CHIO Aachen 2018: Podwójne zwycięstwo gospodarzy!

Data publikacji: 2018-07-23
Skoki są jedną z 5 dyscyplin rozgrywanych w Akwizgranie

 

W dniach od 13 do 22 lipca rozegrano CHIO Aachen. To ogromna i ważna impreza jeździecka, która obejmuje zawody w aż 5 dyscyplinach (ujeżdżenie, skoki, WKKW, powożenie i woltyżerka). Poniżej prezentujemy wyniki skoczków w zmaganiach w ramach Nations Cup oraz Rolex Grand Prix – największe powody do świętowania w Akwizgranie (niem. Aachen) mieli gospodarze!

 

 

Ceremonia otwarcia

 

Publiczność podczas ceremonii otwarcia

  

Niemieckie Aachen ugościło ok. 350 000 widzów, a atmosfera była wyjątkowa – dodatkowo podgrzewał ją Karli, czyli oficjalna maskotka wydarzenia. Niemieccy zawodnicy pokazali klasę i wysoki poziom jeździectwa, co ostatecznie przełożyło się na wyniki. Nations Cup odbyło się 19 lipca, natomiast Rolex Grand Prix rozegrano 22 lipca.

 

Ekipa z Niemiec świętuje zdobycie Pucharu Narodów
 

W zawodach o Puchar Narodów walczyło 8 ekip, a najlepiej poszło Niemcom, którzy wystartowali w składzie: Simone Blum & 11-letnia klacz DSP Alice (Askari – Landblume/Landrebell), Laura Klaphake & 10-letnia klacz Catch Me If You Can Old (Catoki – Agentin/Acordplus), Maurice Tebbel & 11-letni ogier Chaccos' Son (Chacco-blue – Lancley/Falkenhof's Lancer) oraz Marcus Ehning & 15-letni wałach Pret A Tout (Hiram Chambertin – Gare A Elle Deux/Stew Boy). Na 2. miejscu znaleźli się Irlandczycy, a jako ostatni na podium wskoczyli Holendrzy.

 

Mercedes-Benz Nations Cup Aachen, 19 lipca 2018 r.

 

1. Niemcy – 4

 • Simone Blum & DSP Alice  – 4/0
 • Laura Klaphake & Catch Me If You Can Old  – 0/0
 • Maurice Tebbel & Chaccos' Son – 0/4
 • Marcus Ehning & Pret A Tout  – 4/0

2. Irlandia – 6

 • Shane Sweetnam & Chaqui Z – 1/1
 • Darragh Kenny & Babalou 41 – 12/0
 • Cameron Hanley & Quirex – 0/8
 • Cian O´Connor & Good Luck – 4/0

3. Holandia – 9

 • Leopold van Asten & VDL Groep Beauty – 0/4
 • Maikel van der Vleuten & Arera C – 0/8
 • Marc Houtzager & Sterrehof's Baccarat – 0/1
 • Frank Schuttert & Chianti’s Champion – 0/4

4. Szwajcaria – 12

5. USA – 16

6. Belgia – 18

7. Francja – 21

8. Włochy – 29

Wyniki szczegółowe

 

Marcus Ehning (GER) po zdobyciu Grand Prix
 

W Rolex Grand Prix udział wzięło 40 skoczków, ale szczęście – ponownie – uśmiechnęło się do Marcusa Ehninga (GER), który kilka dni wcześniej przyczynił się do drużynowego zdobycia Pucharu Narodów. Niemiec cierpliwie czekał na kolejne zwycięstwo w Aachen – poprzednio świętował tu 12 lat temu. Po tegorocznych zawodach przyznał, że duże znaczenie miała „najlepsza publiczność na świecie”, która doskonale wspierała jeźdźca i jego konia. Wałach Pret A Tout uwielbia być w centrum uwagi, o czym opowiedział sam Ehning: „Kiedy [Pret A Tout] wchodzi na parkur i słyszy tłum ludzi, daje mu to dodatkową motywację”.

 

 

 

CHIO Aachen jest znane z parkurów o wysokim poziomie trudności, często nie dają tu sobie rady najlepsi skoczkowie świata. W tym roku z porażką musiał pogodzić się np. Nicola Philippaerts (BEL), który niedawno triumfował na LGCT Chantilly (więcej TUTAJ). Belg zakończył rundę A z wynikiem 8 pkt, z tego powodu nie wziął udziału w rundzie B, a ostatecznie zajął 30. miejsce.


Wróćmy jednak do akwizgrańskich szczęśliwców! 2. miejsce wywalczyła ulubienica Portugalczyków, czyli Luciana Diniz (POR) & 14-letnia klacz Fit For Fun 13 (For Pleasure – Fetzi/Fabriano). Na 3. miejscu uplasował się Pedro Veniss (BRA) & 14-letni ogier Quabri de l´Isle (Kannan – Dinastie De L'isle/Socrate De Chivre). Cała trójka zawodników bezbłędnie pokonała wszystkie przeszkody, a decydujący był czas.

 

Rolex Grand Prix Aachen, 22 lipca 2018 r.

 

1. Marcus Ehning (GER) & Pret A Tout – 0/0/0; 38,34 s.

2. Luciana Diniz (POR) & Fit For Fun 13 – 0/0/0; 40,96 s.

3. Pedro Veniss (BRA) & Quabri de l´Isle – 0/0/0; 41,62 s.

4. Darragh Kenny (IRL) & Babalou 41 – 0/0/12; 42,12 s.

5. Steve Guerdat (SUI) & Bianca – 0/0/12; 44,05 s.

Wyniki szczegółowe

 

Karli – oficjalna maskotka zawodów
 

 

Przydatne linki:

Oficjalna strona internetowa CHIO Aachen

CHIO Aachen na Facebooku

 

 

 

 

fot. CHIO Aachen, tekst i opracowanie: equista.pl
 

 

Konie - zobacz rodowody

Catch Me If You Can

Fit For Fun 13

Pret a Tout

Quabri de L'Isle