Kolejna szkoła będzie kształcić hodowców!

Data publikacji: 2017-04-10
Perfirka - Zuzanna Zajbt
Duma SO Białka - Perfirka (Gazal Al Shaqab - Perforacja/Ernal) sprzedana podczas Aukcji Pride of Poland 2014 za 220 tys. euro,
fot. Zuzanna Zajbt/Equista.pl

 

Już w nadchodzącym roku szkolnym 2017/2018 do listy szkół kształcących w zawodzie technik hodowca koni dołączy kolejna! Wszystko za sprawą porozumienia zawartego 28 marca pomiędzy Małopolską Hodowlą Roślin Sp. z o.o. czyli SO Białka oraz Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. Na jego mocy już we wrześniu pierwsi uczniowie rozpoczną naukę w zawodzie technik hodowca koni. Zajęcia teoretyczne poprowadzą specjaliści z SO Białka, a praktyki będą się odbywać na terenie tego malowniczo stada, oddalonego od ZSCKR o jedynie 20 km. Z ofertą szkoły w Siennicy Różanej kandydaci będą mogli zapoznać się m.in. podczas Narodowego Młodzieżowego Czempionatu dla koni czystej krwi arabskiej, który odbędzie się w SO Białka w dniach od 3 do 4 czerwca br.

Choć SO Białka ma najkrótszą historię hodowli koni czystej krwi arabskiej nie brak w niej sukcesów. Wystarczy wymienić tutaj ogiera Pesal (Partner - Perforacja/Palas) - zdobywcę tytułów Wiceczempiona Pucharu Narodów Aachen '96 oraz Czempiona Polski i Best in Show Narodowego Pokazu Koni Czystej Krwi Arabskiej - Janów Podlaski '97 czy wspomnianą już klacz Perfirkę - Czempionkę Scottsdale 2016.

ZSCKR w Siennicy Różanej to nie jedyna polska szkoła gdzie można zdobyć wymarzony zawód hodowcy koni. Takie jednostki działają w całym kraju m.in. w Janowie Podlaskim (praktyki w SK Janów Podlaski) czy Wolborzu (praktyki w SO Bogusławice).

 

Powiązane linki

 

 

Sygnatariusze umowy, od lewej: Lucjan Cichosz (Członek Zarządu Zakładu Hodowlano-Produkcyjnego Stado Ogierów Białka),
Jacek Jagiełło (Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej) 
i Bogdan Szumański (Prezes Zakładu Hodowlano-Produkcyjnego Stado Ogierów Białka), fot. Ewa Imielska-Hebda

 

 

źródło: materiały prasowe SO Białka