Luciana Diniz i jej niezwykła koncepcja G.R.O.W.

Data publikacji: 2018-08-29
G.R.O.W., czyli o niezwykłej koncepcji Luciany Diniz
Luciana Diniz & ogier Winningmood (Darco – M.Unellie 15/Cassini I)

 

Ride with a smile! to motto Luciany Diniz, portugalskiej amazonki i jednej z najlepszych zawodniczek w skokach przez przeszkody, uczestniczki olimpiady w Rio, zajmującej wysokie miejsca w rankingach i podczas rozgrywek Longines Global Champion Tours (w 2015 wygrała cały cykl!). „Jeździj z uśmiechem!” idealnie oddaje naturę Luciany – promienny uśmiech nigdy nie schodzi z jej twarzy. Aby dzielić się swoim doświadczeniem i energią życiową, znana zawodniczka stworzyła holistyczną filozofię, którą nazwała G.R.O.W.* Od ponad roku Luciana organizuje kilkudniowe spotkania, na których przybliża uczestnikom swój program, opierający się o to, że sport oraz relacja jeździec i koń nieodzownie wiążą się z równowagą mentalną, psychiczną oraz duchową. Do tej pory warsztaty odbyły się w Brazylii (2017), Wachtbergu (2017), Akwizgranie (2018) oraz Chinach (2018). Najbliższe spotkanie z Lucianą zaplanowano na koniec września (szczegóły przybliżymy w kolejnym artykule), tym razem w niemieckiej stajni, w której zawodniczka na co dzień stacjonuje i trenuje. Jak wyglądają spotkania w ramach G.R.O.W. i dlaczego Luciana uważa, że „Wszystko jest możliwe, jeśli wierzysz w to z głębi serca”? 

 

Luciana Diniz & Fit For Fun 13 podczas CSIO Roma Piazza di Siena 2018

 

Luciana Diniz pochodzi ze sportowej rodziny. Jej ojciec (Arnaldo Diniz) był zawodnikiem polo, a matka – Lica Diniz – osiągnęła rekordową liczbę zwycięstw na południowoamerykańskich czworobokach, co uhonorowano wpisem do Księgi Guinnessa. Wśród najbliższej rodziny również nie brak sportowców – są tu gracze w polo, kierowca Formuły 1. czy tenisista. Luciana już jako dziecko pokochała konie, a początkowo po prostu naśladowała zachowania swojej trenującej matki. Dzieliły się ich najlepszym koniem – niestety Marko odszedł, gdy Luciana miała zaledwie 11 lat. Ta strata była dla niej tak silnym przeżyciem, że postanowiła skończyć z ujeżdżeniem. Na szczęście konie nie pozwoliły jej odejść! Po miesiącu wróciła do jazdy, choć zmieniła dyscyplinę. Od tamtej pory zaczęła trenować skoki. Już jako nastolatka wygrywała konkursy, a z czasem przyszedł czas na ważne i międzynarodowe zawody, konie i wielkie sukcesy jak chociażby wysokie miejsce na olimpiadzie w Rio, wiele wygranych konkursów, w tym cały cykl LGCT w 2015 czy 2. miejsce w Rolex Grand Prix Aachen w 2018.

 

Luciana Diniz G.R.O.W. WORKSHOP WACHTBERG 2018

 

Przez te wszystkie lata Luciana cieszyła się z wielu sukcesów sportowych i osobistych, radziła sobie z gorszymi chwilami, nieprzerwanie kładła nacisk na swój stały rozwój, a przy tym nigdy nie zapominała o utrzymywaniu harmonii z końmi. Właśnie tak narodziła się filozofia G.R.O.W., o którą opiera się cały program szkoleniowy G.R.O.W. Co oznacza ten skrót?

 

G – Goals, czyli cele, jakie sobie wyznaczamy. Powinny być ambitne, ale możliwe do osiągnięcia – w innym wypadku narazimy się na zniechęcenie lub frustrację.

 

R – Reality, czyli rzeczywistość, którą powinniśmy przeanalizować i zaakceptować. Tu istotna jest szczerość z samym sobą i odpowiedzenie sobie na kilka ważnych pytań. Na jakim jestem poziomie? Co mam w momencie startu?

 

O – Options, czyli nasze możliwości, które należy rozsądnie ocenić, a w na wszelki wypadek przygotować sobie plan B.

 

W – Work, czyli praca. Konieczny będzie wysiłek, bo tylko wtedy uda nam się zrealizować marzenia.

 

G.R.O.W. to osobisty rozwój, oparty o wykorzystanie naszych własnych zasobów, a także o wiedzę i doświadczenie Luciany oraz jej współpracowników. Zawodniczka jest niezwykle otwarta w kontaktach z ludźmi, chętnie odpowiada na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania. Jej pozytywne podejście i zaszczepianie w uczestnikach wiary w to, że marzenia możemy przekształcić w rzeczywistość, są ogromnym atutem.

 

Podczas spotkań G.R.O.W. poruszane jest wiele zagadnień związanych z końmi, jeździectwem oraz rozwojem wewnętrznym oraz zewnętrznym, a wszystkie dziedziny można podzielić na 8 grup tematycznych:


1. Riding – ćwiczenia w siodle (skoki po trasie motyla – Butterfly Method, czterolistnej koniczyny lub symbolu nieskończoności; ujeżdżenie dla skoczków), oczywiście dostosowane do poziomu umiejętności jeźdźców. Nie brak też ćwiczeń koncentracji w czasie jazdy konnej (np. ćwiczenie 3C: Color, Counting, Concentration) oraz Cavaletti (ćwiczeń na drążkach) czy ujeżdżenia (Dressage). Zdobyte umiejętności są sprawdzane na parkurze finałowym.
2. Yard – uczestnicy koncentrują się na koniach w bardzo szerokim znaczeniu. Omawiane tematy to m.in.: opieka, pielęgnacja, żywienie, leczenie, profilaktyka, sprzęt, fizykalna terapia naczyniowa BEMER, laser, pole magnetyczne itp.
3. Body– czyli zadbanie o własne ciało i kondycję fizyczną jeźdźca. Uczestnicy mogą sprawdzić się w różnych dyscyplinach (do wyboru m.in. boks, łucznictwo, joga czy qigong)
4. Mind– rozwój umysłu i doskonalenie umiejętności porozumienia się z koniem 
5. Emotions–  na tym etapie uczestnicy skupiają się na osiąganiu wewnętrznej równowagi oraz radzeniu sobie z emocjami, również tymi negatywnymi jak stres (Emotional ride)
6. Energy– zajęcia obejmują doświadczanie harmonii i poczucia przepływu energii
7. Relationships – praca nad nawiązywaniem i utrzymywaniem zdrowych relacji społecznych
8. Dreams– indywidualne określanie marzeń i celów każdego z uczestników


Jak widać, zakres poruszanych tematów jest ogromny, a sama jazda konna jest tu rozumiana znacznie szerzej. Bogaty program spotkań ewoluuje i z roku na rok obejmuje coraz szersze kręgi zagadnień, np.: końską telepatię, naturalne metody komunikowania się z koniem, techniki relaksacyjne i medytacyjne oraz strzelania z łuku dla poprawy koncentracji, jogę śmiechu, trening umysłu, zdrowe odżywianie, ćwiczenia mięśni postawy, ćwiczenia na parkurach przygotowanych przez znanych jeźdźców i trenerów oraz prawidłowy trening ujeżdżeniowy, dobre praktyki utrzymywania koni sportowych (zagadnienia weterynaryjne, z odnowy biologicznej oraz opieki). Wiedza, poznawanie samego siebie oraz różnorodne ćwiczenia fizyczne – wszystko to wpływa na to, jakimi jeźdźcami jesteśmy. Luciana podkreśla, że wszystko zajęcia ograniczają teorię do niezbędnego minimum, bo najistotniejsza jest praktyka.

 

Jedno z ćwiczeń podczas G.R.O.W. 2 Ride Great – Butterfly Exercises


W trakcie wyjazdów uczestnicy cały czas mogą zadawać pytania i w pełni korzystać z obecności Luciany i pozostałych trenerów. W ramach spotkań otrzymują też zeszyt ćwiczeń G.R.O.W. Workbook, który wypełnia się podczas zajęć oraz w ramach pracy domowej. Co zapisuje się pod okiem Luciany? Zeszyt wypełnia się swoimi osobistymi i sportowymi celami, obserwacjami i planami, a wszystko to w towarzystwie wesołych grafik (wykorzystane symbole to np. serce, czterolistna koniczyna czy motyl). Te kilkudniowe spotkania przepełnione są głebokimi emocjami, rozmowami i dzieleniem się swoimi doświadczeniami. 


W zeszłorocznych edycjach ostatnim punktem programu (po 2-rundowym Show) był trening poprawadzony przez Luciane na jednym z jej wybranych koni (wyboru dokonywał zwycięzca). Taki zaszczyt przypadł np. Natalii, młodej Polce ze stajni Bobrowy Staw, która uczestniczyła w G.R.O.W., odbywającym się w Wachtbergu w 2017 roku. Natalia została demokratycznie i jednogłośnie wytypowana przez pozostałych uczestników oraz Lucianę. Wybrała ogiera Winningmood (Darco x Cassini I), który jest dobrze znany fanom jeździectwa na całym świecie (o jego pożegnaniu pisaliśmy TUTAJ) i to właśnie na nim odbyła trening, który zakończył się serią lotnych zmian nogi i gromkimi brawami. 

 

Luciana Diniz & ogier Winningmood (Darco – M.Unellie 15/Cassini I)

 

G.R.O.W. to zupełnie nowa jakość zajęć dla jeźdźców, która ewoluuje z roku na rok. Program oparty o autorską koncepcję Luciany, spotkania z innymi trenerami czy znanymi zawodnikami, a przede wszystkim – możliwość i czas na poznanie samego siebie. Autentyczne zaangażowanie Luciany, jej otwartość i wiedza to klucz sukcesu tych niesamowitych zajęć, na których wszyscy uczestnicy zżywają się ze sobą do tego stopnia, że czują się jak rodzina.

 

Niniejszy artykuł nie powstałby bez zaangażowania Agaty Beszczyńskiej. Dziękujemy za pomoc i wsparcie!

 

 

Pomocne linki

Oficjalna strona Luciany Diniz

Oficjalna strona G.R.O.W.

Instagram Luciany Diniz

 

* Metoda GROW dotąd znana była w środowiskach pozajeździeckich jako model rozmowy coachingowej, który został opracowany na przełomie lat 70. i 80. XX wieku przez Grahama Aleksandra oraz Alana Fine’a. 

 

 

 

fot. Beata Wieczorkowska, materiały prasowe G.R.O.W, tekst i opracowanie: equista.pl