Technik jeździectwa – nareszcie w Polsce!

Data publikacji: 2018-06-10

 

Nie od dziś wiadomo, że właściciele stadnin i stajni muszą mierzyć się z poważnym problemem. Znalezienie wykształconego kierunkowo pracownika nie jest proste, a ewentualne przyuczenie kandydata zwykle trwa co najmniej kilka miesięcy albo lat. Na szczęście już wkrótce może się to zmienić, ponieważ Zespół Szkół im. bł. ks. Piotra Dańkowskiego w Jordanowie właśnie szuka prawdziwych pasjonatów, którzy po 4 latach nauki zostaną pierwszymi w Polsce technikami jeździectwa. Jak będzie wyglądała szkolna codzienność tych szczęściarzy?


Kilka słów o szkole

Szkoła jest położona w Jordanowie (woj. małopolskie), ok. 70 km od Krakowa i ok. 90 km od Katowic. To tutaj będa odbywały się lekcje z przedmiotów kształcenia ogólnego oraz zawodowego teoretycznego. Z kolei zajęcia praktyczne będą realizowane w Klubie Sportowym „Bór” pod patronatem PZJ. To jeszcze nie wszystko, bo zaplanowano również wymiany z zagranicznymi szkołami, by uczniowie mogli trenować pod okiem najlepszych instruktorów i specjalistów. Tutaj można zobaczyć krótką prezentację szkoły:

 

 

Przedmioty zawodowe i dodatkowe kursy

 Uczniowie poznają zawód od podszewki, a łączna liczba godzin kształcenia zawodowego to aż 1500! To klasa tylko dla miłośników jeździectwa, ale nastawionych na ciężką pracę i wciąż rosnące wymagania. Nad rozwojem podopiecznych będą czuwali instruktorzy, trenerzy i szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem. Tak kompetentna kadra z pewnością pokaże swoim uczniom każdy aspekt pracy z końmi – na własnej skórze będzie można przekonać się, czy celem jest kariera sportowa, prowadzenie zajęć hipoterapeutycznych czy własnej stadniny.

 

W zdobyciu praktycznych umiejętności pomoże też niemal 50 koni, z którymi uczniowie będa mieli codzienny kontakt. W siodle każdy spędzi ok. 6-8 godzin tygodniowo. Oczywiście nie zabraknie też pracy w stajni, jednak będzie ona nakierowana na konkretne czynności, w tym np. wykonywanie drobnych zabiegów weterynaryjnych, pracę z młodym koniem czy lonżowanie.

 

 

Program początkowo koncentruje się na ogólnym doskonaleniu jazdy konnej i pracy w stajni. Uczniowie I klasy będą sprawdzali się na różnych koniach, by następnie mieć już swojego podstawowego konia. Dla wszystkich przewidziane są także treningi sportowe, możliwość zdobycia odznak jeździeckich, klasy sportowej z wybranej przez siebie dyscypliny czy prawa jazdy kat. B+E (kategoria uprawnia do prowadzenia samochodu z przyczepą do przewozu koni). Poza tym wszystkim organizowane są też wyjazdy na zawody! Uczniowie biorący udział w rozgrywkach nie będa musieli o nic się martwić – szkoła organizuje transport konia, zapewnia opiekę trenera, a także opłaca wpisowe.

 

Chętni będą też mogli korzystać z dodatkowych kursów. Wybór jest tak duży, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie! Wśród propozycji szkoła podaje kursy m.in. podkuwacza, luzaka, jazdy w damskim siodle czy instruktora IRR PZJ. Ukoronowaniem 4 lat nauki będzie zdanie matury oraz 2 egzaminów zawodowych – jeździectwo i trening koni oraz instruktor szkolenia podstawowego. 

 

Ile to kosztuje?

Nauka jest darmowa, we własnym zakresie trzeba jedynie zakupić strój jeździecki. Istnieje możliwość przyjechania na miejsce z własnym koniem – opłata za boks to 500 zł miesięcznie. Płatność za internat to 80 zł miesięcznie i 25 zł dziennie za wyżywienie, przy czym można też wykupić same obiady, a resztę posiłków przygotowywać samodzielnie (wtedy płaci się 15 zł dziennie).


Wygląda na to, że wreszcie będziemy mogli pochwalić się szkołą, której od zawsze u nas brakowało. Rekrutacja wciąż trwa, do września daleko, ale już teraz trzymamy kciuki za dobry początek roku szkolnego!

 

 

Przydatne linki:

Zespół Szkół im. bł. ks Piotra Dańkowskiego w Jordanowie

Zawód Jeździec

Folwark Toporzysko – KS „Bór”

Rekrutacja

 

 

 

 

fot. Zespół Szkół im. bł. ks Piotra Dańkowskiego w Jordanowie, tekst i opracowanie: equista.pl