In memoriam: Pesal

Data publikacji: 2018-07-31
In memoriam: Pesal

 

W wieku 27 lat odszedł jeden z najwspanialszych koni polskiej hodowli. Siwy ogier czystej krwi arabskiej Pesal (Partner – Perforacja/Ernal) niemal kolekcjonował tytuły krajowe i zagraniczne, był cenionym reproduktorem, a także olśniewał swoim wyglądem i charakterem.

 

Pesal w archiwalnym nagraniu 

 

Ten siwy ogier czystej krwi arabskiej przyszedł na świat 14 stycznia 1991 r. pod okiem hodowców ze Stada Ogierów Białka. Koń od początku wyróżniał się wdziękiem, cechował się też łagodnością, spokojem i urodą. Tak o Pesalu wypowiedziała się prof. Krystyna Chmiel, jedna z największych polskich znawczyń koni arabskich:

Wcześnie przybrał mlecznobiały odcień maści siwej, na której tle wyraźnie odcinały się aksamitnie czarne oczy, duże i bez widocznego białka, o słodkim spojrzeniu. Głowę miał krótką, z głębokim ganaszem, szyi dużo, a poruszał się, jakby za chwilę miał wzlecieć w powietrze – z triumfalnie powiewającym ogonem i charakterystycznie rozwianą grzywą, uwiecznioną na wielu zdjęciach.

 

Osiągnięcia jego rodziców zagwarantowały bardzo dobry start i ogromną szansę na własne sukcesy. Jego ojciec – Partner (Eleuzis – Parma/Aswan ex. Raafat) – urodził się w 1970 r. w SK Janów Podlaski, a jako 9-letni ogier zdobył  2. miejsce na I Narodowym Pokazie Koni Arabskich w Janowie Podlaskim. Matka Pesala – Perforacja (Ernal – Pentoza/Ellorus) – została wyhodowana w SO Białka, a w 1988 r. zdobyła 3. miejsce na Wiosennym Młodzieżowym Pokazie w Białce w kat. klacze 2-letnie.

 

Pesal już w 1993 r. został Czempionem Polski Ogierów Młodszych na III Wiosennym Młodzieżowym Pokazie Koni Arabskich w Michałowie. W 1996 r. wywalczył tytuł Wiceczempiona Polski Ogierów Starszych na XVIII Narodowym Pokazie Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, a rok później sięgnął po więcej – z XIX Narodowego Pokazu Koni Arabskich powrócił jako Czempion Polski Ogierów Starszych, a także wyróżniono go mianem Najlepszego Konia Pokazu. Z czasem zaczął z powodzeniem startować w zagranicznych konkursach – wśród licznych sukcesów można wymienić: Top Ten Ogierów Starszych na Czempionacie Świata Koni Arabskich w Paryż (2002, 2003), 3. miejsce na Pucharze Narodów Koni Arabskich w Akwizgranie (2003), 1. miejsce na Czempionacie Europy Koni Arabskich w Weronie (2003) czy też wysokie pozycje na różnych edycjach Czempionatu Europy Koni Arabskich w Moorsele, w tym 1. miejsce (2004). Przez dwa sezony brał udział w gonitwach, co dwukrotnie zakończyło się zwycięstwami w dobrym stylu i z niezłymi wynikami.

 

Wyścig II grupy – zwycięstwo Pesala (1994)

 

Karierę hodowlaną rozpoczął w 1996 r., a łącznie jest ojcem około 124 koni. Potomstwo Pesala także może pochwalić się wieloma osiągnięciami. Obecnie 6-letni ogier Palatino (Pesal – Palmeta/Ecaho) zajął m.in. 3. miejsce na Pucharze Narodów Koni Arabskich w Akwizgranie (2012) oraz 1. miejsce na Czempionacie Europy Koni Arabskich 2 w Moorsele (2012). Urodzony w 2002 r. ogier Girlan-Bey (Pesal – Gracja-Bis/Monogramm) zwyciężył na Pucharze Narodów Koni Arabskich w Akwizgranie (2010). Ostatnim przykładem niech będzie klacz Złota Orda (Pesal – Zagrobla/Monogramm), która w 2000 r. zajęła 1. miejsce na X Wiosennym Młodzieżowym Pokazie Koni Arabskich w Białce w kl. roczne A.

 

W 2003 r. koń został zakupiony przez holenderską stadninę Klarenbeek Arabians, gdzie znalazł się pod opieką nowych właścicieli, Sally i Raymonda Tromp. Pesal czasem powracał do Polski (np. w przypadku dzierżawy), jednak Raymond Tromp szczególnie przywiązał się do naszego siwego ogiera, o którym ciepło się wypowiadał:

Kiedy wiele lat temu zapytano mnie, co bym chciał osiągnąć w hodowli, odpowiedziałem: wyhodować idealnego konia. Nie zdawałem sobie sprawy, że ten idealny koń już stał w mojej własnej stajni. Nazywał się Pesal.

 

Odejście tak wspaniałego konia jest ogromną stratą nie tylko dla właścicieli oraz SO Białka, ale również dla wszystkich miłośników koni czystej krwi arabskiej.

 

Wspaniały Pesal (Partner – Perforacja/Ernal)

 

 

 

 

źródło cytatów: polskiearaby.com, fot. G.Aymar/www.arabhorsenews.com, tekst i opracowanie: equista.pl

 

 

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Pesal

Inspiracje

Facebook

Instagram