Sankcje za niewykonywanie pomiarów temperatury u koni

Data publikacji: 2021-10-05
Koń, fot. foter.com


Ważna informacja dla zawodników, właścicieli koni, luzaków i wszystkich użytkowników aplikacji FEI HorseApp! Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) opublikowała system sankcji dla osób, które nie wywiążą się z obowiązku mierzenia koniom temperatury przez 10 dni poprzedzających przyjazd na miejsce rozgrywania zawodów na poziomie międzynarodowym i także już podczas trwania samego wydarzenia. Jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzone mierzenie temperatury i jakie kary przewidziano?


Nowe przepisy dotyczą koni, które biorą udział w zawodach na poziomie międzynarodowym. Pomiary temperatury należy wykonywać dwa razy dziennie, rozpoczynając tę czynność na 10 dni PRZED planowanym przyjazdem na teren zawodów. Otrzymane wyniki należy każdorazowo wprowadzać do aplikacji FEI HorseApp. Kolejnym obowiązkowym krokiem jest wypełnienie formularza Horse Health Status Self-declaration (jest on dostępny w FEI HorseApp), przy czym należy to zrobić najpóźniej w dniu przybycia na zawody.


Powyższe zasady wprowadzono ze względu na dalsze zagrożenie związane z EHV-1 (to jeden z typów herpeswirusa – szczegółowe omówienie tego zagadnienia jest dostępne TUTAJ), a w razie niedostowania się do nowych przepisów przewiduje się następujące kary: 

  • pierwsze wykroczenie – ostrzeżenie,
  • drugie wykroczenie – grzywna (200 CHF),
  • trzecie wykroczenie – grzywna (300 CHF) i co najmniej 10-dniowe wycofanie konia z zawodów,
  • czwarte i kolejne wykroczenie – grzywna (400 CHF) i co najmniej miesięczne wycofanie konia z zawodów,
  • sfałszowana rejestracja temperatury – przekazanie sprawy do FEI w celu podjęcia odpowiednich działań dyscyplinarnych. 

 

Szczegółowa rozpiska sankcji jest dostępna TUTAJ.

tekst i opracowanie: equista.pl, źródło: PZJ, fot. foter.com