim etapie Cavaliady. Ogółem ogier rywalizował w niemal 100 konkursach na poziomie międzynarodowym, prezentując swoje umiejętności na parkurach w m.in.: Sopocie, Wiener Neustadt, Poznaniu, Neustadt Dosse, Barcelonie, Frankfurcie, Lanaken, Herning czy Ołomuńcu. Wśród najważniejszych sukcesów Cassilio należy wymienić np. zajęcie przez niego 2. miejsca w starciu na poziomie CSI2*-W (145 cm) w Budapeszcie (2015), jak również zwycięstwo w konkursie European Youngster Cup (145 cm) w Bratysławie (2017).


Polski Związek Hodowców Koni uznał go w 2010 r. na podstawie wyników w alternatywnych próbach dzielności, a 8 lat później rozpoczęto używać ogiera Cassilio w hodowli. Jego potomstwo cechuje się wrodzonym talentem do skoków, ponadto sprawdza się też w WKKW. Oto kilka przykładów: ogier Alo- Silio P (Cassilio HOL – Aloverien P SP/Avero HOL) – srebrny medalista Mistrzostw Polski Młodych Koni w skokach (2018), którego później kupił Marlon Modolo Zanotelli (BRA), obecnie 5. najlepszy skoczek świata wg FEI; ogierek Khassilio M (Cassilio – Khala/Rhodesian Winner) – sprzedany za 9 tys. euro podczas licytacji Wechta Horse Auction (2022), wałach Sasilio (Cassilio HOL – Szata/Alywar XX) – srebrny medalista Mistrzostw Polski Młodych Koni (2019) w kat. 5-latków, klacz Green Light M (Casillio HOL – Generacja SP/Le Voltaire KWPN) – zdobywczyni złota podczas Mistrzostw Polski Młodych Koni w WKKW (2019).


W sezonie 2020-2021 stacjonował w Stadninie Koni Moszna, później przeniesiono go do Stadniny Koni Racot, gdzie wg planów miał pozostać na dłużej. Cassilio cieszył się dobrym zdrowiem, a pod koniec lipca zaprezentował się na racockim pokazie ogierów. Koń został poddany operacji uwięźnięcia jelit w worku mosznowym, lecz niestety w nocy z 6 na 7 sierpnia br. doszło do zatrzymania akcji serca. 





tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography 




Konie - zobacz rodowody

Cassilio