Polska firma Bioceltix pracuje nad skutecznym leczeniem koni z zapaleniem stawów

Data publikacji: 2021-03-19
Koń, fot. pixabay.com


Zapalenie stawów to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób wśród koni (wg szacunków z tego powodu cierpi 20-30% całej populacji koni), która szczególnie dotyka zwierzęta używane w sporcie, np. w skokach czy wyścigach. W wielu przypadkach zapaleniu towarzyszą bardzo bolesne zwyrodnienia stawów, a najgroźniejsze urazy (jak np. zerwanie ścięgna czy złamanie kości) przeważnie wiążą się z koniecznością przeprowadzenia eutanazji. Naukowcy z całego świata pracują nad stworzeniem leków z wykorzystaniem mezenchymalnych komórek macierzystych (MSC), które miałby pomagać ludziom, za to wrocławska firma Bioceltix opiera się o tę technologię w celu opracowania innowacyjnych leków biologicznych dla zwierząt – jednym z kandydatów na lek jest BCX-EM, przeznaczony do leczenia zapalenia stawów u koni. 


Prezentacja firmy BioceltixFirma Bioceltix dąży do wprowadzenia na rynek innowacyjnych, skutecznych i bezpiecznych rozwiązań w zakresie medycyny weterynaryjnej, a w tworzeniu swoich leków wykorzystuje immunomodulujące właściwości mezenchymalnych komórek macierzystych. Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne to oczywiście podstawa, jednak chodzi o coś jeszcze, tzn. o wywołanie procesu odbudowy zmienionych chorobowo tkanek. Leki są opracowywane z zachowaniem standardów Dobrej Praktyki Klinicznej (GCP) oraz pod nadzorem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL), a uzyskanie pozytywnych wyników będzie podstawą do rejestracji substancji w Europejskiej Agencji Leków (EMA). Obecnie firma Bioceltix pracuje nad następującymi kandydatami na leki: BCX-CM-J do leczenia zmian zwyrodnieniowych stawów u psów, BCX-CM-AD do leczenia atopowego zapalenia skóry u psów, BCX-EM do leczenia zapalenia stawów u koni.


Czym jest BCX-EM? Na stronie internetowej firmy można znaleźć informację, że jest to „lek biologiczny zawierający allogeniczne mezenchymalne komórki macierzystych izolowane z tkanki tłuszczowej koni”. BCX-EM jest już na etapie zaawansowanych prac związanych ze skalowaniem procesu wytwarzania w produkcji farmaceutycznej, a wśród wskazań terapeutycznych wymieniono np. kulawiznę, uszkodzenie ścięgna zginacza powierzchownego palców (SDFT, Superficial Digital Flexor Tendon) oraz ścięgna zginacza głębokiego palców (DDFT, Deep Digital Flexor Tendon) czy regenerację kości po złamaniu. Lek będzie mógł podać jedynie lekarz weterynarii. 


Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Bioceltix

tekst i opracowanie: equista.pl, źródło: Bioceltix, fot. pixabay.com