Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technicznych i estetycznych chcąc w ten sposób skłonić nas do zakupów. Postanowiliśmy więc przybliżyć Wam nie tylko nowe kolekcje ubrań i akcesoriów, ale również innowacje techniczne jakie wprowadzają producenci.
Doskonałym przykładem innowacji jest zastosowanie materiału Memory Foam. Memory Foam to nic innego jak wzbogacony chemicznie poliuretan, wynaleziony w 1966 roku przez naukowców NASA, do publicznej wiadomości jego istnienie zostało podane we wczesnych latach 80tych. W życiu codziennym posiada szerokie spektrum zastosowania w wielu branżach, chętnie jest stosowany m.in. przez producentów materacy.
Na rynku jeździeckim znany dobrze jako wyściółka ochraniaczy czy wykorzystywany w podkładkach pod siodło. Pojawia się jako element coraz większej ilości produktów, dostępne są już popręgi wyprodukowane z jego użyciem.
W zależności od klasy materiału, Memory Foam ma lepsze lub gorsze właściwości. Jego podstawowym zadaniem jest idealne dopasowanie do powierzchni, z którą ma styczność. Co powinniśmy brać pod uwagę porównując dostępne na rynku akcesoria z pianką Memory Foam? Przede wszystkim łatwość z jaką ulega odkształceniu i z jaką powraca do pierwotnej formy. Gęstość, która ma wpływ na absorpcję wstrząsów i uderzeń. Po trzecie oddychalność, choć to ciężko ocenić organoleptycznie bez ‘crash testów’ ;) Najlepszą wersją Memory Foam jest zatem pianka o dużej gęstości, która jest bardzo plastyczna, a przy tym cechuje się dobrą przepuszczalnością powietrza.
Zapewnia ona wtedy bezpieczeństwo przed otarciami, żadne niechciane ziarenka piasku czy inne ciała obce nie dostaną się tam gdzie nie powinny, a nie ogranicza swobody ruchu. Pracując razem z końskim ciałem gwarantuje największy komfort, lepsze rozłożenie ciężaru, nacisku.
Tuż po zdjęciu ochraniaczy z nogi konia powinniśmy mieć szansę zobaczyć jak odkształciła się pianka oraz jak jej powierzchnia się wyrównuje. Na szczególną uwagę zasługuje obserwacja pracy siodła
i grzbietu konia w skoku czy podczas wykonywania bardziej zaawansowanych elementów ujeżdżenia, podkładka odgrywa ważną rolę.
Można powiedzieć, że Memory Foam jest następcą, a przynajmniej poważnym konkurentem popularnego żelu. Funkcje jakie pełnią są bardzo zbliżone, oba materiały z powodzeniem wykorzystywane są w tych samych akcesoriach jeździeckich. Pianka cechuje się jednak większą "precyzją", a ponadto oddychalnością. Technologicznie Memory Foam zdecydowanie przewyższa żel.
W tej chwili na polskim rynku akcesoriów jeździeckich materiał Memory Foam spotkamy najczęściej w ocharniaczach, stosują go m.in. Harry's Horse i Eskadron. Wykorzystywany jest on także przy produkcji podkładek pod siodło - być może zastąpi on popularne "żele".
Autorką artykułu jest
Sonia Szczęsna, studentka Informatyki i Ekonometrii,
z końmi związana od kilkunastu lat, a od dwóch
zajmująca się sprzedażą i doradztwem w zakresie
sprzętu jeżdzieckiego. Sonia ma wiele pasji, jedną
z nich są innowacje stosowane w jeździectwie.